RECENZE: Lenovo ThinkPad L15 Gen1, aneb tažný kůň korporátního dříče
Kapitoly článků
Závěr přijde některým čtenářům dost možná kontroverzní, ale i přes některé nevýhody se mi ThinkPad L15 Gen1 velmi líbí a rozhodl jsem se udělit stříbrné ocenění, byť je spíše blíže bronzu. Důvodů je několik, notebook nabízí velmi dobrý výkon, za to může hlavně AMD Ryzen 7 PRO 4750U a fakt, že je možné nastavit 25W napájecí limit, procesor nabízí typicky značně vyšší výkon oproti čtyřjádrovým ULV Intel procesorům, integrované grafické řešení ve formě Radeonu RX Vega 7 Mobile je navíc velmi schopné, ano na přídavné grafiky nemá, ale je rychlejší než ohrané Intel UHD 620 a navíc se jedná dle mé zkušenosti o spolehlivější řešení. Tato platforma podporuje i rychlé 3200 MT/s a osazení jedním 16GB modulem si přímo říká o přikoupení dalšího, nebo bych spíše doporučil objednat rovnou u Lenova vlastní konfiguraci.
Vlastně celkově bych doporučoval vlastní konfigurace, než co je v retailu, kdyby to bylo možné, objednal bych tento model bez LTE modemu a čtečky otisků prstů a rovnou s 2x16GB RAM. Jinak je tato konfigurace zcela použitelná po vybalení i bez přidání RAM. Zajímavé je i srovnání s Intel variantou tohoto notebooku. Testovaný model se prodává typicky za 33 990 Kč s DPH, pokud si 1000 Kč připlatíme, můžeme mít ThinkPad L15 Gen1 s procesorem Intel Core i7-10510U, 16GB DDR4-2666 RAM. Za tento příplatek získáme procesor s polovinou jader, nižším výkonem a také dostaneme nižší grafický výkon. Levnější konfigurace mohou mít Core i5-10210U, což je také čtyřjádro, u AMD se jde dolů na šestijádrový Ryzen 5 4500U, nebo co si poptáte u Lenova. Intel modely mi tak přijdou nevýhodné i z toho hlediska, že notebook tohoto typu bude velmi pravděpodobně slušeně sloužit 3-5 let, během této doby je navíc možné využívat NBD on-site záruku, pokud si ji přikoupíme.
Celkově se mi business class notebooku trochu hůře hodnotí, většinou poptávám vlastní konfigurace a nekupuji to co je v retailu, jelikož modely pro retail bývají někdy bizarní. Věřím, že to takto má mnoho dalších adminů a firem, ti o retail nejspíše ani nezavadí.
Mezi další plusy patří možnost mechanického dokování, konečně funkční passtrouhh ethernetu(už mi nové ThinkPady nebudou žrát dvě IP adresy, jupí!), ThinkShutter, klávesnice má konečně i Num Lock LEDku. Jsem rád, že notebook lze nadále snadno rozebrat, vyměnit RAM, disky, síťové prvky, baterii a ošetřit chlazení(to bude potřeba možná za těch pět let, Lenovo se už asi osm let chlubí technologií, kdy nějakými elektrickými výboji odpálkují prach z ventilátoru, ale je možné, že to řada L nemá).
Z vnitřku jsem však lehce rozesmut, spodní tělo je celoplastové, jako u řady Edge, není zde ani nějaká extra výztuž, což je škoda. Jsem smutný i z nízké kapacity baterie, AMD Renoir APU mají velmi dobré provozní vlastnosti i při provozu na baterie, ale zde to kazí 45Wh baterie. Myslím si, že i něco jako 56-64-68 Wh by slušelo více. Baterie s kapacitou 57-68-94 Wh mají totiž ThinkPady T15/T15p/T15g, jenže ty mají k dispozici jen Intel procesory, AMD verze jaksi neexistuje, pokud tedy chcete ThinkPad s Renoir APU, jsou jen dvě možnosti, testovaný L15 Gen1 a ThinkPad E15 Gen1. Nicméně řada E postrádá některé featury a nabízí se maximálně s osmijádrovým Ryzenem 7 4700U, který nepodporuje SMT.
Mezi další nevýhody bych zařadil absenci podpory HDMI 2.0, je zde pouze HDMI 1.4b, byla by to další drobnost odlišující nižší řadu E. Mohl bych odkázat na ThinkPad T15, ale ten s AMD CPU neexistuje a modely s Intel procesory mají maximálně HDMI 1.4b. Pokud chcete nativní HDMI 2.0, musíte si koupit ThinkPad T14 Gen1 s AMD Renoir, nebo ThinkPad P14s taktéž s Renoir.
Poslední výtku vysílám směrem na úložiště, ocenil bych druhý M.2 2280 klidně jen SATA slot na sekundární disk, SATA M.2 SSD jsou levná, moc netopí a v notebooku se vyloženě nabízí spousta volného místa na další disky. Také by bylo hezké, kdyby primární NVMe disk dostal nějaký chladič, ale to bych toho nejspíše chtěl moc.
I přes výše zmíněné neduhy se jedná o slušný stroj, který velmi dobře poslouží nejen v korporátu a odnáší si tak stříbrné ocenění.
Hodnocení vidím následovně:
klady | + Ryzen 7 PRO 4750U nabídne velmi dobrý výkon i v 15W režimu + Možnost přepínat mezi 15W a 25W napájecími limity pro APU + Možnost pořídit až pětiletou Next Business Day on-site záruku + Dokování skrze mechanické dokovací stanice(nativní ethernet) + Dva sloty pro DDR4 RAM + Fyzická krytka webkamery ThinkShutter + USB-C podporuje DP 1.2, PD, 10Gb/s USB |
zápory | - Nižší kvalita zpracování - HDMI 1.4b - Chlazení M.2 SSD by mohlo být lepší - Baterie by mohla mít vyšší kapacitu, v notebooku jsou zbytečná prázdná místa |
pohlídejte si | ? ThinkPady řady Edge s podobnými CPU jsou levnější |
Poděkování
Za zapůjčení notebooků HP ZBook Firefly 15 G7, HP ENVY 17-cg0005nc, HP ProBook 440 G7 a HP OMEN X 2S 15-dg003nc děkuji společnosti HP.
Za zapůjčení notebooků a počítačů ASUS ROG STRIX SCAR 17, ASUS Mini PC PN50, ASUS ROG Zephyrus G15 GA502IU, ASUS ZenBook Pro Duo UX581GV, ASUS ROG Zephyrus G14 GA401IU a ASUS TUF Gaming A15 FA506II-BQ027T Bonfire Black děkuji společnosti ASUS.
Za zapůjčení notebooků Lenovo Legion 5 15ARH05 a Lenovo IdeaPad L340-15IRH Gaming děkuji společnosti Lenovo.
Za zapůjčení notebooku MSI GF65 Thin 9SD děkuji společnosti Cat In The Box.
Za zapůjčení notebooků MSI GE75 Raider 10SFS a MSI Alpha 15 A3DDK děkuji společnosti MSI.
Za zapůjčení grafické karty XFX Radeon RX 5600 XT THICC II PRO děkuji společnosti AMD.