Red Hat Enterprise Linux 7 opouští x86 a přechází na XFS
x86: sbohem a šáteček
Jistěže ne! - slušelo by se zvolat. RHEL je a vždy bude do jisté míry konzervativní distribuce. V podnikovém / serverovém prostředí ale již nemá moc smyslu podporovat 32bitovou x86 architekturu, RHEL7 tak nově podporuje jen x86-64 (či chcete-li, AMD64) a k tomu dále IBM Power7 či IBM System Z.
Red Hat tak sleduje obecný trend, který hovoří ve prospěch 64bitových x86 strojů, ať již v serverech, nebo desktopech či noteboocích. Jistě nebudu daleko od pravdy, když za „hlavního viníka“ odklonu od x86 označím nemožnost rozumně adresovat aktuálně dostupné velikosti RAM (zejména v serverech), takže ač je adresování na x86-64 „nákladnější“, v součtu je platforma výhodnější.
Starý dobrý kernel
Kernel, který Red Hat zvolil, je stará dobrá konzerva. Aktuálně je na domovském webu dostupný kernel 3.15, RHEL7 používá 3.10 (pro ten platí dlouhodobá podpora, tato řada se aktuálně nachází ve verzi 3.10.43, RHEL7 ale využívá jako výchozí verzi 3.10.0-123). Do kernelu ale backportuje podstatné věci z vyšších verzí, například dm-era (opět technologické preview), navíc je jádro díky technologii kpatch možné patchovat za běhu bez nutnosti restartu (kpatch je zde ale jako technologické preview, navíc funguje jen na x86-64).
Další novinky, XFS
Nechybí ani dále vylepšená virtualizace, lepší podpora Microsoft Active Directory (mj. Cross-realm trust) a již zmíněný přechod na souborový systém XFS. Red Hat řešil problém s Ext4, který samozřejmě nový systém podporuje a je dokonce možné vytvářet oddíly až do velikosti 50 TB, ale pro větší nasazení to bylo málo. Výchozím je tak XFS, s nímž je možné vytvářet oddíly velikosti až 500 TB. Na btrfs si Red Hat ještě netroufl, systém není dostatečně vyzrály a vychytaný, aby si jej Red Hat mohl dovolit podporovat až do 30. června 2027, kdy skončí ta nejzazší podpora RHEL řady 7.x (Extended Life Phase).
Jako bootloader slouží Grub2, připomeňme, že Red Hat má již od Fedory vyřešen problém se Secure Bootem. Btrfs je podporován jako technologické preview, jinak v rámci LVM je možné používá rychlá bloková zařízení jako cache pro pomalá, tedy nasadit SSD (i PCI Express SSD) jako další úroveň cache pro HDD/RAID. Pro KVM guesty je k dispozici preview podpory USB 3.0, profi Nvidia grafiky (Quadro, GRID) je možné přiřadit jako sekundární v systému, kdy primární grafika je emulovaná. KVM má navíc podporu technologií z nových CPU od Intelu, tedy např. 256bitových vektorů (AVX2).
Desktopu vládne GNOME 3
Red Hat sype do vývoje prostředí GNOME spoustu peněz, valnou část táhnou právě jeho vývojáři (zdravím do Brna ;-) a tak není divu, že GNOME je i nadále výchozím prostředím pro RHEL. Sedmička zahrnuje třeba GNOME Boxes, což je nástroj pro virtuální stroje a vzdálené počítače.
Je zde ale i KDE, a to ve verzi 4.10. Z dalších programů heslovitě: Apache HTTP Server 2.4, MariaDB 5.5, PostgreSQL 9.2.
Red Hat Enterprise Linux je placené vydání. V případě zájmu si jej po registraci můžete vyzkoušet.