RECENZE: MSI MEG Trident X2 a MSI OPTIX MAG281URF
Kapitoly článků
Tuto kapitolu jsem nakombinoval z testů samotných procesorů a grafických karet, proto tu není vše od obojího.
Předně musím říci, že MSI Trident X2 mě překvapil rozumnou hlučností, v maximální zátěži nevydává žádné podivné zvuky a je tišší než mnohé herní notebooky, značně tišší.
Spotřeba celé sestavy v idle je celkem vysoká, vliv na to má možná přítomnost extra RGB LED, displeje v počítači a také to, že RTX 4090 krmí 4K 144Hz displej.
Modernější ffmpeg s SVT-AV1 je drsnější a využije víceméně všechna dostupná CPU vlákna, nicméně nedochází k 100% využití po celou dobu testu. Nestihl jsem zatím změřit více procesorů, proto tak málo výsledků. MSI Trident X2 s Core i9-13900KF zde dopadá velmi dobře, jelikož procesor dlouhodobě konzumuje jen 150 Wattů a lze tak celkem snadno uchladit.
Nově jsem se rozhodl začít testovat i Cinebench R23, benchmark nechávám běžet opakovaně po dobu třiceti minut a hodnoty si zapíšu během necelé poslední minuty. Procesor i napájecí kaskáda má tak příležitost se pořádně zahřát, Core i9-13900KF má i zde velmi nízkou teplotu a spotřeba je celkem rozumná, opět je to dáno nízkým 150W napájecím limitem.
Co se týče provozování samotné RTX 4090, ta pracuje se standardním 450W TGP BIOSem, žádné šílené OC se nekoná. Ve Furmrku je možné docílit maximálního využití tohoto limitu, přičemž teplota GPU je překvapivě dobrá. Spotřeba je samozřejmě nejvyšší.
Dále jsem vyzkoušel spotřebu v Zaklínači 3, Cyberpunk 2077 a DOOM Eternal. Hry jsem testoval v 3840x2160 rozlišení, nijak jsem neblokoval maximální FPS.
Měřím opět spotřebu celého počítače, pesíkatější Wattmetr jsem zatím nepořídil, výsledky vnímejte s jistou dávkou soli. Teploty jsem vynechal, jelikož teplota GPU je většinou velmi podobná teplotám ve Furmarku, většinou je možno 1-2°C ubrat, hry bývají spíše méně náročné.
MSI Trident X2 s RTX 4090 zde má dle očekávání spotřebu nejvyšší, ostatní testované grafiky v kombinaci s Ryzenem 9 7950X tak vysoký odběr nemají, výkon taktéž ne.