Samsung pohřbí GDDR6X, dodává vzorky 24Gb/s GDDR6
Standard JEDEC pro GDDR6 počítal s až 16Gb/s přenosovou rychlostí (16 Gbps, 16GHz efektivní takt). Protože byl standard GDDR7 ještě v nedohlednu a Micron cítil, že by mohla přijít poptávka po rychlejších čipech, začal na vlastní pěst (někdy dříve či později už ve spolupráci s Nvidií, která musela mít připraven kompatibilní řadič) připravovat čipy, jež nazval GDDR6X.
Tajemstvím GDDR6X je technologie PAM4, totéž, o čem se mluví v souvislosti s plány ohledně PCIe 6. Namísto přenosu dvou stavů, z nichž jeden znamená 0 a druhý 1, se přenášejí stavy čtyři, z nichž jeden znamená 00, druhý 01, třetí 10 a čtvrtý 11. Tedy každý ze čtyř stavů přenáší dva bity. Tím je možné při nižším fyzickém taktu (a tím i spotřebě) dosáhnout vyšší datové propustnosti, ovšem vyšší nároky jsou kladeny na čistotu signálu. Poměr spotřeba / (přenosový) výkon je tedy vyšší než u GDDR6. Co se příliš neuvádí je fakt, že GDDR6X nevyužívají režim PAM4 výhradně. Používají ho pouze, pokud je od nich vyžadován maximální výkon. V úsporném režimu (WCK na 1/5 maximálního taktu) přepínají do klasického 1/0 režimu o efektivní přenosové rychlosti 1/10 při kombinaci maximálního fyzického taktu a PAM4. |
Krásná a barevná teorie však přešla do nepříliš zajímavé šedé praxe. GDDR6X mají z nějakého důvodu i při 19Gb/s přenosové rychlosti spotřebu podstatně vyšší než GDDR6 při 16Gb/s a to navzdory faktu, že běží na podstatně nižší fyzické frekvenci. Výhoda nižší spotřeby tak zůstala jen na papíře a ani posun v datových přenosech nebyl oproti klasickým 16Gb/s GDDR6 zase až tak významný.
Prostor ale GDDR6X získaly, mimo jiné proto, že pokus Samsungu přinést na trh 18Gb/s GDDR6 se v letech 2018/2019 nevydařil. Společnost je sice navrhla, připravila a vyrobila snad jednu várku, ale dál nepokračovala. Příliš vysoké procento vyrobených čipů mělo potíže se stabilitou, takže - de facto z důvodu nedostatečné výtěžnosti - na velkokapacitní sériovou výrobu nedošlo.
Samsung to ale nevzdal, přišel druhý pokus, který dopadl podstatně lépe, takže snad od přelomu roku 2020 / 2021 byly na trhu 18Gb/s paměti, které využily např. některé OC edice Radeonů RX 6900 XT. Trochu nejasno je kolem referenční kapalinově chlazené verze Radeonu RX 6900 XT, jejíž paměti běží na 18,48 Gb/s. Žádná (z autorovi známých) recenzí nesundala z karty chladič, takže není jasné, zda jde o mírně přetaktované 18Gb/s čipy Samsungu, nebo nějakou specialitu, kterou Samsung připravuje na míru pro AMD, nebo výrazně podtaktované 20Gb/s čipy (19Gb/s Samsung nevyrábí).
Aktuální nabídka GDDR6 společnosti Samsung
Tím se dostáváme k jádru věci. Na webu Samsungu se v tichosti objevily 20Gb/s a dokonce 24Gb/s GDDR6. V podstatě jde o čipy, o nichž společnost dosud hovořila jako o „GDDR6+“ (tedy jako o výše taktovaných GDDR6).
Aktuální nabídka GDDR6 společnosti Hynix
(hodnotu v GHz pro získání efektivní přenosové rychlosti násobte dvěma)
Při pohledu na web Hynixu ale zjišťujeme, že Samsung nezrychluje sám. I Hynix má v nabídce 20Gb/s čipy. Oba výrobci jmenované modely dodávají jako vzorky, ovšem v minulosti se mnohokrát na sériově vyráběných grafických kartách objevovaly paměti, které měly být podle webu jejich výrobce v danou dobu dostupné pouze jako vzorky.
Micron dodává GDDR6X jako 19Gb/s a 21 Gb/s, přičemž se proslýchá, že snad OC modely GeForce RTX 3090 Ti a pravděpodobně produkty generace Lovelace využijí 24Gb/s. Ty však Micron neuvádí na webu ani jako vzorky (přestože jejich dostupnost v roce 2021 sliboval v lednu 2020):
Aktuální nabídka GDDR6X společnosti Micron
Zdá se, že Samsung je s technologií GDDR6 schopný dosahovat stejné (nebo přinejmenším velmi podobné) přenosové rychlosti jako Micron s GDDR6X. Přitom to alespoň podle současných ~18,5Gb/s GDDR6 nevypadá, že by jejich spotřeba byla horší než u 19Gb/s GDDR6X (spíš naopak).
Jakým způsobem mohou takové paměti ovlivnit trh? Teoreticky docela dost. Víme, že AMD na příští rok chystá architekturu RDNA 3, která bude klást ještě větší důraz na Infinity Cache. Důvodem je, že v době její přípravy se nepočítalo s tím, že by byly dostupné rychlejší než 16-18Gb/s GDDR6. Nejspíš však budou. Přinejmenším OC modely, ne-li i referenční karty s nejrychlejšími GPU, by mohly využít i rychlejších než 18Gb/s pamětí a přidat tím čipu o 11-25-33 % na paměťové propustnosti oproti původnímu plánu. Je ovšem možné, že k tomu AMD s první vlnou neuvidí důvod a rychlejší čipy si nechá na případný refresh.
18 Gb/s | 20 Gb/s | 24 Gb/s | |
---|---|---|---|
oproti 16 Gb/s (GDDR6) | +12,5 % | +25 % | +50 % |
oproti 18 Gb/s (GDDR6) | - | +11,1 % | +33 % |
oproti 19 Gb/s (GDDR6X) | - | +5,3 % | +26,3 % |
Nárůst datové propustnosti
Na druhé straně i Nvidia může mít zájem na využití rychlejších GDDR6, přinejmenším u vyšší střední třídy. Modelovým příkladem je GeForce RTX 3070 Ti, jejíž 19Gb/s GDDR6X přinesly spíše nárůst spotřeba než výkonu a z hlediska spotřeby a poměru spotřeba / výkon tato karta silně zaostává za klasickou GeForce RTX 3070 s 16Gb/s GDDR6. Pro Nvidii tak může být podstatně zajímavější využít s generací Lovelace rychlé GDDR6 oproti GDDR6X - alespoň tam, kde to bude možné. V tomto ohledu se hodí připomenout, že Samsung minulý měsíc mluvil o GDDR7 bez konkrétního data. Existují spekulace o 32Gb/s přenosové rychlosti. Zatím ale nejsou k dispozici žádné bližší informace o dostupnosti, natož náznaky toho, zda by se mohly objevit na hardwaru chystaném na příští rok.