Retro Floppy Test II: jak to bylo s 2,88 MB disketovkou
Kapitoly článků
Přestože doporučuji ke čtení první díl našeho Retro-Floppy miniseriálu, kde jsme se zabývali formátováním klasické 1,44MB diskety až na 2 MB, pár věcí si dnes zopakujeme, protože od toho plynule přejdeme právě k disketové 2,88MB mechanice.
Již víme, že 1,44 MB vzniklo tak, že na kilobajty se násobilo číslem 1 024 a na megabajty pouze 1 000. Korektně řečeno klasická disketa má kapacitu 1 440 KiB. Tzv. „2,88MB disketa“ má kapacitu přesně dvojnásobnou, tedy 2 880 KiB. Vychází to z jednoduchého faktu: klasická 1,44megová disketa má 80 stop na každé ze dvou stran a každá stopa má 18 sektorů, každý sektor má 512 bajtů. 2,88megová disketa má dvakrát tolik sektorů na stopu, tedy 36. Jinak je to stejné, tedy s tím rozdílem, že se zatímco na 1,44megové disketovce co sektor, to cluster, na 2,88megové disketovce platí, že cluster tvoří dva sektory. Ve výsledku má tedy 1,44megová i 2,88megová disketa stejně clusterů (2 880), ale u té 2,88megové má cluster velikost 1 024 bajtů, zatímco u 1,44megové jen 512 bajtů.
Stejně jako u 1,44megových disketovek lze i u 2,88megových použít více stop. Běžná 1,44megová disketovka obvykle dává až 84 stop, nicméně 2,88megová mechanika, kterou máme v redakci a kterou nám věnoval jeden ze čtenářů (tímto mu převelice děkujeme), zvládá podle našich zjištění dokonce 86 stop.
Formát sektoru je prakticky stejný jako u 1,44megových disket. V čem je tedy rozdíl? Dělají se snad menší bity? Musí být disketa pro 2,88MB formát něčím zvláštní?
Nyní se budu trošku opakovat (vzhledem k minulému dílu). Již víme, že údaj 2,0 MB na diskete je k ničemu, vůbec to neznamená, že jsou tyto diskety vhodnější pro hustší zápis nebo pro použití ve 2,88MB disketové mechanice. Pravé nefalšované 2,88MB diskety (tzv. ED - Extra Density) jsou totiž opravdu lehce jiné a samozřejmě podstatně dražší (což je důvod, proč se neujaly). V dokumentu řadiče Intel 82077SL ze září roku 1992, který se právě ED disketám věnuje, jsou tyto diskety a zápis na ně popsány způsobem, který vás možná na svou dobu překvapí. Pravé 2,88MB diskety mají prý totiž záznamovou vrstvu z BaFe a mechaniky k zápisu na ně používají kolmý záznam.
- První mechaniku na BaFe pásky nabízí Oraclův StorageTek: 5 TB v kazetě (2. 2. 2011)
- 1,8palcové disky se svislým magnetickým záznamem (17. 12. 2004)
Zmíněné dva články jsem vám nepřipomenul náhodou. První z nich hovoří o prvním komerčním produktu se sakramentsky hustým záznamem na pásky se záznamovým povrchem z BaFe (ferit barnatý). Druhý je vůbec první zmínka o kolmém záznamu u nás (dnes se bez něj neobejde prakticky žádný pevný disk a hle – ono se to používalo už u disket – překvapeni?). Jak je z obrázku patrné, hustota zápisu se oproti podélnému záznamu přesně zdvojnásobila.
Na tom druhém článku je pak zajímavé, že právě ta první zmínka pochází od Toshiby. Asi víte, že největším průkopníkem v uvádění počítačů s 2,88MB mechanikami byla firma IBM ve svých PS/2 modelech, nicméně za 2,88MB formátem disket stojí právě Toshiba, která nejspíše už tenkrát „úspěšně“ skloubila BaFe s kolmým záznamem.
