RECENZE: ASRock DeskMini A300 - AM4 v malé krabičce
Kapitoly článků
BIOS, nebo spíše v dnešní době UEFI je také poměrně důležitou součástí, byl jsem tedy zvědavý, jaké možnosti jsou na DeskMini. DeskMini A300 mělo nahraný BIOS verze 1.00 přímo od výrobce, nicméně k dispozici byla novější verze 3.20, tak jsem testoval primárně v této verzi. Během testování jsem narazil na podivný bug s ovládáním ventilátorů, na desce je totiž možné použít profily Standard, Full Speed a Customize, Silent profil chybí. Vyrobil jsem si tedy custom profil jako na screenshotu, aby se ventilátor netočil příliš rychle. Bohužel uložení změn pro CPU_FAN1 nepřineslo kýžený výsledek. Musel jsem toto nastavení zreplikovat pro CPU_FAN2, kde nic připojené není. Z ASRocku jsem promptně dostal beta verzi BIOSu 3.23 opravující tento bug a asi den poté vyšel oficiální BIOS verze 3.40, který toto opravuje oficiálně.
BIOS je pak standardní ASRock style jako na ostatních deskách této společnosti, velmi příjemně se navíc ovládá klávesnicí a nemusíme vůbec používat myš, což vnímám jako obří pozitivum.
Obrázek řekne víc než tisíc slov, i tak ale vypíchnu několik zajímavostí.
XMP a podpora RAM je bezproblémová a výborná, 2400 MHz paměti běžely s Athlonem 200GE ihned na avizovaných 2400 MHz, což je tak nějak očekávané, CPU má ale zamčený násobič a umí maximálně DDR4-2667 RAM. Ryzen 3 2200G je trochu tlustší procesor a měl by podporovat rychlejší paměti, ASRock uvádí, že DeskMini A300 zvládá DDR-2933 jako OC, nicméně mé HyperX Impacty běžely naprosto bez problémů na 3200 MHz efektivně, byť s děsivým CL20 časováním. Paměti můžeme ručně ladit, ale nezkoušel jsem to, zaměřil jsem se na „out-of-the-box“ zážitek.
Šifrování disků BitLockerem a virtualizace patří také mezi podporované činnosti, všechny moderní procesory AMD v sobě obsahují fTPM, které můžeme snadno zapnout a s Windows 10 Pro si zašifrovat všechny disky, což musím důrazně doporučit snad úplně každému. Není důvod, proč NEšifrovat disk. Virtualizace se skrývá pod položkou SVM Mode a také zde máme volbu umožňující přímý přístup k HW, jedná se o položku SR-IOV.
Integrované grafické kartě v procesoru můžeme přidělit až mamutích 16GB paměti, což jsem u takto malého stroje nečekal, automatika přidělila oběma Vegám 2GB VRAM a to v případě, že PC má 8GB nebo 16GB RAM, další varianty jsem nezkoušel. Pokud plánujete DeskMini A300 použít jako linuxový server, může se hodit nastavit minimální hodnotu, což je 64MB RAM.
V BIOSu bohužel chybí volba umožnující upgrade BIOSu přímo z Internetu, celkem jsem si na tuto vlastnost zvyknul , nicméně flashování přes USB klíč nebo přímo z Windows je pořád možné. Nicméně flashování z Windows bych spíše nedoporučoval, nemám s tím úplně dobré zkušenosti a deska bohužel nemá dva BIOSy, nebo snadný obnovovací mechanismus.