RECENZE: MSI Raider GE78HX 13VH - 24 CPU jader a RTX 4080 v notebooku
Kapitoly článků
Iniciální test SSD tkví v kopírování cca 542GB dat z externího ADATA Legend 840 1TB PCIe NVMe SSD, které mám v krabičce ASUS ROG ARION, limitem je tak 10Gb/s USB rozhraní a slušnější notebooky by měly zvládnout zápis okolo 1GB/s.
V rámci testovacích dat mám Steam knihovnu a všechny ostatní benchmarky, instalátory a testovací utility, je to tedy slušný mix malých a velkých souborů.
Zápis provádím skrze utilitu ChoEazyCopy, což je v podstatě GUI pro robocopy, CPU vlákna zde limituji maximálně na šestnáct a výsledky uvádím ve formě času a rychlosti. Oba dva údaje vyplivne robocopy v konzoli, samozřejmě čím rychleji se data zapíšou, tím lépe.
Pro zajímavost jsem zkusil i svůj starší Acer, kde mám jako primární SSD poněkud línější Sabrent Rocket Q4 2TB, toto SSD využívá QLC čipy a aktuálně mám zabráno něco přes 1TB, to znamená, že jsem měl jen asi 800GB volného místa, proto je nejspíše výkon takto špatný. Když je SSD prázdné, je výkon značně lepší.
Během iniciálního testu kopírování velkého množství dat nedochází k nějakému přehřívání či problémům, limit je hlavně 10 Gb/s USB konektivita na externí krabičce, Samsung PM9A1 1TB si se zápisem takto "pomalu" poradí bez problémů.
Nově zařazuji další veselý benchmark, který pouštím až když mám na notebooku nakopírovaná iniciální testovací data ve formě benchmarků, programů a velké Steam knihovny. Většina SSD tak bude zaplněna přes 60% své kapacity. V tento moment používám AJA System Test, uživatelé, kteří se pohybují v broadcasting a video světě asi tuší, která bije. Jedná se o podobný testovací nástroj na výkon úložiště, velmi podobný Blackmagic Disk Testu. Nicméně AJA umožňuje navíc konfigurovat velikost testovaných dat a zvolený video kodek.
Testuji tedy tak, že nastavím nejvyšší možné rozlišení video souboru, 5120x2700 5K RED. Kodek nechávám defaultní 10bit YUV a velikost souboru nastavuji na maximální možnou velikost, tedy 64GB. Na částečně zaplněných SSD je vysoká šance, že se značně zmenší SLC cache, pokud je k dispozici. Výsledky uvádím v MB/s, jedná se o zápis testovacího video souboru a jeho následné čtení. AJA System Test ukazuje i výkon ve formě FPS, tedy s jakou snímkovou frekvencí zvládá SSD testovací data zapisovat a číst. Poslední zajímavá informace je malý graf, který lze zvětšit. Ten ukazuje průběh zápisu testovacího souboru, červená čára ukazuje reálnou rychlost testovaného SSD.
Samsung PM9A1 1TB v MSI Raideru zde narazí na nemalé zpomalení a nevím úplně přesně proč, schválně jsem SSD testoval v zaplněném i skoro prázdném stavu a chovalo se to stejně. Jedna z hypotéz je kombinace BitLocker + VBS, ale nejsem si tím zcela jistý.
Nechybí i tradiční AS SSD benchmark, pro nadšence do obrázků přidávám i screenshot.
Výchozí řazení grafů je pak podle rychlosti čtení.