Red Hat vs. Oracle: nečistá bitva na linuxovém poli
Věc se má totiž tak, že Oracle nabízí od roku 2006 svůj Oracle Linux. Ten je přitom založen na Red Hat Enterprise Linuxu a je volně distribuován. Jenže zatímco komunitní projekt linuxové distribuce CentOS (prakticky 1:1 kopie RHEL) si klade za cíl „poskytnout RHEL“ lidem a firmám, které prostě nemají na placenou podporu od Red Hatu, Oracle Linux je - ač též volně dostupná distribuce - nabízen s placenou podporou od Oracle. A tím právě leze Oracle Red Hatu do zelí: využívá plodů jeho práce (pro Red Hat je ta smůla, že to Oracle s ohledem na GPL licenci dělat může) a svou nabízenou podporou fakticky Red Hatu ubírá jeho zákazníky, přičemž k tomu používá jeho produktů (které jsou, jak již zaznělo, vydávány pod GPL licencí).
Pro Red Hat tedy přicházela v úvahu loni představená cesta změny distribuce úprav tak, aby Oraclu ztížil práci na tomto „vyžírání“. Oracle nyní představil projekt RedPatch, který nedělá nic jiného než to, že bere Red Hatem vytvořené megabalíčky kernelů, kde jsou všechny patche i s kernelem poslepovány do jednoho celku, a opět je separuje na jednotlivé dílčí prvky, které následně nabízí v GIT repozitáři.
Je to tak trochu smutná ukázka toho, co známe ze spousty jiných oborů lidské činnosti: co je zákonné, nemusí být ještě morální. Ano, Oracle má plné právo využívat výtvorů Red Hatu, ale je to morální? Oracle - zjednodušeně řečeno - bere Red Hat Enterprise Linux, mění mu jméno na Oracle Linux a poskytuje na něj svoji placenou podporu. Má tak ve srovnání s Red Hatem nižší náklady na vývoj této „své“ linuxové distribuce, ale morální nám to zrovna moc nepřipadá. Red Hat se nemůže nijak bránit, linuxový kernel je licencován pod GPLv2 a tak veškeré patche do něj musí nést též tuto licenci.
Vůbec nejlepší by bylo, kdyby se firmy dokázaly nějakou formou domluvit, ale s tím asi nelze počítat. Za prvé se v enterprisovém Linuxu točí opravdu velké peníze a za druhé, přes Larryho Ellisona něco takového jistě nemá šanci projít.