Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

RECENZE: Gigabyte AORUS Radeon RX 5700 XT 8G – nejlepší RX 5700 XT?

V dnešní recenzi se podíváme poněkud opožděně na dost možná nejlepší Radeon RX 5700 XT, který se aktuálně prodává. Kdo by nechtěl čtyři roky záruky a možnost připojit šest monitorů?

Chlazení patří mezi velmi důležité aspekty grafických karet. Bohužel u novějších GeForce RTX není možné softwarově monitorovat teploty VRAM, VRM, proto mají GeForce v těchto grafech nulu.

Předem upozorňuji, že jsem kartu testoval lehce přetaktovanou a očekával jsem tak spíše horší provozní vlastnosti, hlavní díky navýšení power limitu.

Spotřebu ve všech testech měřím za pomoci zásuvkového Wattmetru, měřím tedy odběr celé sestavy včetně klávesnice a myši. Bohužel pořád nemám dobré prostory a vybavení pro měření hlučnosti a tak tuto problematiku víceméně vynechávám. V místnosti, kde běžela testovací sestava byla příjemná teplota okolo 24°C.

graph-37
graph-38
graph-39

Když jsem poprvé spustil Furmark, teploty GDDR6 pamětí mě poněkud hodně vyděsily. Bez přetaktování jsou o něco málo nižší, ale uklidil mě posléze fakt, že tuto teplotu se mi povedlo vyvolat JEN ve Furmarku a AIDA64 stress testu, v hrách a jiné zátěži se teplota takto nevyšplhá. Nejsem si jist proč se tak děje. Možná za to může backplate, na GAMING OC chladí pouze samotné paměti, zatímco na AORUS jsou zde polštářky přímo od GPU a je možné, že extra odpadní teplo přes backplate přejde zpět do PCB a do GDDR6 pamětí.

V herní zátěži nebo třeba v Unigine Superposition benchmarku mají paměti typicky až 78°C, takže bych se dlouhodobého provozu nebál. Asi bych však nedoporučil dlouhodobý provoz Furmarku nebo AIDA64 stress testu. Je možné, že jsem to způsobil přetaktováním, nicméně i v továrním nastavení jsou teploty přes 90°C při použití OC BIOSu. Ale opět opakuji, že tento jev se daří nastolit pouze ve Furmarku nebo AIDA64 stress testu.

 

Spotřeba s více monitory

Všechny testované karty podporují minimálně čtyři monitory, samotná GPU umí většinou více, ale ne vždy jsou všechny výstupy vyvedeny. Otestovat spotřebu s více monitory mě bohužel napadlo až po vrácení RTX 2070 a RTX 2070 SUPER, proto mají nulovou hodnotu v grafech. Jako primární monitor vždy sloužil Samsung S24E650PL připojený přes Displayport. Jako druhý monitor jsem použil starší Dell 2408WFP opět připojený přes DisplayPort. Jako třetí monitor pak sloužil Dell P2214H, který jsem u některých karet připojil přes DisplayPort, u některých přes HDMI, neboť testované karty nemají stejné konfigurace výstupů. Jako čtvrtý monitor posloužil notebookový FullHD panel připojený přes HDMI za pomoci LCD driveru. Všechny monitory měly nastavenou obnovovací frekvenci 60 Hz.

HP nové IPS LED monitory (09/2011)

AORUS RX 5700 XT se zde chová úplně stejně jako GAMING OC verze, jakmile připojíme čtvrtý monitor, vyskočí frekvence GDDR6 pamětí na maximum a tím pádem se zvedne i spotřeba, přičemž GPU suše idlí na 6MHz. Dodám ještě, že všechny monitory měly nastavenou obnovovací frekvenci 60Hz a stejné rozlišení 1920x1080. Šest monitorů jsem bohužel nevyzkoušel, neměl jsem po ruce další monitory, tak třeba někdy jindy.

graph-40
graph-41

 

4K YouTube

Také jsem zkusil jak počítač „žere“ při přehrávání 4K videa přímo z YouTube, používá se zatím VP9 Googlí kodek, který umí všechny grafické karty akcelerovat. Použil jsem své oblíbené Costa Rica 4K video, výsledky jsou poměrně zajímavé, NVIDIA karty zde mají nižší spotřebu, AORUS RX 5700 XT ji má nejvyšší kvůli přetaktování.

graph-42
graph-43

 

Dále jsem vyzkoušel spotřebu v Zaklínači 3, Deus Ex Mankind Divided a v Unigine Superposition Extreme. Hry jsem testoval v QHD rozlišení, nijak jsem neblokoval maximální FPS. Spotřebu lze samozřejmě výrazně snížit, pokud nám postačí třeba 60 FPS v hrách. AORUS RX 5700 XT má zde opět spíše vyšší spotřebu, jelikož je přetaktovaná od výrobce a i ode mě, ale nejedná se o nic hrozného, kvalitní 550W zdroj takový počítač v pohodě utáhne a pokud zrušíme ruční přetaktování, zbavíme se i několika desítek Wattů ve spotřebě. I teploty jádra jsou velmi dobré vzhledem k tomu, že GPU velmi často boostovalo okolo 2100 MHz a pod 2GHz nespadlo nikdy, ani ve Furmarku. GPU Hotspot byl typicky o 8°C vyšší, než teplota GPU, paměti opět maximálně nějakých 78°C.

graph-44
graph-45

Karel "Karáš Svorka" Svoboda (Google+)

Pesíci dělají chro. Je potřeba vysumýšovat chrochták.

VGA Legacy MKIII

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku RECENZE: Gigabyte AORUS Radeon RX 5700 XT 8G – nejlepší RX 5700 XT?

Neděle, 9 Únor 2020 - 21:47 | RedMaX | Ja urcite prvne novou grafiku v tomhle roce a pak...
Neděle, 9 Únor 2020 - 21:39 | Karáš Svorka | Díky za upozornění, s těmi kodeky jsem to...
Neděle, 9 Únor 2020 - 20:36 | David Ježek | Zdravím, tentokrát mám pár otázek: "...jak...
Neděle, 9 Únor 2020 - 19:17 | rathanuviel | Tohle rozlišení bude spíš výjimka...
Neděle, 9 Únor 2020 - 17:52 | Karáš Svorka | Díky, možná bych to mohl časem přidat, přiznám se...
Neděle, 9 Únor 2020 - 17:49 | Karáš Svorka | RX 5700 XT mi jela ve VR v pohodě, akorát HTC...
Neděle, 9 Únor 2020 - 15:26 | Wendak | Tak určitě :oD trolle Ano, prosincové s přechodem...
Neděle, 9 Únor 2020 - 12:28 | rathanuviel | Jinak pěkná recenze, díky. ... mimochodem o...
Neděle, 9 Únor 2020 - 09:08 | Jabba | Zcela jasně popsáno, je to grafika. Ano, neznalý...
Sobota, 8 Únor 2020 - 14:28 | DDR0 | dej si tam poslední listopadové, o nic nepřijdeš...

Zobrazit diskusi