Ryzen AI 9 HX 370 při <20W TDP dosahuje >2× vyšší efektivity než Meteor Lake
Strix Point od AMD i Meteor Lake od Intelu využívají 4nm výrobní proces. Strix Point ten od TSMC, Meteor Lake od Intelu. Strix Point nese 4 velká jádra Zen 5 a 8 kompaktních jader Zen 5c, Meteor Lake nese 6 velkých jader, 8 malých jader a ještě 2 úsporná jádra, která se však příliš nedostávají ke slovu.
Konfigurace jsou tedy po stránce procesu a počtu jader přinejmenším podobné, navíc si oba procesory na současném trhu konkurují (Alza má k okamžiku vzniku tohoto textu 7 modelů s APU Strix Point skladem od 43 490 Kč, další čeká do konce tohoto týdne a tři další do konce příštího týdne), takže se srovnání přímo nabízí.
CPU
Začněme u energetické efektivity procesorové části:
(NotebookCheck)
Zatímco při 65W TDP není rozdíl mezi oběma procesory nijak extrémní (Strix Point / Ryzen AI 9 HX 370 má náskok 17 % oproti Meteor Lake / Core Ultra 7 155H), při klesajícím TDP výkon Meteor Lake propadá podstatně rychleji než u Strix Point. Při 35W TDP je rychlejší o 36 %, při 28W o 45 % rychlejší, při 20W od 74 % rychlejší a při 15W dokonce o 129 % (2,29×) rychlejší.
Zároveň stojí za povšimnutí, že při 15W TDP nabízí Strix Point podobný výkon jako Meteor Lake při 28W TDP. Při takovém náskoku patrně nemá smysl příliš rozebírat, jak je to s rozdíly v reálných napájecích limitech, tedy o kolik TDP překračují čipy AMD a o kolik Intelu, byť se k tomu okrajově dostaneme v souvislosti s herním / grafickým výkonem.
GPU
Redakce webu TechEpiphany otestovala v několika hrách Strix Point s TDP sníženým na 17 wattů oproti notebooku s Meteor Lake s napájením ponechaným, jak je (v této konfiguraci jde o TDP 28 wattů s limitem 54 wattů). Video od TechEpiphany zobrazuje okamžité FPS a okamžité latence; bohužel však neuvádí průměry pro jednotlivé hry.
Pro orientační srovnání jsme odečetli údaje FPS vždy přesně po půl minutě, aby jedna či druhá strana nebyla z(ne)výhodněna a ty srovnali (s výjimkou jediné situace, kdy právě v tomto čase docházelo k ukončování testovací scéna a FPS na obou systémech spadly dolů; tato hodnota byla z pochopitelných důvodů z hodnocení vynechána).
(TechEpiphany)
Níže uvedený výčet shrnuje výkonnostní náskok Strix Point:
- Tomb Raider: +44,3 %
- Resident Evil: +26,3 %
- Hellblade: +50,4 %
- Cyberpunk: +54,2 %
- God of War: +9,4 %
V Tomb Raider, Hellblade a Cyberpunk je výkon okolo 50 % vyšší, v Resident Evil a God of War jsou náskoky nižší, v průměru této pětice her vychází Strix Point jako o 37 % rychlejší při 17W TDP oproti výchozí konfiguraci Meteor Lake (28W / 54W).
Ve videu si lze všimnout prakticky stále nižších latencí u Strix Point a dále taktovacím frekvencím grafického jádra, které jsou u Meteor Lake často až 2× vyšší než u Strix Point, což energetické efektivitě nepřidává. Leccos to vypovídá i o efektivitě architektury, která při o dvě třetiny vyšších až dvojnásobných taktech nedosahuje ani 75 % výkonu konkurenčního řešení.