RECENZE: MSI Delta 15 A5EFK, jednorožec s Radeonem RX 6700M 10GB
Kapitoly článků
Tentokráte jsem mimo měření teplot za pomoci HWiNFO využil i zásuvkový wattmetr, protože může být zajímavé vědět, kolik energie notebooky spotřebují při různých činnostech. V testovací místnosti bylo cca 24°C.
Provozní vlastnosti závisí velmi na použitém napájecím profilu, já jsem testoval v režimu User, kde jsem manuálně upravil chování notebooku, jelikož tovární nastavení Extreme Performance je velmi hlučné a režim Balanced neposkytuje výkon, který by odpovídal třídě notebooku.
Notebook může být velmi hlučný, pokud použijeme funkci Cooler Boost nebo necháme ventilátory, aby se točily na 5000 otáček za minutu, 45 děloBuchů takto není problém. Přeci jen, chladíme velmi výkonný hardware v celkem tenkém těle. MSI Delta 15 tak není tichý notebook v zátěži, ale jsem rád, že ventilátory nevyluzují podivné pískavé zvuky, notebook si jen tak vesele ševelí, se sluchátky nic neuslyšíte.
V AVX2 zátěži vyskočí frekvence všech osmi jader na hodnoty v rozpětí 3,7-3,9 GHz, procesor se roztopí celkem slušně, ale k throttlingu nedochází. Ventilátory se točí na 4100-4700 RPM, což není tiché.
V AIDA64 stress testu je zatížen procesor, integrovaná Vega 8 a diskrétní Radeon RX 6700M, využije se tak celý napájecí limit naplno, zaujalo mně, že CPU Package senzor ukazoval odběr 90 Wattů, CPU jádra tikala na frekvenci 3,3 GHz, zbytek asi spolykala integrovaná Vega.
Ve Furmarku si Radeon RX 6700M odebírá celkem konzistentně 85 Wattů, více jsem neviděl (v Balanced profilu je to spíše méně), GPU samotné tiká jen asi na 1277 MHz, zatímco v hrách se často pohybuje okolo frekvence 2GHz.
Vyzkoušel jsem také, jak moc notebook spotřebovává energii při hraní DOOM Eternal v 1080p na vysoké detaily.
Neposledně jsem vyzkoušel i výdrž baterie, což je činnost, kterou dělám poměrně nerad, nemusím totiž moc metodiky, kdy se notebook nechá idlit do vybití, nebo se opakuje nějaká konkrétní činnost, typicky notebook používám tak, že píšu třeba tento článek, mám na pozadí puštěný prohlížeč s nějakým podcastem. Výsledky tedy berte velmi hrubě orientačně, pokud na notebooku kompilujete software během cesty vlakem, bude výsledek zcela odlišný, stejně tak pokud použijete Linux, nebo nějaké jiné nastavení a není v mých silách pokrýt vše, zabralo by to extrémní množství času.
Znáte to, občas uděláte chybu a chytáte se za hlavu, co jste to proboha vyplodili a přehlédli. Takto se cítím nyní díky odstavci výše, při mém stylu používání notebooku na nějakou práci totiž generuji naprosto nekonzistentní typ zátěže, kterou nemohu replikovat a to ovlivňuje výsledky. Víceméně po otestování asi prvních třech notebooků jsem přešel na nový systém, kdy na notebooku nastavím 50% jas displeje(pokud není uvedeno jinak) a se zaplou WiFi nechávám aktualizovat hlavní stránku diit.cz každých dvacet vteřin, dokud se notebook zcela nevybije. Upravuji i nastavení hibernace tak, že k němu dojde až když má notebook 1% baterie. Omlouvám se tedy za dlouhé měsíce mystifikace.
Při provozu na baterie lze bez nějakých optimalizací vymáčknout z notebooku necelých osm hodin, což není špatné, LCD lze případně manuálně přepnout do 60 Hz režimu, což by mohlo výdrž o něco zlepšit, případně pak přepnout na napájecí profil Super Battery.