Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

operační systém

I dvě dekády staré operační systémy pro dávno prakticky mrtvé počítače si občas zaslouží aktualizaci.
Po necelých třech letech se zvýšila hlavní číslovka verze asi nejvíce portovaného BSD systému o jedničku. Co přináší?
Apple reaguje na výzvu investorů, kteří si v otevřeném dopise postěžovali, že u řady velmi mladých uživatelů vzniká závislost na mobilních produktech a výrobce s tím nic nedělá. Právě to se mění…
Internetem začaly od úterý kolovat informace o bezpečností chybě v procesorech Intel posledních generací. Oprava všech operačních systémů se zdá být nevyhnutelná, přinese ale citelné snížení výkonu.
Jedna z menších ale z hlediska novinek obvykle o to zajímavějších BSD variant přichází po sedmi měsících s novou verzí.
S obvyklou přesností je zde další verze operačního systému OpenBSD a i tentokrát přináší několik zajímavých novinek.
Po dvou a půl letech vývoje vyšla první verze operačního systému, který lze zjednodušeně označit jako Debian bez systemd. Co nabízí?
 
S železnou pravidelností a taktem jeden release za půl roku vychází OpenBSD již třetí dekádu a nic se na tom nemění ani teď. Release 6.1 je tu, co je v něm nového?
Jsou lidé, kteří systemd nemají rádi. Jsou lidé, kteří systemd rádi mají. Pak je tu většina, které je systemd úplně lhostejné. Nedávno odhalená chyba by ale měla zajímat všechny.
Šest měsíců od vydání poslední verze OpenBSD uplynulo jako voda, a proto přesně podle plánu na začátku září vyšla verze nová, tentokrát s kulatým číslem 6.0.
Je to několik dní, co byl objeven repozitář s tak trochu tajemným projektem nového operačního systému od Google nazvaný Fuchsia a od té doby spekulace neustávají.
OpenBSD logo 2012 - Puffy
Během několika málo týdnů vyjde OpenBSD s kulatým číslem verze 6.0 a chystá se v něm několik bezpečnostních vylepšení. Jedním z nich je i odstranění vrstvy umožňující spouštění linuxových programů.
Po delší pauze je tu nová verze nejdéle nepřetržitě vyvíjené linuxové distribuce.
Projekt Maru OS, který si klade za cíl náhradu desktopu pomocí smartphone připojeného ke standardním periferiím, se dostal do stádia veřejné betaverze.
Půlrok od vydání verze 5.8 je pryč, a proto na přelomu března a dubna nadešel čas na verzi novou. Co přináší?

Stránky