Samsung uvádí Neo QLED, OLED nahradí Mini LED
Samsung, ačkoli před lety mohutně investoval do technologie OLED, narazil na několik problémů, kvůli kterým neviděl dostatečný prostor pro další vývoj a začal hledat jinou cestu. Jedním z problémů byla degradace barevného gamutu při šikmějších pozorovacích úhlech (obraz ujížděl dozelena, domodra ap.). Druhým životnost. Organická barviva pro červenou, zelenou a modrou mají různou životnost. Modré nižší než zelené a červené, takže pokud se množství barviva při výrobě nastaví tak, aby televize měla správné vyvážení barev a gamut, po čase intenzita modré klesne a barevné charakteristiky degradují.
S generací produktů pro rok 2017 se tedy Samsung rozhodl jít jinou cestou. Výrazně zainvestoval do vývoje technologie, kterou v části produktového portfolia používal od roku 2015 a která se v jednodušší podobě objevila už v roce 2013 v nabídce společnosti Sony pod označením Triluminos. Došlo k použití nových materiálů a v dlouhodobém horizontu na postupné odstraňování slabin a podpory vyšších rozlišení. V první generaci QLED (2017) šlo o LCD (zdroj světla) kryté kvantovými tečkami (aktivní barevný filtr, respektive zdroj obrazu samotného) s novými technologiemi, které o 50-100 % zvýšily jas a výrazně zlepšily pozorovací úhly.
QLED 2019/2020 neboli QD OLED - OLED jako zdroj světla, QD jako aktivní barevný filtr
Další vlna produktů (2018) rozvíjela základy položené tou první a velká změna nastala s generací druhou, v roce 2019 (tehdy ± na rok 2020) hlášenou, kdy došlo k náhradě LCD panelu (jakožto zdroje podsvícení) za OLED. Samsung totiž napadlo, že když je OLED použit jako zdroj, nemusí řešit velikostní poměry organických barevných teček ani množství napařeného barviva, ani to, že při standardní OLED obrazovce přijde většina barviva vniveč, neboť při nanášení ulpí na masce. Podsvícením se tak stala velká modrá plocha složená z navazujících modrých pixelů tvořených silnou vrstvou organického substrátu. Matice kvantových teček vytváří obraz jen tam, kde je potřeba zelené a červené - modrá pouze prochází.
Nyní Samsung připravil třetí velkou generaci, která nevyužívá OLED podsvícení, ale technologii nazvanou mini LED. Jde patrně o důsledek vývoje na poli micro LED, kdy se společnosti podařilo minimalizovat LED technologii na úroveň použitelnou v obývákových televizorech. Mezi obecné výhody LED patří minimální spotřeba a maximální životnost. Nakonec i fakt, že je lze zcela zhasnout. Nehledě na vysoký jas, který nové generace zvládají.
Mini LED dosahují 1/40 výšky standardní LED. Neskládají se z pouzder a čočky, ale jsou seskupeny v mikrovrstvách tvořených vysokým počtem miniaturizovaných LED. Kombinace mini LED a kvantových teček umožnila zvýšit rozsah dynamické složky na 4096 odstínů (12bit) a oproti předchozím generacím snižuje minimální dosažitelný jas a zvyšuje maximální dosažitelný jas. Což umožňuje dále vylepšit podporu HDR. Změny v konstrukci obrazovky umožnily dále zmenšit okraje, které podle Samsungu u této generace téměř neexistují.
Upgradu se dočkal také procesor (Neo Quantum Processor), který využívá šestnácti modelů neurálních sítí trénovaných pro AI upscaling (zvětšení obrazu), aby mohl být jakýkoli zdrojový obraz v maximální kvalitě převeden na 4K nebo 8K rozlišení.