Slovo „úspěšně“ není v uvozovkách náhodou. Podařilo se to sice uvést na trh, ale cena 2,88MB disket byla příliš vysoká na to, aby to ten trh nějak zaujalo (právě kvůli tomu, že šlo o diskety s jinou záznamovou vrstvou). Přesto není bez zajímavosti, že velká řada BIOSů základních desek umožňovala použít (a v Setupu nastavit) 2,88MB mechaniku. Dokonce i těch relativně moderních, kde už i disketa byla v zásadě mrtvou záležitostí (než disketové řadiče z desek zcela vymizely, dnes už se vlastně takové desky nedělají).
S ohledem na kolmý magnetický záznam je jasné, proč nejde klasickou disketovou mechaniku pouhým nastavením v Setupu na 2,88 MB přinutit zapisovat na 2,88MB diskety. Mechanika toto prostě musí umět hardwarově a pozor, tohle je důležité: na aktivaci kolmého záznamu je navíc dokonce speciální příkaz. Samozřejmě dvakrát tak hustý záznam vyžaduje větší rychlost přenosu dat (1 Mbit oproti 512 Kbitům u klasické 1,44MB mechaniky). Není bez zajímavosti, že tato vyšší rychlost se více využívala pro páskové jednotky připojované k floppy řadičům, než právě pro 2,88MB disketovky.
Mechanika by (aspoň podle zmíněného dokumentu) měla mít i trošku jinou hlavu (aby mohla zapisovat kolmo). Klasická disketovka má v podstatě jeden elektromagnet, kterým řeší všechno. 2,88megová disketovka by měla mít v hlavě totéž, ale v menším provedení, plus navíc ještě mazací hlavu, která záznam maže před tím, než na ni zapisovací hlava zapíše data.
Že bych to tam v té hlavě někde viděl, se říci nedá. Možná se mi dostala do rukou mechanika nějaké jinačí konstrukce, možná jsem slepý a možná to tak jednoduše vidět nejde. Každopádně toto jsou fotky spodní hlavy (nyní už) naší 2,88MB disketové mechaniky.
Jenže kolmý záznam nekolmý záznam – přesto lze vzít klasickou disketu (není tam žádná rozdílová díra jako mezi DD a HD disketou) a (zkusit ji) použít jako 2,88MB (cvičně, čistě pro demonstrační účely). Akorát data na ní asi nebudou tak stabilní, protože záznamový materiál není na tak hustý zápis dělaný. Nezřídka se samozřejmě setkáte s tím, že disketa ani nebude celá použitelná, neboť se při formátování najdou nějaké sektory vadné (takové, které nezvládly udržet data bezprostředně po zformátování), ale až překvapivě často se setkáte se situací, že je to docela dobře použitelné a data se rozhodně nevytrácí už po hodinách (během testů, které jsem prováděl, držely diskety data i dny, víc jsem to netestoval). Pochopitelně klasická 1,44megová disketovka 2,88megovou disketu nepřečte ani náhodou. 2,88megová disketovka by měla být však s menšími kapacitami kompatibilní. Jak však za chvíli uvidíte, asi by se musel někdo víc snažit ;).
Ani vnitřní konstrukcí se 2,88megová mechanika od té klasické moc neliší. Ani není třeba, krokování může zůstat stejné (stejný počet stop), rozhraní je stejné, základem jsou jen jiné hlavy a elektronika schopná je obsloužit a odbavit 1 Mbit/s.
Mimochodem: když už jsem zmínil přenosovou rychlost: víte, že existovaly USB disketové mechaniky s dvojnásobnou a dokonce čtyřnásobnou rychlostí? Podobnost s CD skutečně není čistě náhodná, tyhle mechaniky dělala japonská Y-E Data (Slim-FBU YD-8U12 a YD-8U14) a opravdu točí disketu 2×/4× rychleji oproti normálním disketovkám (standard je 300 otáček za minutu a tyhle mechaniky to točí 600 a 1 200 rpm). Mezi mé sny se určitě počítá vlastnictví té čtyřrychlostní :).