Safír nebo sklo? Co je pro displeje smartphonů vhodnější?
Safír či safírové sklo, mluvíme-li o materiálu, z něhož jsou vyráběny ochranné prvky, je v podstatě čistý korund, oxid hlinitý, vyráběný syntetickou cestou. Jeho hlavní předností je velmi vysoká tvrdost a vysoká chemická stabilita. Ve světě smartphonů jsou ale rozšířenější speciální skla, například známý Gorilla Glass, která sice nedosahují takové tvrdosti, ale mají jiné výhody - bývají lehčí, pružnější (korund je sice tvrdý, ale relativně křehký) a levnější.
iPhonem 6 měl být podle původních plánů vybaven safírovým sklem, ale po fiasku s jeho výrobou se „revoluce“ nekonala. Redakci magazínu PC MAG tohle téma stále nedá spát a když už nevěděla, z kterého konce by ho ještě mohla proprat, rozhodla se oslovit dva odborníky v oblasti materiálového inženýrství a zeptat se jich, který z obou materiálů považují jako vhodnější řešení pro mobilní telefony. Prvním je Richard Lehman, profesor a garant oboru materiálového inženýrství na Rutgersově univerzitě a druhým - respektive druhou - Helen Chan, doktorka z univerzity Lehigh, má rovněž na starost materiálové inženýrství.
ingoty ze syntetického korundu
Z diskuse vyplynulo několik bodů (uvádíme tak, jak byly předloženy):
- Sklo využívá většina smartphonů a je skvělým řešením. Lehman upozornil, že safír je používán v hodinkách a jiných produktech s delší životností. U smartphonů se počítá s životností jen 18-24 měsíců a zvýšené náklady [které by přineslo safírové sklo] za to většině lidí nestojí.
- Podle Lehmana jsou náklady na výrobu skla kolem pěti centů za čtvereční palec [~17 haléřů za centimetr čtvereční], zatímco safírové sklo vychází na několik dolarů za čtvereční palec [~10 korun za čtvereční centimetr]. Chan vysvětlila, že příprava safírového skla vyžaduje tavení při teplotě přes 2000 °C, což má [z důvodu vysokých energetických nároků] negativní dopady na životní prostředí.
- Oba odborníci uvedli klíčové výhody safírového skla, ale zpochybnili, že by ho kdokoli ze současných výrobců mohl být schopen vyrábět ve velkém. Krom požadavků na tavení je problémem řezání na tenké plátky a jejich následné leštění.
- Problémem může být i čirost - průhlednost. Lehman upozornil na vysoký index odrazu, který redukuje propustnost světla a může vytvářet nechtěné odlesky.
- Oba upozornili, že tvrdost materiálu nemusí být [sama o sobě] rozhodujícím prvkem při výběru řešení pro příští generaci smartphonů.
- Lehman upozornil také na stále probíhající vývoj v oblasti skla - konstatoval, že Gorilla Glass 4 je dvakrát pevnější než předešlá generace tvrzených skel.
Zůstává tak otázkou, zda měl Apple pro nasazení safírového skla jiné důvody než punc luxusu a zda se bude snažit o jeho vzkříšení s některou z dalších generací. Nakonec je možná dobře, že se iPhone 6 obešel bez něj - je totiž křehčí a lze předpokládat, že by namísto ohýbací aféry došlo na daleko závažnější aféru lámací.