Sailfish OS 3.4: Drobný posun, ovšem kam?
Nová verze nese, stejně jako v předchozích případech, jméno z finské přírody. Tentokrát je to laponský národní park Pallas-Yllästunturi, nacházející se za severním polárním kruhem - pevně věřím, že označení dle polární oblasti nijak nenaznačuje, že by snad systém měl pravidelně zamrzat.
Blogový příspěvek, kterým byla nová verze oznámena, jsem četl s lehkými rozpaky, přijde mi totiž, že každé nové oznámení je psáno větší a větší reklamštinou. Na prvním místě seznamu novinek je hrdě uvedeno, že se integrovaný prohlížeč posunul dopředu. Ano, nepochybně posunul - až do roku 2017, v němž bylo nově nasazené jádro Gecko 52ESR vydáno. V online prostoru lze dohledat, že dosavadní verze byla skutečně již na samé hranici použitelnosti, pokrok to tedy jistě je, ale přeci jen - je tu konkurence, která svými prohlížeči na mobilech nové standardy definuje, ne je jen z uctivé vzdálenosti sleduje a pomalu dobíhá.
Druhá položka na seznamu novinek se chlubí novými možnostmi pro vývojáře. Hlavní novinkou pro vývojáře je experimentální podpora pro programovací jazyk Rust, která ovšem přímo plyne z výše uvedené aktualizace jádra prohlížeče, které by bez Rustu neběželo.
Zajímavější je (taktéž experimentální) podpora pro aarch64, tedy 64bitový ARM. V současnosti sice neexistuje žádné oficiálně podporované zařízení této architektury, ale jednou nevyhnutelně bude muset přijít. Čtyřiašedesátibitové ABI ovšem není považováno za stabilní, takže až zařízení jednoho dne skutečně dorazí, mohou vývojáře čekat rekompilace.
Další novinky pouze telegraficky:
- Do zařízení je nově možno ke stávajícímu uživateli (který je zároveň administrátorem) přidat až šest dalších (s nižší úrovní oprávnění).
- Inovace se dočkala aplikace ukazující počasí, nabízí teď mimo jiné i hodinovou předpověď.
- Záloha zařízení do vybraných cloudových služeb je automatická, uživatel tak nemusí pamatovat na to, že by měl zálohovat ručně, což je obvykle nejsnazší cesta k tomu, jak backup nemít.
Na závěr novinka asi nejkontroverznější: nová obrazovka pro přijímání a odmítání hovorů. Jolla tvrdí, že byla inovována tak, aby nemátla nové uživatele a ti byli schopni přijmout a odmítnout telefonní hovor hned po přechodu z jiné platformy. Dlouholetí uživatelé naproti tomu tvrdí, že Jolla prostě okopírovala tuto obrazovku z Androidu a zahodila vše specifické pro Sailfish OS, co zde bylo. Zklamání z nastoleného kurzu je v tomto ohledu veliké.
Bude zajímavé sledovat, zda jsou obavy skalních fandů platformy oprávněné a systém se vydal na pomalou cestu konvergence k Androidu, nebo zda jde o výstřelek, který ještě bude korigován. Tak či onak: aktualizace vychází pro všechna zařízení podporovaná dosavadní verzí, tedy přístroje Jolla 1, Jolla C, Xperia X, Xperia XA2, Xperia 10 a Gemini PDA. Uživatelé mohou aktualizovat způsobem, kterým jsou obvykle zvyklí. Předtím se doporučuje přečíst release notes.