RECENZE: Gigabyte GeForce GTX 1650 GAMING OC 4G - nástupce GTX 1050 Ti je zde
Kapitoly článků
GTX 1650 považuji za nejméně zajímavou a povedenou kartu generace Turing. Ano, je rychlejší než GTX 1050 Ti, ale má stejně nevýhodný poměr cena/výkon, díky aktuální cenotvorbě můžeme za cenu testované karty pořídit Radeon RX 580 4GB, který je výkonnostně výrazně lepší volbou.
Připravil jsem tedy menší tabulku srovnávající ceny grafických karet a GTX 1650 z tohoto hlediska nevychází úplně dobře. Ceny jsou platné k 9.6.2019 a jsou vzaté ze Softcomu.
Jak můžeme vidět výše, není problém pořídit přetaktovaný Radeon RX 570 s 8GB VRAM nebo RX 580 s 4GB VRAM a ještě nám pár stovek zbyde na pivo. GTX 1650 tak musí zlevnit na úroveň RX 570 aby byla alespoň trochu kompetitivní, aktuální cena je prostě příliš vysoká.
Také jsem nebyl úplně nadšený z občasných propadů ve výkonu v některých DirectX 12 titulech, karta ale jinak fungovala bez problémů dle očekávání a Gigabyte odvedl dobrou práci z hlediska chlazení i menšího továrního přetaktování. Pokud si s kartou ručně pohrajeme, dostaneme se v podstatě na výkon referenčního a nepřetaktovaného Radeonu RX 570 4GB.
Již několikrát jsem narazil na argument, že GTX 1650 je skvělá karta do starších OEM počítačů, protože nevyžaduje přídavné napájení. Toto má ale občasné háčky, některé OEM stroje nemusí disponovat dostatečným prostorem pro kartu samotnou, PCIe slot nemusí dodávat celých 75 Wattů a hlavně mohou existovat trable s kompatibilitou, kdy starší Optiplex/ThinkCentre nemusí kartu a UEFI vůbec podporovat a tak si uživatel zakoupil glorifikované těžítko. Dále existuje mnoho počítačů formátu SFF, jenže GTX 1650 zatím neexistuje v low-profile provedení, zatím takovou verzi představil na Computexu Zotac, zabírá dva sloty a dá se očekávat, že cena bude vyšší než standardní GTX 1650.
Také jsem narazil na argument, že se jedná o vhodnou kartu do HTPC, jenže dnešní procesory s iGPU včetně superlevného Athlonu 200GE umí zcela bez problémů dekódovat 4K video, trochu mi tedy uniká, k čemu takovou kartu do HTPC. Leda by někdo chtěl provádět nějaké transkódování za pomoci NVENC? S tím souvisí fakt, že GTX 1650 má ořezaná multimédia oproti ostatním Turing kartám, nepodporuje totiž HEVC B Frames, výbava je tedy stejná jako u starší GTX 1050 Ti. Novinkou je podpora H.265 HEVC 4:4:4 8/10/12 -bit dekódování skrze NVENC jako u ostatních Turingů.
Hlavní výhoda GTX 1650 je nízká spotřeba v zátěži, což některé uživatele může a nemusí zajímat, určitě se někdo v diskuzi najde s nějakým výpočtem, ale případný kupující se musí rozhodnout spíše sám, zda ušetří nějaké peníze za výkonnější a žravější kartu, nebo si připlatí za nižší spotřebu. Já sám patřím mezi uživatele, které víceméně nezajímá, že má nějaká karta v zátěži vyšší spotřebu o desítky Wattů čistě z důvodu, že počítač nemám zapnutý celý den a i tak velmi často dělám graficky nenáročnou práci, takže karta stejně idlí a nic moc nežere.
Hodnocení tedy vidím následovně:
klady | + Nízká spotřeba + Dobrý chladič a slušné přetaktování + Po přetaktování dožene referenční RX 570 |
zápory | - Příliš vysoká cena vzhledem k výkonu - Lehce ořezané NVENC - Podobně nevýhodná jako GTX 1050 Ti - Horší výkon a propady FPS v některých DX12 titulech |
pohlídejte si | ? Karta má trochu zvláštní sadu výstupů – 3x HDMI a jeden DP ? Radeony RX 570/580 jsou výkonnější za stejné, nebo spíše menší peníze |
Gigabyte GeForce GTX 1650 GAMING OC 4G si odnese bronzové hodnocení hlavně díky dobrému chlazení a slušnému přetaktování.
Poděkování
Za zapůjčení grafické karty Gigabyte GeForce GTX 1650 GAMING OC 4G děkuji společnosti GIGABYTE.
Za zapůjčení grafické karty ASUS CERBERUS GTX 1050 Ti děkuji společnosti SOFTCOM GROUP, spol. s r.o.
Za zapůjčení ASRock B365 Phantom Gaming 4 děkuji společnosti ASRock.
Za zapůjčení HyperX 4x8GB DDR4-2933 RGB LED RAM děkuji společnosti HyperX.
Za zapůjčení počítačové skříně NZXT H500i děkuji společnosti NZXT.