RECENZE: Acer Predator Helios 500 (PH517-61-R54R) - aneb osm jader v notebooku
Kapitoly článků
Závěrem jsem velmi pozitivně naladěn, už dlouho se mi nestalo, že bych měl po otestování nějakého notebooku chuť rovnou jeden takový pořídit. A tak jsem si nakonec udělal jedním kusem radost. Kdyby Acer vychytal nějaké trable, dal bych notebooku zlaté hodnocení, ale bohužel bylo ušetřeno na LEDkách v klávesnici, čtečce SD karet a podpoře rychlejší RAM.
Zde mé hlavní problémy s notebookem končí, během testování se choval naprosto skvěle, jedná se dle mého názoru o výborný výkonný notebook použitelný na práci i na hry, můžeme osadit až 64GB RAM, tři disky a máme k dispozici výkon desktopového procesoru, který se navíc nepodtaktovává. A to vše je za poměrně lidových 54 000 Kč s DPH, na DTR to není vůbec zlá cena.
Jako další výhodu vnímám opravdu parádní IPS displej, který má Freesync v rozsahu 60 až 144Hz, hrát hry na tomto notebooku je opravdu radost, v zátěži je navíc velmi tichý, což je vzhledem k použitým komponentám příjemné překvapení.
Klávesnice i touchpad lze používat velmi pohodlně, na hraní bych samozřejmě použil nějakou myš. Portová výbava je také OK, ocenil bych ještě čtečku karet, ale jinak zde můžeme poměrně snadno připojit až čtyři externí monitory, osobně jsem vyzkoušel připojit jen tři externí, protože jsem neměl vhodné redukce. Za zmínku stojí, že varianta tohoto modelu s NVIDIA GPU a Intel CPU má dva Thunderbolt 3 porty, verze s AMD nikoliv, pokud je pro Vás TB3 důležitý, je potřeba si připlatit za jiný model, který má navíc pouze šestijádrový procesor, který nelze vyměnit.
Osobně mi vyšší váha notebooku a adaptéru nevadí, nejedná se totiž o stroj na velmi časté přenášení, což sekunduje velmi malá výdrž baterie. Celkově se tak jedná o velmi výkonný stroj, který si nezadá s kdejakým desktopem a vlastně zde ani není mnoho kompromisů. Samozřejmě za 54k Kč je možné sestavit výkonnější desktop, ale je třeba nezapomenout, že část takového rozpočtu by musela padnout i na srovnatelný 144Hz monitor, UPS a OS. Z hlediska notebooků se tak jedná o velmi dobrou koupi, pokud chceme být nějak mobilní, ale zároveň chceme vysoký výkon a možnost upgradovat některé komponenty. Škoda jen, že Vega 56 Mobile není ve formě MXM modulu, to by notebook dle mého názoru ještě více zatraktivnilo.
Notebook je tedy zajímavý pro hráče i profíky, kteří vyžadují poměrně vysoký výkon, ale zároveň se jim nelíbí myšlenka dávat za nějaký takový stroj 100k Kč+. V procesoru je navíc k dispozici fTPM 2.0, pokud tedy upgradujeme na Windows 10 Pro, můžeme si zašifrovat disky BitLockerem. Rád bych časem viděl, kdyby Microsoft zpřístupnil BitLocker i pro Windows 10 Home.
Hodnocení vidím následovně:
klady | + Vysoký procesorový výkon díky osmijádrovému Ryzenu 7 2700 + Velmi dobrý herní a výpočetní výkon Vegy 56 Mobile + Příkladně efektivní a tiché chlazení i v maximální zátěži + 144Hz IPS displej s Freesync – 60-144Hz rozpětí + Možnost osadit celkem tři disky + Možnost upgradovat až na 64GB RAM DDR4 + Dobrá portová výbava, možno připojit čtyři externí monitory |
zápory | - Podpora pouze DDR4-2400 RAM - Chybí čtečka SD karet - Chybí Caps Lock a Num Lock LEDka |
pohlídejte si | ? Oproti Intel+NVIDIA variantě zde schází Thunderbolt 3 ? Nízká výdrž na baterii, což u DTR nevadí ? Podpora rychlejší RAM a Ryzenů 3xxx není explicitně slíbena ? Grafická karta je připájena na desce a nevyměnitelná |
Acer Predator Helios 500 si tedy zaslouží stříbro, byť od zlata ho dělí jen kousek.
Poděkování
Za zapůjčení Acer Predator Helios 500 (PH517-61-R54R) děkuji společnosti ACER.