RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus, velký obrazovkou ale malý tělem
Kapitoly článků
Obrazovka skrývá opět IPS panel s velikostí takřka 6 palců. V porovnání do šírky se svým předchůdcem spíše krajíc zhubnul, naopak do výšky je přibližně o centimetr větší. V přímém porovnání nejde o extrémní rozdíl a telefon stále působí jako kompaktní plácačka - jak už jsme ostatně zvyklí u řady Note.
Velkým lákadlem je v tomto případě poměr stran, která z původního filmového 16:9 povyrostla k poměru stran 18:9 a roztáhla rozlišení z původních 1080x1920px na současných 1080x2160px. Protáhlá obrazovka se mi osobně líbí. Na prohlížení delších stránek či sledování optimalizovaného obsahu na YouTube se skvělě hodí a rychle poznáte její přínosy.
U optimalizovaných her se vleze více obsahu na obrazovku. Ovládací prvky se přesunou více do stran, takže se hráč může lépe soustředit na centrum dění. Skvěle to poznáte například u hry jako Tekken, která je volně stažitelná z Google Play. Mezi další vyzkoušené tituly, které šíře obrazovka umocnila, patří Pocket Minecraft nebo MergeDragons.
Naopak, pokud hra optimalizovaná pro tento poměr stran není, působí obrazovka nevkusně. Není to konec světa, jen ovládací prvky, které jsou normálně uschovány, jsou trvale viditelné a u horní strany se vytvoří lehké vykrojení pár pixelů, aby hra vykompenzovala netradiční poměr stran. Bílou lištu jsem viděl u hry Heretic, Doom nebo Star Wars Jedi Outcast, kde to nepříjemně rušilo při hraní.
Pozorovací úhly jsou skvělé díky IPS panelu, při sledování filmů nejste rušeni podsvícením v tmavých scénách. OLED je prostě OLED, ale tento panel doručí úctyhodný výsledek, když uvážíme celkovou cenu zařízení. Rozlišení je dost jemné a při běžném používání jsem si rastru vůbec nevšimnul. Naopak při pokusu s VR setem jsem v tomto ohledu nepěkně narazil, kdy silně viditelný rastr byl natolik rušivým elementem, že další testování virtuální reality nemělo smysl. Zde by se vyšší rozlišení hodilo jako sůl, ovšem na úkor celkové výdrže na baterii a dopadu na výkon.
Zvuková stránka není ohromující, ale nejde ani o zklamání. Přední sluchátko k telefonování je hlasité a čisté, zde jsem problém nenašel. K telefonování více než vhodné. Hlavní reproduktor je opět silný a výrazný, pro hlasitý odposlech je velmi dobře slyšet bez problému rozeznat hlas.
Celkovému projevu však chybí hlubší tóny. Při vyšší hlasitosti jsem sice neslyšel žádné artefakty nebo nepříjemné tóny, ale na delší poslech doporučuji přídavné repráky nebo sluchátka. Poslech přes sluchátka je naopak kvalitní a nezaznamenal jsem problémy při používání interního přehrávače. Zvukový výstup dobře vykreslil jak nižší tóny, tak výšky bez náznaku nedostatku výkonu. Na poslech bych volil špunty nebo malá sluchátka s hlavovým mostem.
Při použití Koss Porta Pro byla hlasitost dobrá s velkou rezervou, zvuk byl opět prokreslený tak, jak jsem u Port zvyklý. Při použití studiových Koss Pro4AAT jsem byl naopak zklamán výstupním výkonem, kdy přístroj nebyl schopný plně využít potenciál studiových sluchátek - ale to je jen perlička na zkoušku, přeci nebudeme používat studiová sluchadla s telefonem.
Zvukově tedy dobré, osobně ale budu nadále preferovat přehrávání hudby přes drobný přenosný mp3 přehrávač.