RECENZE: Lenovo Legion Y530
Kapitoly článků
Chlazení v Legionu Y530 je poměrně slušně provedeno a oba ventilátory jsou relativně tiché i v maximální zátěži, notebook je tišší než podobně výkonné XPS 15 (9560), bohužel otáčky ventilátorů opět nemám, jelikož je žádný software nedetekuje. Vyměnit teplovodivou pastu pod chladičem jsem nezkoušel.
MSI GT60 2QD Dominator má podivné tendence, kdy se snaží být tichý a nechá tak klidně smažit CPU, můžeme samozřejmě použít tlačítko nad klávesnicí, které roztočí ventilátor na maximální otáčky a CPU tak výrazně zchladí, nicméně hlučnost se zvyšuje opravdu hodně. Testoval jsem tedy s defaultním řízením bez Turbo ventilátoru.
Konstrukčně zajímavé je také XPS 15 (9560), chladič má sice jen dvě heatpipe, ale má dva ventilátory a pasivní část chladí jak CPU, tak GPU společně. Pokud tedy zatěžujeme pouze procesor, použije se celá kapacita chladiče a dvou ventilátorů. Otáčky obou ventilátorů pak sice dosahují slyšitelných 4100 RPM, ale procesor zvládá slušně turbovat i v delší zátěži, což je velmi dobré. Pokud stresujeme samotné GPU, výsledky jsou u XPS 15 také velmi dobré, nicméně CPU i GPU dohromady už dává chlazení zabrat.
XPS 15 2v1 (9575) má překvapivě dobré chlazení i přes poměrně tenké tělo, oproti normálnímu XPSku navíc chladí i VRM, což je dobré. Teploty má tak velmi dobré, jediný problém, který jsem zaznamenal jsou pískací ventilátory, pokud notebook nesedí na pevné podložce a je v zátěži.
MSI GS65 Stealth Thin RF8 jsem bohužel nemohl rozebrat, ale používá tříventilátorové chlazení, při zátěži CPU se ale používá hlavně jeden ventilátor. Bohužel díky tenkému tělu a nejspíš méně robustnímu chlazení se CPU poněkud více zahřívá oproti ostatním notebookům, GTX 1070 Max-Q uchladí výrazně lépe.
U Legionu Y530 byl k dispozici pouze senzor CPU Package, CPU graf tedy vynechávám. Co se týče maximální dosažené frekvence v AIDA64 stress testu, v MSI GS65 Stealth Thin RF8 dochází k jistým „vlnám“, Core i7-8750H tak kolísá v rozpětí 2600 až 2900 MHz v zátěži na jednotlivých jádrech bez nějakého ustálení.
Furmark
Furmarkem stresuji pouze přídavná GPU, testuji ve FullHD bez MSAA a nechávám běžet Furmark 10 minut, aby se GPU pořádně zahřála. GTX 1050 v Legionu Y530 se chová poměrně pěkně konzistentně a frekvence GPU se ustálila na 1468 MHz. GTX 1050 Mobile v XPS 15 se ale po dobu testu chovala podivně, jakmile teplota GPU vystoupala na 72°C, začalo se jádro podtaktovávat z 1402MHz na 700MHz, kdy teplota klesla na 60°C, zde cca 2 minuty frekvence zůstala viset na 700MHz a poté začala opět stoupat na 1402MHz a tak pořád dokola. Uvádím tedy 700MHz takt, protože tam tato karta visela většinu času. Vega M GL se v tomto testu podtaktovala na cca 738MHz, mimo Furmark typicky boostuje na frekvenci až 1011MHz.
Sluší se dodat, že Furmark je tzv. „power virus“, tedy snaží se ošklivě co nejvíce testovaná GPU roztopit a jedná se o typ zátěže na který v hrách spíše nenarazíme.