Jsou vlastnosti, kterými velké a dospělé operační systémy disponují roky, ne-li od počátku své existence. To ale neznamená, že když se objeví v systémech menších, nejde o zásadní milník.
Projekt operačního systému Haiku, open-source reimplementace systému BeOS, během několika málo dnů uveřejnil informace o dvou relativně významných novinkách. Jaké to jsou?
Využil jsem příležitosti, že se mi do ruky dostalo ne úplně aktuální, přesto však celkem obyčejné PC a vyzkoušel jsem na něm aktuální noční build Haiku OS.
Protože duben je tradičně ve znamení releasů velkých linuxových distribucí, jdou na to u ostatních open-source systémů šalamounsky: vydali je 1. května.
To, že je Linux portován na stále novější a novější hardware je přirozené a je dobře, že se to děje. Ale co na starší a starší hardware? Ano, i to se děje - částečně.
V uplynulých dnech vydalo tradiční nové podzimní verze hned několik linuxových distribucí z top 10 žebříčku. Jelikož to tradičně touto dobou nebývá žádná velká revoluce, dovolil jsem si počkat a...
Vydáním 49. release včera OpenBSD oslavilo 25. výročí své existence a i když seznam novinek neobsahuje žádné velké překvapení, je tam několik věcí, které stojí za zmínku.
Jolla na svém blogu oznámila vydání nové desetinkové verze svého mobilního operačního systému. Přináší menší sadu aktualizací, u některých je ovšem nejasný směr, kterým chtějí platformu posunout.
Microsoft na konci září v blogovém příspěvku nastínil, co se chystá v nadcházejících aktualizacích Windows 10 a mimo jiné i v jeho několikátém pokusu uchytit se na platformě ARM.
Jestli byla na světě nějaká jistota, pak to byla ta, že v NetBSD je jako výchozí správce oken v čisté instalaci twm. Tato jistota ovšem počínaje příštím releasem končí.
Operační systém, který pravděpodobně většině počítačových uživatelů úplně změnil způsob ovládání počítače, byl na trh uveden 24. srpna 1995, tedy před pětadvaceti lety (a jedním dnem).