RECENZE: SCHENKER VIA 15 Pro Gen2 (M22) - konečně kvalitní pracant bez dGPU?
Kapitoly článků
Tento testík je tak trochu novinka a nepatří úplně mezi ostatní testy výkonu. Nástroj LatencyMon je velmi užitečný, pokud chcete na počítači/notebooku pracovat s audiem v reálném čase, nebo i řešit streaming.
Tento nástroj nám pomůže odhalit některé neduhy, procesy a ovladače, které mohou způsobovat výpadky v audiu při jeho zpracování. Při práci se zvukem a streamování totiž žádné výpadky nechceme.
Přesné detaily ohledně fungování programu najdete na stránkách výrobce, nejsem si totiž jistý, zda dokážu vše přesně a správně přeložit, je to pro mně relativně nová problematika a nerad bych přinesl do článku nějaké zmatky a nepravdy: https://www.resplendence.com/latencymon
Nyní tedy k samotnému měření, optimálně chceme program spustit a ideální je, pokud nás přivítá po nějaké době zelený text, který nás informuje o tom, že je vše super zelené a žádný proces/ovladač nezpůsobuje případné výpadky.
Výrazně doporučuji změnu nastavení napájení, během testování jsem zjistil, že vliv na tyto operace v reálném čase má uspávání PCIe sběrnice, tedy využívání stavů L1. Toto nastavení lze ve Windows změni v nastavení napájení v sekci PCI Express > Link State Power Management. Doporučuji tuto hodnotu změnit na "Moderate power savings" nebo "Off". Pokud necháte zapnuto defaultní "Maximum Power Savings" bude docházet k akčnímu uspávání PCIe zařízení a LatencyMon nám epicky zčervená, jelikož detekuje problémy a výpadky v reálném čase.
Rozhodl jsem se testovat dvěma způsoby, nejprve stav jen tak na desktopu v idle a potom při různé zátěži.
V prvním testu tak nechávám notebook připojený k síti, neběží žádné programy jako Steam nebo jiné na pozadí(systém je opatchovaný a WU jsou pozastavené na několik týdnů) a nastavení napájení je typicky v režimu Balanced, přičemž uspávání PCIe sběrnice přepínám do L0S režimu, tedy "Moderate Power Savings". Tento stav jen tak na desktopu nechávám běžet po dobu patnácti minut. Po této době si udělám screenshot a zapíšu některé hodnoty.
SCHENKER VIA 15 Pro Gen2 zde podává celkem dobrý výsledek, latence jsou v zelených číslech, nicméně na stařičký ThinkPad W530 nemá.
Druhý test je trochu drsnější, provádím mix různého typu zátěže, abych nasimuloval situaci, kdy například něco nahrávám/streamuji a běží mi k tomu software, který vytěžuje CPU i GPU. Testuji tak, že spustím LatencyMon a poté dělám následující akce, každou novou spouštím po té předešlé a otevřená okna nezavírám:
- Spustím Microsoft Edge, zde spustím Mozilla Kraken Javascript Kraken benchmark 1.1 a to rovnou dvakrát
- Spustím ffmpeg benchmark, který najdete v kapitole s CPU testy
- Spustím Unigine Superposition benchmark s presetem 1080p Medium
- V MS Edge otevřu tři YouTube videa, která nechávám hrát v 1080p 60FPS režimu(jedná se o videa, která jsem nahrál pro testování BeamNG drive)
- Jakmile poslední video dojede na konec, ukončuji nabírání dat v LatencyMonu
Tato kupa testů nějaký čas zabere, klidně přes půl hodiny v závislosti na výkonu počítače.
Jak můžeme vidět, latence se o něco zhoršily a výsledek není super zelený, ale je zatím nejlepší z této sady notebooků. Pozitivní je i to, že neskončil v červených číslech.