RECENZE: Dell XPS 15 (9575) 2v1 - Polaris 22 s HBM2 v notebooku
Kapitoly článků
Provozní vlastnosti a teploty
Chlazení v XPS 15 (9575) působí veselejším dojmem, než u staršího XPS 15 (9560). CPU i GPU mají vlastní heatpipe a sdílí tak jen ventilátory a celoměděný pasivní chladič. Také musím zmínit, že i kus napájecí kaskády je chlazený malým kusem mědi, který je připojený na úchyt chladiče. Chlazení funguje velmi dobře, byl jsem překvapen, že i přes nižší tloušťku těla notebooku jsou teploty v zátěži lepší, než u XPS 15 (9560).
Také zvukový projev je lepší, v zátěži je notebook subjektivně tišší, než XPS 15 (9560). Bohužel jsem narazil na jeden negativní jev, pokud notebook neleží na rovné podložce, mohou ventilátory vydávat podivný pískavý zvuk, který je velmi nepříjemný. Tento zvuk se objevuje jen pokud se ventilátory točí přes 4000 RPM, pokud je tedy notebook v zátěži jen tak na koleni, tento zvuk se může objevit. Nevím, zda se jedná o problém tohoto konkrétního kusu, nebo tím trpí všechny tyto notebooky.
Otáčky ventilátorů nemůžeme v XPS 15 (9575) nijak řídit, jsme tak vydáni na milost BIOSu, který občas otáčky zvyšuje na zbytečně vysokou úroveň i přes velmi dobré teploty komponent. Celkově musím chlazení v XPS 15 (9575) pochválit, teploty jsou velmi dobré na tak tenký notebook, zde musím rozhodně dát velké plus.
MSI GT60 2QD Dominator má podivné tendence, kdy se snaží být tichý a nechá tak klidně smažit CPU, můžeme samozřejmě použít tlačítko nad klávesnicí, které roztočí ventilátor na maximální otáčky a CPU tak výrazně zchladí, nicméně hlučnost se zvyšuje opravdu hodně. Testoval jsem tedy s defaultním řízením bez Turbo ventilátoru.
Konstrukčně zajímavé je také XPS 15 (9560), chladič má sice jen dvě heatpipe, ale má dva ventilátory a pasivní část chladí jak CPU, tak GPU společně. Pokud tedy zatěžujeme pouze procesor, použije se celá kapacita chladiče a dvou ventilátorů. Otáčky obou ventilátorů pak sice dosahují slyšitelných 4100 RPM, ale procesor zvládá slušně turbovat i v delší zátěži, což je velmi dobré. Nicméně při delší zátěži občas frekvence všech jader poskočí z 3400MHz na 2800MHz a hned se zase vrátí, nedrží tedy 3400MHz 100% času. Pokud stresujeme samotné GPU, výsledky jsou u XPS 15 také velmi dobré, nicméně CPU i GPU dohromady už dává chlazení zabrat.
Jak můžeme vidět z grafů, Dellu se chlazení v XPS 15 (9575) opravdu povedlo, jedinou výtkou je tedy podivné pískání ventilátorů, pokud notebook nemáme na stole. Samozřejmě kvalitní chlazení by u notebooku mělo být standardem, v dnešní době tak tomu velmi často není. Proto jsem byl příjemně překvapen, že toto ještě tenčí XPS má při poměrně vysokém výkonu i slušné chlazení a výkon tak nepřijde vniveč.
Furmark
Furmarkem stresuji pouze přídavná GPU, testuji ve FullHD bez MSAA a nechávám běžet Furmark 10 minut, aby se GPU pořádně zahřála. GTX 1050 Mobile v XPS 15 se ale po dobu testu chovala podivně, jakmile teplota GPU vystoupala na 72°C, začalo se jádro podtaktovávat z 1402MHz na 700MHz, kdy teplota klesla na 60°C, zde cca 2 minuty frekvence zůstala viset na 700MHz a poté začala opět stoupat na 1402MHz a tak pořád dokola. Uvádím tedy 700MHz takt, protože tam tato karta visela většinu času. Vega M GL se v tomto testu podtaktovala na 738MHz, mimo Furmark typicky boostuje na frekvenci až 1011MHz.