Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

RECENZE: ASUS ROG STRIX B860-A GAMING WIFI a Core Ultra 5 235

nepřehlédněte

Zdroj: diit.cz - Karel Svoboda

Intel B860 čipová sada je žhavou novinkou pro nové Intel Arrow Lake procesory, na jednu takovou desku se dnes podíváme.

Právě včera skončilo embargo na nové základní desky vybavené socketem LGA1851 pro nejnovější procesory Intelu, tedy Arrow Lake. Mimo vyšší řady Z890 Intel posílá do světa nižší čipovou sadu B860, ale i tato čipová sada nabízí použitelnou výbavu.

Od ASUSu jsem získal na recenzi spíše vyšší model desky s B860 čipsetem, konkrétně se jedná o desku ASUS ROG STRIX B860-A GAMING WIFI. Tato základní deska je tak trochu hi-endová, její cena se v českých eshopech pohybuje někde v rozpětí 7300-7900 Kč, což není zrovna málo.

Balení desky láká bílou barvou a také podporou technologií, jako je třeba WiFi 7, což je vlastně u moderního hardwaru celkem běžné.

Uvnitř krabice najdeme kromě desky samotné i nějaké to příslušenství. Konkrétně to jsou WiFi antény s magnetickou základnou, ASUS ROG klíčenka, manuál, ASUS ROG nálepky, dva SATA 6Gb/s kabely, stahovací pásky a různorodá drobotina pro M.2 sloty.

Deska samotná má poměrně slušnou portovou výbavu na zadním panelu. Najdeme zde DisplayPort výstup, HDMI výstup, čtyři USB 2.0 porty, přičemž jeden má podporu BIOS flashback. Dále zde jsou dva USB-A 5Gb/s porty, dva USB-A 10Gb/s porty a dva USB-C porty. USB-C porty podporují každý jinou propustnost, 10Gb/s a 20Gb/s. Onen 20Gb/s USB-C je údajně USB4 a má i podporu DisplayPortu 1.4a. Nechybí samozřejmě 2,5GbE síťový adaptér od Intelu. Výbavu zakončují dva konektory pro antény, připojené do MediaTek WiFi 7 čipsetu a dva 3,5mm audio jacky s optickým výstupem připojené do Realtek ALC1220P kodeku, což mne trochu překvapuje, očekával jsem spíše USB variantu ála Realtek ALC4080.

Základní deska je vybavena dvěma přídavnými osmipiny pro napájení procesoru. Díky přítomnosti B860 čipsetu nemůžeme sice procesor přetaktovat, ale pořád je možné ladit DDR5 paměti a napájecí limity procesoru trochu zvednout.

Za zmínku stojí to, že deska využívá lepší socket, než levnější desky a má k dispozici RL-ILM, tedy "Reduced Load Independent Loading Mechanism". To je výsadou spíše dražších základních desek a mělo by to mít za následek lepší uchycení procesoru a rám okolo socketu by se měl méně prohýbat a vše by tak mělo být rovnější.

Na straně desky najdeme stnadardní portovou výbavu jako RGB LED header, 24pin ATX napájení, USB-C konektor pro připojení USB-C v přední části skříně a 19-pin USB 3.0 header, který obsahuje dva porty.

Ve spodním rohu desky najdeme celkem čtyři SATA 6Gb/s porty a různá pinoviště, třeba pro připojení LEDek a tlačítek skříně. SATA porty jsou připojeny do PCH Intel B860 a podporují i softwarový RAID 0/1/5 a 10.

Zbylá pinoviště nabízí možnost připojení audio jacků v předním panelu skříně, dva USB 2.0 porty, RGB LED headery, pinoviště pro přídavnou Thunderbolt kartu a tři čtyřpiny pro PWM ventilátory.

Deska má k dispozici celkem čtyři M.2 2280 sloty, ten nejbližší procesoru nabízí čtyři PCIe linky páté generace přímo z procesoru. Zbylé tři M.2 sloty nabízí po čtyřech PCie Gen4 linkách skrze Intel B860 čipovou sadu. Čtvrtý M.2 slot sdílí konektivitu  s druhým PCIe x16 slotem, který je elektricky zapojen v režimu x4, takže si musíme vybrat mezi druhým PCIe slotem, nebo M.2 slotem.

Deska má tak spíše slabší PCIe výbavu, máme zde PCIe x16 Gen4 z procesoru a PCIe x4 Gen4 z čipsetu. Pokud chcete osadit více PCIe karet, tato deska příliš vhodná nebude.

K základní desce jsem získal i procesor Intel Core Ultra 5 235, který se v některých eshopech nabízí za nějakých 7800 Kč. Je velice podobný Core Ultra 5 245K, které má odemčený násobič, ale 235 má lehce nižší taktovací frekvence a nelze ho přetaktovat. Má celkem čtrnáct jader, přičemž P jádra tikají až na 5 GHz a E jádra až na 4,4 GHz. Základní napájecí limit je 65W Wattů, ale je možné nastavit až 121 Wattů.

Já jsem tento procesor testoval tak, že jsem mu dopřál veškeré možné papání za pomoci funkce ASUS Performance Enhancement 3.0, procesor tak mohl dlouhodobě konzumovat až 130 Wattů a tím pádem ukázat plný výkon.

Intel Core Ultra 5 235 není obtížné uchladit, ale zjistil jsem, že po ruce nemám dostatečně kompatibilní chladič, naštěstí se mi podařilo použít starý SilentiumPC Navis 280 AIO, který sice nemá LGA1700/1851 bracket, ale to není nic, co by nevyřešilo trochu malířské pásky a nějaké podložky. (: Na 130 Wattů je to možná zbytečně silný chladič, ale nic kompatibilního vzduchového jsem po ruce zrovna neměl.

Co se týče pamětí, od Kingstonu jsem získal paměťový kit Kingston Fury Renegade 2x24GB DDR5-8400. ASUS se chlubí na této desce podporou vysokých rychlostí pamětí, zkusil jsem tedy XMP profil nastavující 8400 MT/s propustnost. A bylo to perfektně funkční a stabilní, za což má ASUS malý plus.

Druhý kit k dispozici nemám, abych mohl otestovat jak se deska chová při osazení 4x24GB RAM. Předpokládám, že v 2DPC režimu je 8400 MT/s propustnost nemožná. Zajímavé je, že ASUS uvádí podporu až 256GB RAM, což implikuje existenci 64GB DDR5 ne-ECC modulů pro běžný desktop.

Na desku jsem dále osadil GIGABYTE 7000s 2TB PCIe Gen4 x4 NVMe SSD s Windows 11 Pro 24H2 a také grafickou kartu ASUS TUF GAMING GeForce RTX 4090 24G, vše pak napájel zdroj GIGABYTE UD1000GM.

Co se softwaru týče, jsem rád, že ASUS agresivně nevnucuje Armoury Crate, ale primárně nabízí utilitu ASUS DriverHub, která otevře webový prohlížeč, detekuje použitý hardware počítače a nabídne instalaci ovladačů a některých utilit, což je takový skoro evergreen u všech větších výrobců.

Karel "Karáš Svorka" Svoboda (Google+)

Pesíci dělají chro. Je potřeba vysumýšovat chrochták.

VGA Legacy MKIII

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku RECENZE: ASUS ROG STRIX B860-A GAMING WIFI a Core Ultra 5 235

Sobota, 18 Leden 2025 - 00:58 | Karáš Svorka | Armoury Crate musím nainstalovat manuálně(což...
Sobota, 18 Leden 2025 - 00:52 | RedMaX | Jak to je s Armoury Crate? Od doby, kdy na...

Zobrazit diskusi