RECENZE: ASUS ROG MAXIMUS XII APEX a Intel Core i9-10900K
Kapitoly článků
Co říci na závěr? ASUS ROG MAXIMUS XII APEX je velmi specifická deska, je připravena pro maximální přetaktování CPU a RAM, hlavně pod tekutým dusíkem, tedy všichni overclockeři toužící taktovat na LGA1200 platformě mají jistě radost. Deska má zároveň výbavu takovou, aby byla použitelná pro běžné uživatele, takže zde najdeme zvukový kodek, WiFi a tak podobně. Věřím, že mnoho taktovačů by se bez takových věcí obešlo, ale to by výrazně snížilo použitelnost pro uživatele, kteří koupí tuto desku jen tak na domácí použití.
Tedy primárně je deska určena pro taktovače, takže nebudu vyčítat absenci dvou slotů pro RAM, či absenci napájecí větve pro iGPU, iGPU na desce tohoto kalibru nikoho nezajímá a lze tak lépe taktovat a napájet CPU. Pokud toužíte používat iGPU v Intel procesorech, je třeba podívat se po jiné desce. Jako hlavní nevýhodu vidím v absenci PCIe Gen4, jelikož i nové NVIDIA grafické karty podporují Gen4 PCIe a může to být relevantní pro nějaké rekordy v budoucnu. Aktuálně PCIe Gen4 přidá herní výkon v řádu jednotek procent, ale při lámání rekordů se hodí každé procento, nicméně dovedu si představit, že ASUS vydá novou revizi s příchodem Intel Rocket Lake pro desktop. Zároveň je možné, že PCIe Gen4 bude fungovat v prvním PCIe x16 slotu, ale určitě to nepůjde při osazení dvou karet, jelikož PCIe redrivery pro druhý slot jsou pouze Gen3.
Deska má POST kód, diagnostické LEDky, přepínač BIOSů, spoustu přepínačů pro LN2 OC, PS/2 porty, prostě vše co se hodí na extrémní taktování. Osobně se mi líbí i DIMM M.2 karta, doufám, že ASUS začne toto řešení nabízet na větším množství desek.
Co se procesoru Intel Core i9-10900K týče, osobně ho považuji za výrazně lepší procesor, než předchozí Core i9-9900K. Teploty jsou překvapivě nižší, za to může větší kus křemíku, díky více jádrům a také pájené IHS. Z hlediska herního výkonu se jedná o výborný procesor, nicméně v MT úkolech je pomalejší, než Ryzen 9 3900X, který má dvanáct fyzických jader. Core i9-10900K je navíc téměř o dva tisíce korun dražší, takže jsou situace, kdy nabídne horší poměr cena/výkon. Spotřeba je také poměrně vysoká, dlouhodobý napájecí limit je 125 Wattů, což je méně, než u Ryzenu 9 3900X, který má tento limit nastavený na hodnotu 142 Wattů. Core i9-10900K má ještě krátkodobý 250W napájecí limit, takže se hodí použít vodní chlazení, nebo opravdu výkonné vzduchové chlazení. Pokud procesor přetaktujeme, spotřeba logicky roste, můžeme se tak dostat do situací, kdy Core i9-10900K má téměř dvojnásobný odběr, než Ryzen 9 3900X, ale rychlejší stejně není, jen podobně rychlý.
Pokud plánujete Core i9-10900K taktovat, připravte si dostatečně robustní chlazení. Pokud chcete protáčet elektroměr ještě více, může být vhodné procesor zkombinovat třeba se dvěma GeForce RTX 3090 ve SLI.
Deska je pro poměrně specifickou skupinu uživatelů a tak si odnáší ocenění Overclocker's heaven.
Hodnocení tedy vidím následovně:
klady | + Brutální napájecí kaskáda + Bohatá výbava pro extrémní OC a LN2 + PS/2 porty + Velké množství 4pinů pro ventilátory + Velmi dobrý chladič napájecí kaskády + POST kód displej + diagnostické LEDky + DIMM M.2 karta + Dva BIOSy s přepínačem |
zápory | - Deska podporuje pouze PCIe Gen3 - WiFi na desce pro taktovače působí zbytečně, může být zdrojem rušení ovlivňující OC |
pohlídejte si | ? Deska je primárně určena pro extrémní přetaktování, na běžné použití existují vhodnější Z490 desky ? Některé Intel procesory mají velmi vysoký odběr po přetaktování, dva osmipiny pro CPU tak mohou být nutnost ? Na desce není možné provozovat iGPU v Intel procesorech, jelikož postrádá napájení iGPU a výstupy na monitor |
Poděkování
Za zapůjčení produktů ASUS ROG MAXIMUS XII APEX, Intel Core i9-10900K a G.Skill TridentZ Neo 2x8GB DDR4-3800 RAM děkuji společnosti ASUS.
Za zapůjčení procesorů AMD Ryzen 7 3800XT, AMD Ryzen 5 3600XT, AMD Ryzen 3 3300X, AMD Ryzen 3 3100, AMD Athlon 3000G, AMD Ryzen 7 3700X a AMD Ryzen 9 3900X a chladiče Noctua NH-U12S SE-AM4 děkuji společnosti AMD.
Za zapůjčení komponent Gigabyte X570 I AORUS PRO WIFI, Gigabyte Z390 AORUS PRO a Gigabyte AORUS GeForce RTX 2080 Ti XTREME děkuji společnosti Gigabyte.