Samsung plní slib, 4TB SSD EVO 850 přichází
A pokud se v tvrzení rozhodneme trochu předběhnout dobu, pak tohle je příslib éry, počátek doby, kdy HDD začnou tahat za kratší kus provazu. Vždyť 4TB disky byly kapacitně jedny z posledních rozumných a s 8TB šindelovými je už dost „vopruz“ pracovat. Nevěříte? Pak jste možná přehlédli WIFTovu vynikající detektivní recenzi 8TB šindelového disku. Ale zprátky k Samsungovu SSD.
Je samozřejmě jasné, že cenově nemůže SSD stále klasickým rotačním diskům konkurovat. Cena za 4TB model je 1500 dolarů, tedy u nás čekejme po patřičných přirážkách cenu kolem 40 tisíc Kč (sic!) - a e-shopy to už mnohde potvrzují. Za 40 tisíc můžete mít u Seagate 5ks 8TB disků, tedy celkem 40 TB kapacity, tedy 10× tolik. Ale bývalo to i 1000× tolik ještě před několika lety. SSD rozdíl stírají, to je neoddiskutovatelný fakt.
V případě Samsungova 4TB modelu 850 EVO jde nadále o 6,0Gbit/s SATA SSD. Nepřekvapí tedy sekvenční rychlosti 540 MB/s čtení, resp. 520 MB/s zápis. Nepřekvapí ani IOPS (98k/90k). To vše jsou běžné hodnoty pro vyšší SATA SSD a nic víc od SATA čekat nelze. Jsou to hodnoty vlastně nízké, ale plně dostačující.
Samsung v tomto SSD použil 48vrstvé V-NAND čipy. Garantovaná míra zápisu je 300 TB (nebo 5 let chodu), tedy pouhých 75 přepisů prostoru SSD. To je na jednu stranu hrozně málo, na stranu druhou to - pokud budeme počítat těch 5 let - umožňuje přepsat denně nějakých ±165 GB a je to mimochodem stejná hodnota jako u 2TB modelu (což tedy naznačuje novější NAND flash die s menšími tranzistory). Takže se domnívám, že i přes nízkou udávanou garanci zápisu je to s ohledem na kapacitu se skřípěním zubů přijatelné číslo. Skřípět ale budete hodně, pokud byste toto SSD plánovali například do počítače na střih videa, kde ty gigabajty přeci jen lítají vyšším tempem. Toto je zkrátka SSD pro nenáročné uživatele, ač tomu brutálně vysoká cena nenasvědčuje. Ale tak už to u první vlaštovky na trhu bývá. Za 3 roky budou tuhle kapacitu sázet na trh levní výrobci jako Baťa cvičky (nebo jak říkával Nikita Chruščov: budou to vyrábět jako párky na běžícím pásu).
Podrobnosti naleznete v recenzi na AnandTechu.