RECENZE: Samsung SSD 980 PRO 2TB PCIe Gen4
Kapitoly článků
Tradičně používám AS SSD Benchmark, který umí slušně potrápit všechna SSD, testuji pouze s 10GB bloky.
Samsung SSD 980 PRO 2TB v podstatě kopíruje výkon 1TB verze.
Mimo standardního testu přidávám i zabudovaný Copy Benchmark, který simuluje kopírování ISO souboru, instalaci programu a herních dat. V této sadě testů je Samsung 980 PRO 2TB podivně pomalý, test jsem několikrát opakoval a celý počítač asi 2x restartoval, v domnění, že mně troluje systém, ale testy vždy dopadly stejně s rozdílem v rámci jednotek Megabajtů za sekundu.
AJA System Test, jedná se o podobný testovací nástroj výkonu úložiště jako Blackmagic Disk Test. Nicméně AJA umožňuje konfigurovat velikost testovaných dat a zvolený video kodek.
Testuji tedy tak, že nastavím nejvyšší možné rozlišení video souboru, 5120x2700 5K RED. Kodek nechávám defaultní 10bit YUV a velikost souboru nastavuji na maximální možnou velikost, tedy 64GB. Na částečně zaplněných SSD je vysoká šance, že se značně zmenší SLC cache, pokud je k dispozici. Výsledky uvádím v MB/s, jedná se o zápis testovacího video souboru a jeho následné čtení. AJA System Test ukazuje i výkon ve formě FPS, tedy s jakou snímkovou frekvencí zvládá SSD testovací data zapisovat a číst. Poslední zajímavá informace je malý graf, který lze zvětšit. Ten ukazuje průběh zápisu testovacího souboru, červená čára ukazuje reálnou rychlost testovaného SSD.
Samsung SSD 980 PRO 2TB v tomto testu podává víceméně stejný výkon jako 1TB verze.
Testuji i to, jak se zahřeje řadič SSD a jeho NAND paměti, aktuálně se spoléhám na senzory co má samotné SSD, takže výsledky berte s jistou dávkou soli. U některých SSD nemusí být navíc jasné, zda zobrazují teplotu řadiče nebo NAND. Některá SSD mají pouze jeden senzor, který by měl odpovídat teplotě řadiče. Testuji tak, že nechávám běžet benchmark dokolečka po dobu třiceti minut, zapíše se tedy 64GB dat, data se přečtou, smažou a zapíšou znovu.
Nejnižší teplotu mají SATA SSD, Samsung SSD 980 PRO 2TB dosahuje celkem rozumných teplot, přestože na sobě nemá pasivní chladič a primárně ofukuji jen řadič malým ventilátorem v chladiči chipsetu. Teploty jsou o něco vyšší, než u 1TB verze, což dává smysl vzhledem k vyšší kapacitě.