RECENZE: ASUS ROG MAXIMUS XI GENE - ultimátní microATX deska pro LGA 1151
Kapitoly článků
V této kapitole se podíváme na menší hromádku SW, který je u této desky k dispozici, není toho totiž zrovna málo.
ASUS Armoury Crate
ASUS Armoury Crate je taková veselá krabička na stahování ovladačů a dalšího software. ASUS navíc nějak nacpal do BIOSu desky ovladač síťové karty a tool na stažení Armoury Crate. Proto jsem byl celkem překvapen, že po nabootování do čerstvých čistých Windows 10 na mě vyskočil dialog s dotazem zda chci nainstalovat ovladač síťové karty a nainstalovat Armoury Crate. Tato funkce mi přijde velmi dobrá, pokud to nechcete, stačí tuto funkci v BIOSu vypnout.
V tomto programu můžeme nainstalovat chybějící ovladače různých zařízení, přičemž instalace se provede na pozadí, stačí tedy označit konkrétní položky, kliknout na instalaci a vše se zprocesuje. Za kontroverzní považuji záložku Utility, kde se nabízí různé utility, ale řekl bych, že některé jsou spíše zbytečné a dají se považovat za bloatware. Jedná se o programy jako například Google Chrome, Daemon Tools Lite, Kaspersky Antivirus, WinRAR a tak podobně. Například WinRAR není zrovna program zdarma a existuje navíc 7-Zip, který je open source. Skoro vše je navíc defaultně označeno, neznalý uživatel si tak nainstaluje hromádku software, kterou nejspíš nikdy nepoužije.
Na záložce BIOS mi byla nabídnuta starší verze BIOSu, než jakou jsem ručně na desku naflashoval, ale to považuji za drobnou chybu v detekci, na podobné trable se dá narazit i u produktů jiných výrobců. Na dalších záložkách si pak můžeme stáhnout dokumentaci k desce, kterou jinak najdeme i na webu ASUSu.
ASUS EZ Update
EZ Update je nástroj, který nám zkontroluje všelijaké neaktuální součásti systému, během testování mi ale nic nenašel, takže nedovedu potvrdit ani vyvrátit, že funguje jak má.
ASUS AURA Sync
V ASUS AURA Sync můžeme konfigurovat RGB LEDky na kompatibilních zařízeních, v mém případě bylo možné regulovat LEDKy přímo na desce a také RGB LEDky v pamětech RAM. Můžeme zde nastavit různé efekty a aplikovat je různě pro všechna RGB kompatibilní zařízení, nebo můžeme toto nastavení spřáhnout a vše se bude chovat jednotně.
Zaujalo mě nastavení TEMPERATURE, kdy RGB LEDky mění barvy podle zatížení procesoru, bohužel z nějakého důvodu s tímto nastavením došlo ke konstantnímu vytížení procesoru službou LightningService, která RGB ovládá a to celých 10%, v případě šestijádra se tak jedná o necelé jedno jádro. Předpokládám, že se jedná o nějaký bug a bude třeba někdy opraven. U ostatních efektů jsem na toto nenarazil.
ASUS AI SUITE
AI SUITE slouží primárně k všelijakému přetaktování a ladění systému, je zde také k dispozici AI Overclocking, který vychází z mnoha údajů a snaží se automaticky přetaktovat procesor. Jak moc dobře mu to jde se podíváme v další kapitole.
Můžeme samozřejmě ladit kompletně ručně pokud chceme, včetně řízení ventilátorů. Většina voleb dává smysl ze screenshotů a některé věci můžeme měnit přímo v BIOSu. Na AI SUITE mě iritoval pouze kulatý spouštěč bydlící na ploše, ze kterého není na první pohled úplně jasné o co se vlastně jedná, jsou zde sice nějaké rychlé možnosti změn chování ventilátorů, ale preferoval bych spíše program, který bydlí v tray liště.