RECENZE: ASUS ROG Strix SCAR 17 - aneb notebook s šestnáctijádrovým procesorem
Kapitoly článků
ASUS ROG Strix SCAR 17 je velmi výkonný herní notebook, některé uživatele zaujme právě šestnáctijádrovým procesorem AMD Ryzen 9 7945HX, který může být zajímavý i pro pracovní účely a dost možná méně zajímavý pro hráče. AMD Ryzen 9 7945HX se může chlubit velmi dobrou energetickou efektivitou oproti konkurenci, nicméně existují situace, kdy vyšší napájecí limit, taktovací frekvence a rychlejší RAM umožní tento procesor překonat.
Je škoda, že ASUS tento model nenabízí jako SCAR 18, tedy s 18" displejem a poměrem stran 16:10, na práci i hraní se mi to jeví jako příjemnější, alespoň subjektivně, když jsem měl možnost obojí porovnat. Potěší i přítomnost 2,5 GbE síťové karty a Windows ve verzi Pro namísto Home.
Mezi pozitiva musím zahrnout celkově dobrý výkon, přítomnost MUX čipu, překvapivě rozumné rozložení klávesnice, indikační LEDky a možnost vyměnit RAM, SSD a WLAN. Teoreticky je možné počítat s podporou až 96GB RAM do budoucna, ale potvrzené ani vyzkoušené to nemám, nicméně 48GB SODIMM moduly existují.
ASUS se snažil značně vylepšit chlazení za pomoci parní komory a tekutého kovu, což se víceméně podařilo vzhledem k tomu, že notebook má k dispozici celkem žravé komponenty. Procesor i grafická karta jsou samozřejmě připájené na základní desce a standardně nevyměnitelné.
Bohužel jsou zde i některé aspekty, které notebook zhoršují. Je škoda, že ASUS nepoužil rychlejší DDR5-5200 nebo dokonce 5600 MT/s DDR5 paměti, mohlo by dojít k přidání výkonu, byť se bavíme jen o asi 3-5% navýšení, šestnáctijádrový procesor v takovémhle hi-endovém stroji si to dle mého názoru zaslouží.
Dále je tu slabší portová výbava na takto velký stroj, ani jeden z USB-C portů není USB4, přičemž CPU to podporuje, oba dva USB-C navíc umí jen 10Gb/s konektivitu. Také mi přijde nešťastné, že na pravé straně notebooku nejsou žádné porty, dobrým příkladem je konkurenční Lenovo Legion, kerý USB porty má na třech stranách, navíc jich celkově má více.
Mezi drobnosti pak patří horší chlazení M.2 slotů pro PCIe NVMe SSD, nicméně při použití SSD ála Samsung 990 Pro a nějaké větší zátěži to může být problém a je to něco, co by takto u hi-endového stroje mělo být vyřešeno.
Nepotěší ani horší výdrž při provozu na baterie, ale u takto tlustších notebooků to typicky není problém, do velké míry za to může samotný procesor, jelikož má centrální čiplet, ve kterém se nachází paměťový řadič, PCIe linky a integrované grafické jádro. Spotřeba je tak vyšší, než v případě osmijádrového monolitického čipu, ale AMD aktuálně žádné procesory pro notebooky s více jak osmi jádry v jednom kusu křemíku nevyrábí.
Aktuálně se chystám na notebook podívat znovu(a nějaké další), v rámci testování novějších her ála Diablo IV, Cyberpunk 2077 2.0 a tak podobně, takže je možné, že s novými BIOSy a ovladači došlo na nějaká zlepšení výkonu.
Hodnocení vidím následovně:
klady | + Vysoký výkon šestnáctijádrového Ryzenu 9 7945HX s relativně nízkou spotřebou + Slušný 2560x1440 @ 240Hz panel s podporou G-Sync + Možnost nabíjet i přes USB-C + Přítomnost MUX čipu maximalizuje výkon mobilní RTX 4090 + Překvapivě rozumné rozložení klávesnice + Indikační LEDky včetně LEDky aktivity disku + Možnost vyměnit RAM, SSD, WiFi |
zápory | - AMD verze nemá displej s poměrem stran 16:10, jen 16:9 - Horší výdrž při provozu na baterie (vychází to z použití desktopového CPU) - Absence lepšího chlazení pro M.2 NVMe SSD - Žádné USB porty na pravé straně a celkově chudší portová výbava - Pouze běžné DDR5-4800 moduly, navíc jen single-rank |
pohlídejte si | ? Notebook nemá USB4 port ? Napájení přes USB-C je omezeno na 100W, nelze tak očekávat výkon jako s 330W adaptérem |
Poděkování
Za zapůjčení notebooku ASUS ROG Strix SCAR 17 (G733) děkuji společnosti AMD.