RECENZE: Xiaomi Mi A2 Lite - odlehčený je lepší?
Kapitoly článků
Při pohledu na parametry je jasně vidět, kde Xiaomi šetří. Už v několikátém modelu totiž použil procesor Snapdragon 625, což platí i pro A2 Lite. Výkon je sice průměrný a na rok 2019 by neškodilo použít novější procesor, nicméně na současné aplikace stále dostačuje při zachování nízké spotřeby SoC.
Benchmark je zde spíše pro doplnění, protože procesor Snapdragon 625 je už všem dobře známý z předchozích testů. Výkon je víceméně srovnatelný s ostatními modely.
Na trhu jsou sice výkonnější telefony, ale Snadragon 625 stále není k zahození a má co říct.
Interní paměť by mohla být rychlejší, ale na mobilní telefon je to více než dobré. Pozitivní je i přítomnost 5 GHz Wi-Fi s reálnou rychlostí stahování okolo 7 MB/s.
Konektivita samotného telefonu se neliší od většího A2. Rozdíly jsou spíše minimální. K nabíjení a datovým přenosům je k dispozici MicroUSB port s funkcí OTG, což mimo nabíječky umožňuje připojit kupříkladu přenosný USB flash disk nebo myš (proč? A proč ne). K připojení k internetu lze použít Wi-Fi poskytující jak pásmo 2,4 GHz tak i 5 GHz. K datovým přenosům mezi telefony a k připojení sluchátek slouží Bluetooth 4.2. NFC ani bezdrátové nabíjení k dispozici není. Potěší ale přítomnost 3.5mm sluchátkového jacku, takže hudbu lze konzumovat i jinak než přes bezdrátové periferie. Poslední pozitivní věc je IR vysílač, který lze použít jako dálkové ovládání k televizi či jinému přehrávači.
Postatná je baterie, která se od většího A2 i předchozího A1 pozitivně liší. Zmíněné dva větší a dražší modely jsou vybaveny 3000 mAh baterií, Mi A2 Lite má rovnou 4000 mAh, což je obrovský skok z hlediska kapacity. Reálně se výdrž pohybovala okolo dvou dnů celkem intenzivního používání, okolo pěti dnů při lehkém používání a den a chloupek při hraní her, instalování programů a dalších. Tohle velký argument, proč si A2 Lite vybrat spíše než větší A2.
To je z fyzické části telefonu vše. Většina funkcí je srovnatelná s předchůdci a v modelech této cenové kategorie se pouze mění vzhled, v některých případech mizí konektory. Zkrátka a dobře, Xiaomi má bohaté zkušenosti s využitím kombinace procesoru a hadware, že bych se už opakoval jako zaseklá deska. Vše funguje jak má, vše je zabaleno do pevné skořápky, která nikde nevrže, nikde nic nevyčnívá a vše dobře lícuje, a to i když vezmeme v potaz fakt, že zadní část je k obrazovce pouze přicvaknuta, nikoliv přilepena.
Mi A2 Lite vs. Redmi S2 - Stejná baterie, stejné CPU, ale menší rozměry, které zkrátka fungují
Jediné, čemu by to prospělo by byla vodotěsnost, ale tu Xiaomi prozatím u žádného svého modelu nenabízí, takže buďme rádi za secvaknuté řešení bez nutnosti používat lepidlo. V případě rozbití obrazovky to posléze jistě oceníte. Xiaomi jako takové hodnotím jako vůbec nejpřátelštější zařízení, co se následného servisování svépomoci týče.
A teď vzhůru k další kapitole...