RECENZE: Gigabyte GeForce GTX 1650 GAMING OC 4G - nástupce GTX 1050 Ti je zde
Kapitoly článků
Testovaná GTX 1650 je již přetaktovaná od výrobce, ale protože má přídavné napájení a poměrně slušný chladič, rozhodl jsem se zkusit, zda lze nějak rozumně přetaktovat. Jako hlavní úzké hrdlo této karty považuji 128-bitovou paměťovou sběrnici, zaměřil jsem se tedy hlavně na přetaktování VRAM, nicméně ani samotné grafické jádro nezůstalo na suchu.
Pro přetaktování jsem použil oblíbený MSI Afterburner, můžete ale použít i Gigabyte Aorus Engine, který je na screenshotech níže. Zaujalo mne, že je možné navýšit power limit o celých 40%, ale přijde mi, že se jedná o nějakou špatnou detekci, protože spotřeba se zvýšila minimálně.
Zkusil jsem tedy nejprve auto OC scanner v MSI Afterburner, ten mi nabídnul +96 MHz na GPU. Dále jsem pokračoval s ručním přetaktováním. Paměti typu GDDR5 se mi povedlo přetaktovat na efektivních 9900 MHz, to ale nebylo stabilní ve Furmarku a v několika hrách, musel jsem tedy snižovat na 9600 MHz efektivně, to bylo stabilní ve všech testech. Propustnost paměti se tedy zvýšila z nějakých 128 GB/s na cca 153,7 GB/s dle GPU-Z. Dále jsem zkusil popohnat ještě grafické jádro, to si dalo nakonec říci o extra 150 MHz, maximální boost se tak v hrách pohyboval typicky okolo 2100-2115 MHz, ve Furmarku pak boost klesá na 1965 MHz. V žádném testu navíc GPU nepřekročilo teplotu 63°C a karta je i po OC velmi tichá.
V grafech tedy kartu najdete rovnou dvakrát, v továrním nastavení a také v přetaktovaném stavu. Už teď si ale troufám OC této karty doporučit, pokud ji z nějakého důvodu koupíte.