Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Apple odstřihnul redakce, které testovaly iPhone 6 na ohnutí (a ohnuly)

Možná jste zaregistrovali, že se v posledních dnech objevila na zahraničních webech řada článků na téma, jakým způsobem si Apple zajišťuje loajalitu médií a pozitivní recenze...

Že se objevily až nyní, po vydání iPhone 6 a aféře bentgate, není záhadou. Souvisí to se zákulisním děním a vztahy mezi důležitými redakcemi a PR oddělením výrobce. Apple zkrátka neustál pozornost, kterou média (a to i „spřátelená“) věnují aféře bentgate - náchylnosti nového iPhonu k ohnutí v oblasti postranních tlačítek. V některých případech došlo ze strany Applu k rozvázání spolupráce - jinými slovy Apple tyto weby již nebude s předstihem informovat o svých plánech, nebude je zvát na různá setkání a oslavy k příležitosti vydání nových produktů a především: nebude jim půjčovat nové modely iPhonů k otestování, aby s předstihem mohly mít připravené rozsáhlé recenze. Důsledkem takového „trestu“ je samozřejmě nižší čtenost, která pro drtivou většinu webů znamená jediný příjem financí. Pro větší weby úzce specializované na mobilní technologie může samozřejmě takové rozhodnutí hraničit s existenčními problémy - pokud si Apple ke spolupráci vybere web konkurenční, provází to samozřejmě ještě výraznější odliv čtenářů.

Nebudeme hodnotit morální stránku těchto mechanizmů, každý si může udělat úsudek podle vlastního uvážení. Sluší se ale podotknout, že Apple není jedinou společností, která přístup „pozitivní recenze nebo žádný hardware“ prosazuje. V redakci DIIT (i ještě z dob samostatného CDR) máme několik zkušeností v tomto směru - zpravidla ve vztahu k firmám, jejichž postavení je takové, že by podobné praktiky vůbec neměly mít zapotřebí (nebo možná právě díky tomuto chování si stávající postavení dokázaly vybudovat - ale víte, jak je to s vejcem a slepicí :-). Zaměření našeho webu ale není tak úzké, aby nám ztráta čtenosti na hardwaru pár „blacklistujících“ výrobců dělala vrásky na čele, takže v případě nespokojenosti má smůlu výrobce.

Na aféře bentgate je pak vidět, kolik „mladých“ webů zaměřených na mobilní technologie, se s podobným jednáním setkalo poprvé - a skončilo článkem o PR praktikách Applu (to pak jasně naznačuje, jaké události a změny vztahů mezi redakcemi a Applem tomuto předcházely). Jednou z posledních událostí je rozchod Applu s německým Computer Bild. V návaznosti na aféru bentgate rovněž vyzkoušel pevnost iPhonu 6 - proces nevydržel ani telefon, ani spolupráce s Applem, kterou PR oddělení výrobce přerušilo po zveřejnění následujícího videa:

Apple již dal najevo, že aféru považuje za nadnesenou a tomuto vyjádření pak následovala reakce další skupiny webů, která vehementně dávala najevo, že aféra skutečně nadnesená je. Pěkným příkladem je test redakce ConsumerReports, která se pokusila dokázat, že iPhone 6 není o nic křehčí než ostatní chytré telefony. Vrátíme-li se o čtyři roky zpět, zjistíme, že právě ConsumerReports byla první redakce, která měla „koule“ na to, aby výslovně nedoporučila ke koupi iPhone 4 kvůli problémům s anténou a odstartovala tehdejší aféru antennagate. Od té doby se zřejmě mnohé změnilo, web namísto kritického postoje zvolil jiný přístup a snaží se vysvětlit, proč není diskutovaný problém pro uživatele závažný ani omezující.

Apple Iphone 6 Construction 02

Test, kterým se na ConsumerReports pokusili podpořit svá slova, má několik slabin, na které jsme již poukázali - nakonec jsme nebyli zdaleka jediní, kdo nesrovnalosti zaregistroval. Ve shrnujícím videu na ně upozornil například Jonathan Morrison, který vysvětlil i to, proč se iPhone 6 ohýbá právě v oblasti pod postranními tlačítky a proč to test na ConsumerReports nemohl odhalit:

Apple Iphone 6 Construction 01

Jak je patrné z fotografie, hliníkový rám (ve střední části telefonu poměrně silný) je v oblasti tlačítek zeslabený a jeho úlohu zde přebírá kovová výztuha, která je k rámu přišroubovaná. Potíž je v tom, že šroub funguje více-méně jako kloub, takže se v tomto bodu může telefon ohýbat a hliníková konstrukce - která je právě v tomto místě slabší - není dostatečně pevná na to, aby mohla takové deformaci zabránit.

Že k deformaci může dojít skutečně samovolně, pozoroval už i český web SmartMania, jehož redaktor po několika dnech nošení telefonu v přední kapse pozoroval zkřížení telefonu o cca 1 milimetr. To je sice z hlediska praktické použitelnosti zanedbatelné, na druhou stranu ohyb o milimetr za méně než týden může vyvolat oprávněnou obavu, jak bude telefon vypadat po půl roce.

Diskuse ke článku Apple odstřihnul redakce, které testovaly iPhone 6 na ohnutí (a ohnuly)

Neděle, 12 Říjen 2014 - 02:25 | Izak | Kazdy Anglicky psany magazin je vetsi, jeste...
Neděle, 12 Říjen 2014 - 02:22 | Izak | No a samozrejme ze existuji metody, jak vsechny...
Neděle, 12 Říjen 2014 - 02:21 | Izak | Je videt, ze magaziny nedrzi spolu, rivalita je...
Sobota, 4 Říjen 2014 - 03:57 | Anonym | Anandtech > CDR / DIIT a to nekolikanasobne....
Sobota, 4 Říjen 2014 - 02:29 | Gath G | Třeba tady https://www.youtube.com/watch?v=...
Pátek, 3 Říjen 2014 - 20:09 | PeZa PeZa | To je "rozumne chovani". Fronta v 5...
Pátek, 3 Říjen 2014 - 19:52 | Fotobob | Osobně si myslím, že obecně je trubka každý...
Pátek, 3 Říjen 2014 - 18:41 | Magy357 | Inak. Tu nejde o to, že tento (alebo akýkoľvek...
Pátek, 3 Říjen 2014 - 18:30 | Magy357 | Snažíte sa mi vložiť do úst/klávesnice niečo, čo...
Pátek, 3 Říjen 2014 - 18:03 | trodas | Horší je, jak asi vypadá testování produktu, když...

Zobrazit diskusi