RECENZE: AMD Ryzen 7 9800X3D a ASUS TUF GAMING B850-PLUS WIFI
Kapitoly článků
Tato kapitola je aktuálně novinkou, chtěl jsem totiž nějak lépe testovat paměťovou propustnost a také latence pamětí. To se všeobecně netestuje zrovna snadno a test v AIDA64 je takový velmi rychlý, nicméně na rychlé ověření, že jsou paměti nastavené správně postačí. Využívám tak programu Microbenchmark v GUI variantě, která kreslí i veselé grafy. Program umí testovat čtení i zápis do paměti mnoha způsoby, nechybí i testování latencí RAM.
Kapitola vznikla tak trochu na poslední chvíli někdy ve tři ráno v den vydání recenze Ryzenu 7 9800X3D(tedy její sepsání a zpracování dat pro grafy, ne samotné testování). Mám v plánu vybalit ještě některé Intel Core Ultra procesory, které jsem zatím nevrátil a otestovat je, zatím jsou v testu platformy, které bych označil jako "co dům dal". Program podporuje i testování za pomoci AVX-512 instrukcí, ale zatím jsem zvládl otestovat jen onen Ryzen 7 9800X3D.
Nejprve se podíváme na rychlost čtení paměti, pokud se použije pouze jedno CPU jádro/vlákno. Do srovnávacího grafu uvádím hodnotu u "nejvzdálenějšího" množství paměti, čímž se eliminuje vysoká propustnost L1/L2/L3 cache. Na screenshotu ale můžete vidět i jednotlivé kroky, jak nám propustnost postupně klesá.
AMD Ryzen 7 9800X3D je dle očekávání nejrychlejší a i jedno jádro může číst velmi slušnou rychlostí.
Situace se mění při využití všech dostupných CPU vláken, u vše počítačů jsem vždy nastavil jejich maximální počet dostupných vláken, zde by tedy mělo dojít na nějaké škálování a potenciálně vyšší rychlosti. Ale také dojde na snížení propustnosti RAM pro jednotlivá jádra, což je poměrně zajímavé.
AMD Ryzen 7 9800X3D se zde k mému překvapení propadá a předhoní ho dokonce Core i5-12400F s DDR5-6000 RAM. Humorné.
Dále zkouším testy propustnosti s AVX-512 instrukční sadou, výkon je zde prakticky stejný jako při využití AVX a neměl jsem k dispozici žádný jiný procesor s podporou AVX-512 a tak je tu Ryzen 7 9800X3D chudák sám.
Důležitá je samozřejmě i rychlost zápisu do paměti. Opět zkouším nejprve jedno CPU jádro/vlákno s AVX instrukcemi a očekávám nižší propustnost oproti všem dostupným vláknům.
AMD Ryzen 7 9800X3D zde opět dosahuje nejlepšího výkonu, zajímavé je, že Core i9-9900K se zde šplhá se staršími DDR4-3200 paměťmi před Core i5-12400F.
Při využití všech dostupných CPU vláken si Ryzen 7 9800X3D udržuje svou první pozici a to poměrně značně od ostatních procesorů.
Při použití AVX-512 instrukcí jsou rychlosti opět podobné, nicméně zápis s jedním vláknem je trochu pomalejší.
Dále jsem provedl několik testů latence paměti, program podporuje jednoduché adresování a indexované adresování. Pro zajímavost uvádím do grafů dvě hodnoty a to sice latence při 64MB využití a posléze při 1GB využití. Procesory co mají více než 64MB cache zde budou mít výhodu.
Při jednoduchém adresování můžeme vidět, že AMD Ryzen 7 9800X3D a Ryzen 7 5800X3D dosahují nejlepšího výkonu jakmile se jedná jen o 64MB dat, jsme totiž ještě v L3 cache, která je velmi rychlá a latence jsou nízké. Byl jsem poněkud překvapen, jak mizerný výkon podává Core i7-5820K.
Jakmile se zvětší množství dat, situace se mění, ale AMD procesory s V-Cache se nadále drží na prvním místě, ostatní procesory se značně propadají a jedná se o úplně jiná čísla, než jaká vypadnou z AIDA64.
Indexované adresování trochu pozměňuje výsledky některých procesorů, ale nejedná se o nějaký zásadní rozdíl. Při použití 64MB dat jsou opět nejlepší AMD procesory s V-Cache, nicméně výsledek Ryzenu 7 5800X3D je o něco horší.
Při použití více paměti jsou latence samozřejmě značně vyšší, nicméně Ryzen 7 9800X3D je zde stále na vrcholu.