RECENZE: HP Z8 G4 Workstation – dva Xeony 6244 Gold a dvě RTX 5000 v akci
Kapitoly článků
Závěrečné hodnocení je svým způsobem komplikované, testovaná pracovní stanice totiž může existovat v diametrálně odlišných konfiguracích. Podobné je to s business class notebooky, které občas recenzuji, nicméně u těch zase tolik možností měnit hardware není a s přibývající popularitou připájených procesorů, grafik, RAM a SSD bude těchto možností méně a méně.
HP Z8 G4 Workstation se tedy budu hodnotit zdvojeně, víceméně produkt jakožto barebone s možnostmi osazení a HP specifickými vychytávkami a poté konkrétní testovanou konfiguraci. I z toho důvodu nebudu dávat stanici konkrétní ocenění, konfigurace by šla určitě poskládat lépe a nemám v podstatě srovnatelný konkurenční produkt, nedovedu to aktuálně objektivně posoudit.
Pokud bych zhodnotil samotnou stanici bez ohledu na osazené komponenty, je zde několik věcí, které se mi z pohledu admina, který spravuje stovky stanic a desítky serverů velmi líbí. Přiložím tedy tradiční tabulku s pesíky, byť tentokráte s větším množstvím textu.
klady | + snadná údržba a výměna některých komponent bez potřeby speciálních nástrojů, hlavně disky, RAM, PCIe karty + zdroj lze snadno vyměnit jako modul, ve firemním použití je to super, pokud zdroj selže, lze snadno vyměnit + možnost osadit 3TB ECC RAM + madla na samotné stanici pro snadnější manipulaci + vysoká kvalita zpracování, solidní plechy, vše dobře drží, lícuje, nikde nic nevrže + možnost objednat pětiletou záruku typu onsite NBD + velmi dobré možnosti škálování výkonu díky dvěma socketům + možnost vzdáleného managementu stanice – nemám to vyzkoušené |
zápory | - NUMA nody mohou v některých aplikacích snižovat výkon nehledě na použitá CPU - velmi vysoká cena díky některým procesorům Intelu |
pohlídejte si | ? Grafické karty se hodí umístit tak, aby se navzájem nedusily, což je uživatelsky upravitelné ? Karty na NVMe disky jsou osazeny přímo od HP společně s objednanými disky, pokud chceme přidat NVMe později, je zapotřebí zakoupit i karty od HP ? Nereferenční grafické karty jsou do tohoto typu počítače naprosto nevhodné ? Dvě grafické karty nemusí a nebudou škálovat s jakýmkoliv software |
Nyní se tedy ještě zamyslím nad samotnou testovanou konfigurací, ta mi přijde jako velmi podivná. Dvě osmijádra s vysokou spotřebou, výkonem okolo Ryzenu 9 3900X, pamětí zapojenou pouze v quad-channelu, jen s jedním 512GB NVMe diskem a dvěma RTX 5000, které jsou osazeny tak, že jedna se více hřeje.
Za jeden Xeon Gold 6244 zaplatíte přibližně okolo 100 000 Kč s DPH, což je za osmijádro opravdu vysoká cena, ano, nabídne možnost pracovat s dalším CPU, AVX512 instrukce, ECC RAM, 48 PCIe linek Gen3 a relativně vysoké frekvence. Nicméně konkurence dokáže nabídnout za poloviční cenu procesor s více linkami Gen4, více jádry, vyšším výkonem, podporou většího množství ECC RAM a tak podobně. Cena této konfigurace je přibližně 400 000 Kč, polovinu prý dělají samotné procesory, Quadra RTX 5000 jsou výrazně levnější. Přiznám se, že nevím na jaké účely by si někdo objednal zrovna takovou konfiguraci, osobně bych čekal spíše vícejádrové procesory, 2-4 disky v NVMe RAID a více paměti. Avšak chápu, že se jedná o testovací kus, který putuje mezi redakcemi, výstavami a tak podobně.
Na závěr dodám, že stanice na mě působila velmi dobrým dojmem z hlediska zpracování, nenarazil jsem na žádné velké problémy a vše fungovalo jak má, dovedu si tedy představit, že se zákazníci, co zvolí nějaké úplně jiné konfigurace najdou a budou spokojeni.
Můžete se tedy ještě těšit na samostatný testík jednoho Quadra RTX 5000, byť jen z rychlíku.
Poděkování
Za zapůjčení pracovní stanice HP Z8 G4 Workstation děkuji společnosti HP.