RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus, velký obrazovkou ale malý tělem
Kapitoly článků
Jak už to bývá, většina čínských výrobců má problém dohnat drahou konkurenci v oblasti foto a videa. Bohužel ani tady Xiaomi díru do světa neudělá, její výstup z fotoaparátu je spíše průměrný. Zadní čočka snímá okolí skrze 12 Mpix čip, ve tmě lze fotit s výpomocí LED osvětlení.
Na momentky a za dobrého světla hodnotím jako dobré, fotky jsou ostré a kontrastní, kdy zachycují i drobnější detaily. Při použití v makro módu jsme omezeni šířkou záběru čočky a kýženého rozmazání pozadí dosahujeme jen stěží.
Naopak při focení za běžného světla v místnosti jsem byl překvapen. Na fotografiích nebyl přítomen výraznější šum a fotografie si zanechaly i svůj přirozený kontrast. Ale opět, jedná se o levný telefon a výsledek je ohromující, pokud vezmeme v potaz celkovou cenu. V porovnání se starším Xiaomi Redmi Note 3 je viditelný razantní posun, a to v celkovém vyvážení a ostrosti fotografií. Při nižším osvětlení (především venku) je viditelný šum a fotografie velmi rychle ztrácí na kontrastu a použitelnosti.
Přední fotoaparát je opravdu jen na video hovory, kde kvalita dostačuje. Na náročnější selfie je viditelná špatná kresba a ztráta detailů. Přední kamera jen v případě nutnosti a spíše za dobrého světla. V úplné tmě ale také nejste úplně ztracení, jelikož přibyla přední přísvětlovací dioda, která se stará o vlastní osvětlení.
Viditelný špatný dynamický rozsah mezi světlem a stínem - Nebe je zcela bez detailů
Při pokusu o focení makra jsem moc neuspěl. Fotoaparát neostřil příliš blízko a následné rozbazání pozadí není moc výrazné
Video je jiná divočina. Redmi 5 Plus podporuje natáčení ve 4K a dokáže využít i natáčení zpomaleně a celý záběr vypadá efektivně. Co se kontrastu týče, video je bez problému použitelné, správně kontrastní a drží i přirozené barvy. Ostření během natáčení je dost limitované. Prvně lze nechat vše na automatice, kde je problém při nižší hladině světla a telefonu chvíli trvá doostřit, naopak při venkovním točení je vše rychlé a bezproblémové.
Druhou variantou je ostření na bod, kdy si před natáčením zvolíte bod, na který se má video automaticky ostřit. Problém nastává při natáčení videa, kdy zvolený bod nevidíte a pokud si jeho pozici nepamatujete, může nastat problém.
Poslední zmínkou je nepřítomnost stabilizace obrazu při natáčení a focení. Optická stabilizace se ale nachází až u výrazně dražších přístrojů, nikoliv v této levné cenové hladině. Osobně doporučuji vše natáčet ve 4K rozlišení a rozklepání obrazu poté kompenzovat v postprodukci a downscalem na FullHD.
Celkový dojem z videa je pozitivní a při sledování přes televizi jsem nepozoroval viditelný šum nebo jiné nepříjemnosti. Zvuk u videa je nahráván jako stereo, takže i výsledná zvuková stopa je v pořádku, avšak tichá a nevýrazná. Při přímém srovnání video výstupu z fotoaparátu Nikon D7000 a použití integrovaného mikrofonu byl výstup po zvukové stránce z Nikonu výraznější a přirozenější, ovšem netvrdím, že by Xiaomi bylo výrazně špatné. Naopak jsem překvapený, jak malý rozdíl mezi nimi je.