3× 20 MPix od Samsungu: NX210, NX20 a NX1000
Samsung (podobně jako Panasonic) nabízí ve svém portfoliu bezzrcadlovky stylované do podoby zmenšené zrcadlovky i tvaru dálkoměrného / hledáčkového aparátu. Právě „zrcadlovkovitou“ NX11 nyní nahrazuje model NX20, „dálkoměrnou“ NX200 nová NX210. Řadu doplňuje ještě NX1000, která má přinést velký snímač i do trochu nižšího cenového segmentu (zřejmě konkurence k Sony NEX-C3).
Všechny modely mají však jedno společné a to 20,3MPix snímač. Troufáme si tvrdit, že v rámci nižší cenové relace je to poněkud „overkill“, protože se na tato levnější těla nikdy nedostane dostatečně kvalitní (mnohem dražší) optika, která by dokázala ze snímače skutečně těžit. Přínos proto spočívá spíš v omezení některých artefaktů daných bayerovou maskou (resp. jejich přesunu na vyšší frekvence).
Ještě než se přesuneme k přehledové tabulce, se na moment zastavíme u videa. Všechny modely (včetně NX1000) již podporují 1080 30p, což asi není v dnešní době příliš překvapivé - překvapivější ale je, že se Samsung rozhodl implementovat i podporu HD rozlišení s ultraširokoúhlým poměrem stran 2,35:1 (t.j. necelých 16:7, abyste měli srovnání s běžnějšími širokoúhlými poměry jako 16:9 či 16:10). Tento režim pochází z doby starších širokoúhlých filmů a nezbývá než doufat, že k němu nepřičichnou i výrobci LCD panelů :-).
Poměr stran 2,35:1 je podporovaný při rozlišení 1080×810 24p:
Samotná těla se v zásadě neliší - nejzákladnější parametry jsou stejné, Samsung zřejmě razí poměrně příjemnou zásadu: Pokud něco hardware umí, proč to uměle omezovat. Rozlišení, ISO, rychlost sériového snímání, podpora HD videa, dokonce i stereomikrofon u nejlevnějšího modelu nechybí. Liší se ale zmíněné zpracování a dodatečná výbava. Nejdražší NX20 totiž navíc podporuje rychlost závěrky 1/8000 s a elektronický hledáček se zvětšením 1,04×.
Dále se liší použitá LCD: Samsung standardně použil active matrix OLED panel s 614 tisíci body, pouze nejlevnější NX1000 nese klasické TFT-LCD s 921 tisíci body. Připomínáme, že AMOLED používá pro vytvoření jednoho pixelu dva body, zatímco klasické TFT 3 body. Matematicky nám vychází, že v obou verzích by panel měl být schopen zobrazit 307 tisíc pixelů a nelze tedy bez přímého srovnání říct, která z variant bude vypadat lépe.
U LCD ještě na moment zůstaneme: Ve všech třech případech má úhlopříčku 3", ale liší se ještě technologií Clear, kterou nabízí pouze NX20: V praxi to znamená, že mezi samotným displejem a ochranným sklem není vzduchová mezera, takže zanikají dva přechody sklo/vzduch (resp. plast/vzduch), což omezuje vznik odlesků a zvyšuje kontrast. Tento trik (dá-li se to tak nazvat) v podstatě není nic nového, v optice se používá výrazně přes 100 let. Jeho největším propagátorem byl Ludwid Jakob Bertele, optik společností Ernemann a Zeiss a autor optických schémat Ernostar a Sonnar. Právě druhý jmenovaný design umožnil díky tmelení optických čoček zredukovat počet přechodů sklo/vzduch dostatečně na to, aby bylo možné zahájit výrobu vysoce světelných objektivů s rozumným kontrastem ještě před nástupem antireflexních vrstev.
Teď ale zpět k Samsungu. Všechny jmenované modely jsou vybavené Wi-Fi rozhraním a firmwarem optimalizovaným pro snadné sdílení pořízených fotografií přes internet.
I když je model NX1000 vyobrazen v bílém provedení, nabídne Samsung i decentnější černé a (naopak méně decentní) zářivě růžové. NX210 bude k dispozici s kovově černým povrchem a NX20 v klasické černé - jak je zvykem u DSLR. Na kolik zákazníka jednotlivé aparáty vyjdou, je otázkou. Samsung se sice těmito novinkami oficiálně pochlubil, ale cenu si nechal pro sebe a zatím je neuvádí ani v nabídce produktů.