RECENZE: MSI MEG Trident X2 a MSI OPTIX MAG281URF
Kapitoly článků
Co říci na závěr? MSI MEG Trident X2 je počítač, který mě vlastně překvapil. Když jsem ho prvně rozbalil a odklopil bočnici, myslel jsem si, že dojde na nějaké hrozné přehřívání a hlučnost, to se však nestalo a je to spíše příjemné překvapení.
Očekával jsem potíže s chlazením RTX 4090, ale to se taktéž nedostavilo. Grafická karta totiž přímo tahá čerstvý vzduch stropem skříně, nejedná se tak o situaci, kdy musíme do skříně extra vzduch vhánět ventilátory. Horký vzduch od grafiky pak bez potíží odsají dva 140x140mm ventilátory na AIO a také zadní 92x92mm ventilátor zde pomáhá.
Horší je to na straně procesoru, kdyby držel 253 Wattů dlouhodbě, tak se příliš dobře neuchladí, v krátkodobé zátěži s 253W limitem totiž teplota jader okamžitě vystřelí na 97-100°C, ale dlouohodobý provoz v 125-150W limitu je bezproblémový.
Výkon je tak celkem slušný, ale na trhu existuje samozřejmě výkonnější hardware.
Bohužel se nám naskládalo několik negativních aspektů, například základní deska. Jedná se o hi-endový stroj, ale deska působí jako nějaký OEM základ z nějakého DELL Optiplexu na kancelářskou práci. Postrádá podporu XMP, použity jsou pomalejší paměti, deska má ořezanou USB výbavu a chybí chladiče VRM na CPU, což nepůsobí jako hi-end základ.
Grafická karta navíc překryje oba dva přídavné PCIe sloty, takže vlastně ani nemusely být osazeny, protože do nich stejně nikdy nic neosadíme, pokud nejprve nedemontujeme RTX 4090.
Dále nejsem nadšený z absence chlazení M.2 slotů, je to něco, co bych u takového hi-end stroje očekával.
Nepotěší ani horší audio kodek, opět něco, co by na hi-endovém stroji nemělo chybět.
Äle abych nebyl jen zlý, přední displej se mi líbil, má v sobě jistý potenciál, který je zatím bohužel nenaplněn, líbilo by se mi na displeji zobrazovat více informací najednou, podobně jako to dělám na své staré Logitech G15 klávesnici, automatické přepínání mezi několika málo senzory považuji za nedostatečné.
Změna paradigmatu vyžaduje Windows 11 a aby přední displej fungoval, musíme použít software MSI Center, což může někoho odradit. Bylo by zajímavé, kdyby MSI vydalo nějaký ovladač/API pro nějaké přímé volání displeje, takto je jeho užitná hodnota trochu nižší. Propojení s monitorem je zajímavé, ovládat OSD monitoru je celkem hezká funkce, pokud se člověku nechce manipulovat s joystickem na monitoru.
Bohužel nemohu s čistým svědomím MSI MEG Trident X2 doporučit(tedy pokud si počítače skládáte sami, nejspíše o hotové sestavě vůbec neuvažujete), osobně vnímám jako lepší cestu si nějaký počítač sestavit, získal bych tak lepší výkon za méně peněz a to klidně z MSI komponent. Příklad komponent může vypadat takto:
Intel Core i9-13900KF - cca 15000 Kč
MSI MAG Z790 TOMAHAWK WIFI - cca 8400 Kč
MSI GeForce RTX 4090 VENTUS 3X 24G OC - 49 990 Kč
Kingston Fury Beast Black 64GB (2x32GB) DDR5 5600 CL40 - cca 6000 Kč
Samsung SSD 990 PRO, M.2 - 2TB - cca 5500 Kč
Samsung 870 EVO, 2,5" - 4TB - cca 8000 Kč
ARCTIC Liquid Freezer II 280 - cca 2700 Kč
Be quiet! Pure Power 12 M - 1000W - cca 4300 Kč
Fractal Design Torrent - cca 5700 Kč
Tyto komponenty jsou jen takový super rychlý nástřel, pokud připočítám ještě třeba 3k Kč za Windows 11, dostávám se cenou počítače na nějakých 107-110 000 Kč s DPH. Jenže moje skládačka má možnost nějakého OC CPU, rychlejší RAM, lepší základní deska a lepší úložiště.
Samozřejmě chápu, že jsou lidé, kteří něco jako skládačky řešit nechtějí a hotové sestavy některých eshopů mají taktéž svá specifika, nehledě na různé chyby při montáži, které občas vznikají. Je tak pouze na potenciálních kupujících, co si vlastně zvolí.
Myslím si, že v MSI mohli do Tridentu X2 osadit nějakou běžnou Z790 desku, nebo navrhnout jiné rozložení PCIe slotů, vyměnit audio kodek a přidat chladiče na M.2 sloty. Nějaké trochu rychlejší DDR5 paměti by taktéž neškodily.
Nevím kdo přesně je cílovou skupinou tohoto počítače, pozitivní je, že "out-of-the-box" je funkční, není hlučný a má slušný výkon, ale osobně mi ten příplatek navíc asi jen za displej a MSI značku nedává moc smysl.
Hodnocení vidím následovně:
klady | + Vysoký výkon CPU i GPU |
zápory | - Vysoká cena - Grafická karta blokuje zbylé PCIe sloty, znemožňěno přidání dalších PCIe karet - Pomalejší DDR5-4400 MT/s moduly, navíc bez XMP profilu - Slabší portová výbava desky vzhledem k Z790 čipsetu - Základní deska postrádá chlazení napájecí kaskády procesoru - Základní deska i přes Z790 čipset neumožňuje žádné přetaktování a ladění - M.2 sloty postrádají pasivní chladiče - Postarší Realtek ALC897 audio kodek, desce by slušel alespoň 1220 nebo lepší |
pohlídejte si | ? Pro správnou funkci předního displeje a procesoru jsou vyžadovány Windows 11 |
Poděkování
Za zapůjčení notebooků MSI MEG Trident X2 a MSI OPTIX MAG281URF děkuji společnosti MSI.