Alternativních systémů, které by nebyly postaveny na BSD či Linuxu a přesto šlo o projekty, jejichž cílem není zabít volný čas autorů, ale sestavit prostředí pro běžné uživatele, je jako šafránu....
V těsném sledu za sebou vyšly nové verze BSD systémů, které sice nejsou tak rozšířené jako FreeBSD nebo kterákoliv z větších linuxových distribucí, nicméně jejich kód najdete na nejrůznějších...
Aktuálně vydaná verze FreeBSD kompletně odřízla podporu hardware založeného na procesorech dnes již mrtvé architekury MIPS, nicméně příští verze ořízne hardware ve své době asi podstatně...
Projekt openSUSE bude obohacen o další edici - vedle konzervativního Leapu a rolling-release Tumbleweedu přibyde Slowroll - kompromis mezi dvěma zmíněnými edicemi.
Jsou vlastnosti, kterými velké a dospělé operační systémy disponují roky, ne-li od počátku své existence. To ale neznamená, že když se objeví v systémech menších, nejde o zásadní milník.
Projekt operačního systému Haiku, open-source reimplementace systému BeOS, během několika málo dnů uveřejnil informace o dvou relativně významných novinkách. Jaké to jsou?
Využil jsem příležitosti, že se mi do ruky dostalo ne úplně aktuální, přesto však celkem obyčejné PC a vyzkoušel jsem na něm aktuální noční build Haiku OS.
Protože duben je tradičně ve znamení releasů velkých linuxových distribucí, jdou na to u ostatních open-source systémů šalamounsky: vydali je 1. května.
To, že je Linux portován na stále novější a novější hardware je přirozené a je dobře, že se to děje. Ale co na starší a starší hardware? Ano, i to se děje - částečně.
V uplynulých dnech vydalo tradiční nové podzimní verze hned několik linuxových distribucí z top 10 žebříčku. Jelikož to tradičně touto dobou nebývá žádná velká revoluce, dovolil jsem si počkat a...