RECENZE: Lenovo ThinkPad Z13 Gen1 - aneb dva USB4 porty stačí každému
Kapitoly článků
Co říci na závěr? Pokud bych chtěl být velmi "raw", tak ThinkPad Z13 Gen1 označím za rouhání, z pohledu člena církve ThinkPadistů šestého dne toto není ThinkPad, ale snob-end kovový notebook pro manažery s logem ThinkPad.
Nicméně nejprve se podíváme na pozitivní aspekty, kvalita zpracování je velmi dobrá a jsou použity drahé, kvalitní materiály. To je samo o sobě skvělé, zároveň jsem byl příjemně překvapen velmi vysokým výkonem vzhledem k velikosti notebooku a taktéž naprosto úžasnou výdrží baterie. Oceňuji i použití displeje s poměrem stran 16:10, na práci je to jednoduše lepší. Pozitivní je i přítomnost USB4 portů, těch je na AMD noteboocích jako šafránu, snad se to časem bude zlepšovat.
A nyní musím přejít k aspektům, ze kterých jsem rozesmut. Primárně se nejen mně nelíbila ergonomie klávesnice a TrackPointu, rozhodnutí nechat pouze haptický touchpad a podivně přeskládat klávesnici je prostě podivné, přímo na notebooku tak nelze rozumně pracovat, pokud máte normální/větší ruce, budou vás kovové kraje notebooku řezat do dlaní. Nepotěší dotyková tlačítka TrackPointu, kdy nepoznáte po hmatu, kde máte prsty a pak je tu podivná čtečka otisků prostů náhodně v klávesnici. Korunují to divné kurzorové klávesy, zmenšené F klávesy a prohození kláves Ctrl/Fn, takže už to není "IBM Industry Standard".
Portová výbava je taktéž velmi chudá, bylo by hezké, kdyby měl notebook alespoň jeden USB-A port a velké HDMI, takto s sebou člověk musí tahat kupu donglů, ale možná to vrcholovému manažerovi, který z toho pouští Powerpointové prezentace vadit nebude.
Tradičně mi vadí připájená RAM, chápu, že LPDDR5 se nedělají v SODIMM provedení, ale Lenovo mohlo alespoň standardně osazovat 32GB RAM do všech konfigurací, cena notebooku je už tak vysoká a s více RAM by měl ThinkPad Z13 Gen1 lepší utilitu i do budoucnosti. Připájená i je i WiFi karta a NVMe SSD je omezené na 42mm délku, což značně omezuje možnosti upgrade, stejně jako třeba u ThinkPadu L15 Gen3. Zvláštní je i absence 5G modemu, můžeme si pořídit pouze 4G modem.
Vtipné na tom je, že existuje i ThinkPad X13 Gen3 s AMD a Intel procesory, který je dle mého názoru ve všech ohledech lepší produkt, jen není tolik "fancy" jako Z13. ThinkPad X13 Gen3 je levnější, má normální TrackPoint tlačítka, fyzický ThinkShutter, je možné ho objednat s 5G modemem, má normální M.2 2280 SSD slot, dva USB-A porty, velké HDMI a čtečku SmartCard. ThinkPad X13 Gen3 používá stejné LPDDR5-6400 paměti a existuje i možnost mít displej s jasem 500 nitů.
ThinkPad Z13 Gen1 mi tak nedává moc velký smysl, působí jako "fancy lifestyle" produkt, který si nedovedu moc představit při práci.
Hodnocení vidím následovně:
klady | + Úžasná výdrž při provozu na baterie + Překvapivě vysoký výkon CPU a iGPU i přes nízký 20W napájecí limit + Displej s poměrem stran 16:10 + Velmi dobrá kvalita zpracování + Dva plné USB4 porty + WiFi 6E chipset |
zápory | - Špatná ergonomie TrackPointu a klávesnice |
pohlídejte si | ? Ke zvážení je zde ThinkPad X13 Gen3, který je v mnoha aspektech lépe vybavený (ale není celokovový) |
Poděkování
Za zapůjčení notebooků Lenovo ThinkPad Z13 Gen1, Lenovo ThinkPad P14s Gen2 (AMD, Intel), Lenovo Yoga Slim 7 14ARE05 děkuji společnosti LENOVO.