RECENZE: ASRock DeskMini A300 - AM4 v malé krabičce
Kapitoly článků
ASRock DeskMini A300 využívá pro své napájení víceméně notebookový 19V 120W DC adaptér, na desce jsou pak další DC-DC měniče vytvářející 3,3V, 5V a 12V větve.
Než přikročíme k samotným testům, pro jistotu opakuji, že všechny systémy mimo desku s AMD A6-5200 a testované DeskMini A300 používají 200W picoPSU, které je krmeno starým IBM 16V 76W adaptérem, který není v dnešní době zrovna ukázkou vysoké účinnosti, ale nic lepšího aktuálně nemám. Deska s AMD A6-5200 pak používá standardní notebookový HP 65W adapter, který je výrazně novější, přičemž DC-DC měniče jsou onboard a PC je tak standardně napájeno tímto způsobem.
Co se týče picoPSU, máme k dispozici přídavný 4pin pro CPU, dva SATA konektory, jeden molex a jeden berg konektor, což je zcela dostatečné. Přívodní napájecí kabel je pak pěkně oflexovaný a poměrně robustní, navíc má na konci matku a závit, můžeme ho tedy zašroubovat. Spotřebu jsem pak měřil za pomoci zásuvkového wattmetru Voltcraft 3000, všechna HTPC měla připojena pouze systémové SSD a USB klávesnici a myš. Wi-Fi jsem nepoužíval, spoléhal jsem primárně na gigabitový ethernet.
Spotřeba s monitory
Všechny testované systémy lze použít i jako levné kancelářské počítadlo, občas se může stát, že jej budeme chtít připojit k více než jednomu monitoru, nebo třeba i k 4K panelu. Během testování jsem bohužel stihl vyzkoušet jen to, že tři FullHD monitory fungují, spotřebu jsem neměřil. Spotřebu jsem změřil pouze s jedním FHD a poté s jedním 4K panelem, plánuji časem stav monitorů vylepšit.
Přehrávání videa
Pro HTPC je toto jedna z primárních činností, zaměřil jsem se tedy na přehrávání offline videa za pomoci MPC-HC ve FullHD a 4K rozlišení, dále pak přehrávání YouTube videí ve FullHD i 4K rozlišení, moderní HTPC takovou zátěž musí zvládnout, jinak je téměř k ničemu. Předem musím zmínit, že staré AMD A6-5200 4K nespočítá a dost se zapotí i s FullHD YouTube, za což může hlavně Google VP9 kodek, který není úplně dobře akcelerován na grafických kartách za pomoci UVD obvodů, reálně se počítá přímo přes SP. Podobně dopadne i nový AV1 kodek, předtím bude nejspíš počítán skrze CPU.
Nejprve jsem tedy zkusil přehrávání videa přímo v YouTube, použil jsem testovací video Costa Rica, které je k mání v 4K 60FPS. Staré AMD A6-5200 toto přehraje pouze ve FullHD a celkem se zapotí, ostatní procesory problém nemají.
Dále jsem použil MPC-HC a klasiku ve formě Samsung Oceanic Demo, což je krátké testovací video s 1920x1080 rozlišením v 30 FPS. Žádný počítač neměl s tímto videem problém a spotřeba všech systémů je nižší, než když se přehrává přímo v prohlížeči, což je mimo jiný kodek způsobeno i nižší snímkovou frekvencí samotného videa.
Samozřejmě jsem otestoval i 4K video, simulující BD rip, použil jsem tedy medúzy, které jsou natočeny ve 4K rozlišení s 10-bit barvami, použit je HEVC a Main10 profil. Bitrate videa je 140mbps, pokud toto plynule přehrajete, nebudete mít problém s Blu-Ray disky. Testovací videa jsou k mání zde: http://www.jell.yfish.us/
Spotřeba v ffmpegu, Furmarku a AIDA64
Finálně jsem se podíval i na spotřebu v mém oblíbeném ffmpegu, který produkuje vysokou AVX2 zátěž, Furmark pak slouží jako power virus pro integrovaná GPU, byl jsem překvapen poměrně vysokou spotřebou a teplotou u Pentia J5005. DeskMini A300 má spotřebu opět nižší oproti miniITX stroji s B350 chipsetem.
V AIDA64 jsem trápil hlavně CPU a zajímaly mě primárně teploty CPU, případně CPU package, nicméně některé procesory mají pouze jeden senzor. Co se týče ventilátorů, nejtišší je samozřejmě Pentium J5005, protože nemá žádný ventilátor, boxované chladiče na Athlonu 200GE a Ryzenu 3 2200G jsem ručně nakonfiguroval v BIOSu tak, aby se točily co nejméně.
U Ryzenu 3 2200G se bez zátěže ventilátor točí na ďábelských 666 otáček za minutu, v zátěži pak otáčky nepřekračují 1042 otáček za minutu. U Athlonu 200GE je použit jiný ventilátor, zde se otáčky pohybují v rozpětí 1339-1495 otáček, přičemž oba dva počítače jsou krásně tiché i v maximální zátěži a teploty se mi jeví jako velmi rozumné.
Nejrychlejší je v tomto testu deska od HP s AMD A6-5200, kde se malý 40x40x15mm ventilátor točí v rozpětí 2411 až 4193 otáček za minutu. Pokud ventilátor jede na maximální otáčky, uslyšíte ho, ale uzavřená skříň ho nejspíše utlumí.
Intel NUC nemá zrovna nízké teploty, na 15W TDP CPU je to poměrně překvapující, chladič přitom vypadá na takové množství tepla celkem schopně, otáčky ventilátoru se pohybují v rozpětí cca 2000-3000 RPM v defaultním nastavení, chování ventilátoru můžeme změnit v BIOSu, testoval jsem ale s továrním nastavením.
Provozní vlastnosti DeskMini A300 mě velmi příjemně překvapily, ale jedná se v podstatě o očekávání. DeskMini A300 nemá žádný chipset, který by spotřeboval extra elektrickou energii, pouze to co je přímo v APU/CPU/SOC. To se velmi pozitivně projevuje na spotřebě stroje, oproti miniITX desce s B350 chipsetem je často spotřeba nižší o 10 až 15 Wattů a to není vůbec špatné na nenáročný pesík, který bude běžet třeba i v 24 hodin denně. Samozřejmě jsou zde další aspekty mimo chipset a to sice efektivita napájecích zdrojů, DC-DC měničů, picoPSU, disků, pamětí, ventilátorů a tak podobně.
Celkově ale DeskMini A300 prošlo na výbornou, pokud bych aktuálně řešil nějaké malé HTPC, nejspíše bych prostě pořídil DeskMini A300 a osadil komponentami dle chuti.