RECENZE: ASUS PN41 miniPC (Celeron N4500 a N5100), pasivně chlazená krabička
Kapitoly článků
Závěr je poněkud komplikovaný. Je mi jasné, že leckterý čtenář tyto krabičky odepíše, protože mají na dnešní dobu nízký výkon oproti jiným moderním procesorům. Nicméně smysl těchto pasivních krabiček je nejspíše někde úplně jinde. Můžou sloužit jako velmi levné řešení tenkých klientů pro připojení na nějaké servery, kde se opravdu pracuje. Další využití může být pro školy, jelikož běžná kancelářská práce a základní věci tam poběží bez potíží a pořizovací cena není nijak vysoká. Pro firmy je pak výhodou to, že většinou je součástí licence na Windows 10/11 Pro, takže krabičky mohou přidat do domény.
Na domácí použití je to asi diskutabilní, ale pokud daný uživatel sem tam přečte jen nějaký ten email, podívá se na nějaké video, tak se může jednat o ekonomické řešení s velmi nízkou spotřebou. To je vlastě hlavní výhoda těchto krabiček, zatímco standardní desktop může v idle odebírat něco mezi 40-100 Watty, tato krabička si řekne v zátěži maximálně o nějakých deset Wattů a nějaké drobné k tomu(pokud připojíme nějaká žravější USB zařízení, tak se odběr logicky zvýší).
Teoreticky může krabička sloužit i jako HTPC, ale nejsem si jist, jak dobře zestárne, výkonu na rozdávání totiž mnoho nemá. Linux na ASUS PN41 funguje obstojně, nicméně Ubuntu 21.10 bylo subjektivně línější než Windows 10, což mně překvapilo. Stejně tak jsem byl překvapen, že se PN41 nelíbil jeden 16GB SODIMM, nicméně dva moduly jsou téměř vždy lepší než jeden. A dovedu si představit, že většina krabiček bude využívat jeden 4GB nebo 8GB modul, protože to na dané účely stačí. Nepředpokládám, že by někdo potřeboval v počítači tohoto typu více jak 16GB RAM.
Osobně nepatřím mezi cílovou skupinu této krabičky a pokud bych nějaké podobně malé zařízení sháněl, nejspíš bych si připlatil více jak dvojnásoběk za variantu s AMD Ryzen procesory, protože i starší Ryzen 3 4300U je značně schopnější, než oba dva testované Celerony dohromady. Osobně bych se i vyhnul modelu s dvoujádrovým Celeronem N4500, s trochou nadsázky by se tento procesor dal považovat za glofirikované Core2Duo s novější iGPU.
Ocenění jsem se nakonec rozhodl neudělit žádné, ASUS PN41 je totiž velmi specifická krabička, buď vyhovuje Vašim požadavkům, nebo ne. Jelikož existuje mnoho konfigurací, často jen jako barebone a je možné nechat si udělat nějaké vlastní, tak se špatně počítá nebo odhaduje výhodnost.
Hodnocení vidím následovně:
klady | + Velmi zajímavá cena (často včetně Windows OS licence ve variantě Pro) |
zápory | - Podporuje maximálně 16GB RAM |
pohlídejte si | ? NVMe slot poskytuje dvě PCIe Gen3 linky |
Poděkování
Za zapůjčení notebooků a počítačů ASUS PN41, ASUS ExpertBook B7 B7402FEA Flip, ASUS ROG Zephyrus G14 (2022), ASUS ROG Zephyrus G14 AW SE, ASUS ExpertBook B5 B5302FEA Flip, ASUS ROG Strix G15 Advantage, ASUS ROG Zephyrus S17 GX703H, ASUS ROG Flow X13 + ROG XG Mobile RTX 3080, ASUS ROG Strix SCAR 17 G733Q, ASUS ProArt StudioBook W590G6T, ASUS ZenBook Duo 14 UX482, ASUS ZenBook Flip S UX371E, ASUS ROG STRIX SCAR 17, ASUS Mini PC PN50, ASUS ROG Zephyrus G15 GA502IU, ASUS ZenBook Pro Duo UX581GV, ASUS ROG Zephyrus G14 GA401IU a ASUS TUF Gaming A15 FA506II-BQ027T Bonfire Black děkuji společnosti ASUS.