RECENZE: HP ZBook Fury 15 G8, aneb konečně pořádná mobilní pracovní stanice?
Kapitoly článků
Tentokráte jsem mimo měření teplot za pomoci HWiNFO využil i zásuvkový wattmetr, protože může být zajímavé vědět, kolik energie notebooky spotřebují při různých činnostech. V testovací místnosti bylo cca 24°C.
Notebook je překvapivě tichý i v zátěži, nijak brutálně nehlučí, blíží se to k nějakým 40dBA, ale nejedná se o nic hrozného, jelikož napájecí limity procesoru a grafické karty jsou poměrně střízlivé.
Na začátku recenze jsem zmiňoval, že procesor drží napájecí limit 45 Wattů dlouhodobě, to ale neplatí vždy, v některých typech zátěže je CPU ochotné držet vyšší limit, nebo si poskakuje někde mezi 45-60-70W, protože může, evidentně je zde nějaká chytristika a dost možná to souvisí do nějaké míry s NVIDIA Dynamic Boostem.
V AVX2 zátěži se procesor chová skoro až děsivě, napájecí limit na pár sekund vystřelí na hodnotu 90 Wattů, přičemž frekvence všech jader se zastaví na hodnotě 3,8GHz. Tento stav se změní velmi rychle, CPU sníží napájecí limit na 68 Wattů a frekvenci všech jader na 3,6GHz o něco později na 45W, ale občas docházelo ke skokům na 60-70W(většinu času se to drželo okolo těch 68W), takže fixně 45 Wattů nedrží. Notebook je v této zátěži celkem tichý, ale CPU se dost brutálně smaží. Přijde mi, že HP má pro AVX2 nastavený nějaký offset, který umožní maximální výkon i za cenu vyšší teploty a spotřeby.
V AIDA64 stress testu je zatížen procesor, integrovaná Intel UHD grafika i NVIDIA RTX A3000. V tomto testu dodržuje procesor 45W napájecí limit a procesorová jádra se podtaktovala na frekvenci 2,6GHz. NVIDIA RTX A3000 Laptop GPU 6GB si brala konzistentně 80 Wattů energie. Teploty jsou v této zátěži celkem rozumné.
Ve Furmarku si NVIDIA RTX A3000 Laptop GPU 6GB bere konzistentně 80 Wattů celkově, GPU se v tomto typu zátěže podtaktovalo na frekvenci cca 1155 MHz, v 3D typicky boostuje okolo 1,6GHz. Teplota GPU je celkem rozumná, HotSpot se držel na hodnotě 72°C.
Vyzkoušel jsem také, jak moc notebook spotřebovává energii při hraní DOOM Eternal v 1080p na vysoké detaily.
Neposledně jsem vyzkoušel i výdrž baterie, což je činnost, kterou dělám poměrně nerad, nemusím totiž moc metodiky, kdy se notebook nechá idlit do vybití, nebo se opakuje nějaká konkrétní činnost, typicky notebook používám tak, že píšu třeba tento článek, mám na pozadí puštěný prohlížeč s nějakým podcastem. Výsledky tedy berte velmi hrubě orientačně, pokud na notebooku kompilujete software během cesty vlakem, bude výsledek zcela odlišný, stejně tak pokud použijete Linux, nebo nějaké jiné nastavení a není v mých silách pokrýt vše, zabralo by to extrémní množství času.
Znáte to, občas uděláte chybu a chytáte se za hlavu, co jste to proboha vyplodili a přehlédli. Takto se cítím nyní díky odstavci výše, při mém stylu používání notebooku na nějakou práci totiž generuji naprosto nekonzistentní typ zátěže, kterou nemohu replikovat a to ovlivňuje výsledky. Víceméně po otestování asi prvních třech notebooků jsem přešel na nový systém, kdy na notebooku nastavím 50% jas displeje(pokud není uvedeno jinak) a se zaplou WiFi nechávám aktualizovat hlavní stránku diit.cz každých dvacet vteřin, dokud se notebook zcela nevybije. Upravuji i nastavení hibernace tak, že k němu dojde až když má notebook 1% baterie. Omlouvám se tedy za dlouhé měsíce mystifikace.
Výdrž při provozu na baterie je velmi slušná, průměrný odběr z baterie se pohyboval okolo osmi Wattů, přičemž špičky vystoupaly maximálně na 15 Wattů, takže řízení napájení při provozu na baterie dosahuje celkem rozumných hodnot. Při úplném vybití se do baterie posílá 60-64 Wattů, takže dobíjení je velmi rychlé.