Sigma DP3 Merrill: Portrét, makro i manuální ostření s 46MPix Foveonem
Nová generace řady DP s přízviskem Merrill se tedy na rozdíl od předchozích bude skládat ze tří modelů. Vyjádřeno ekvivalentem ke kinofilmu, nabízí DP1M 28mm f2,8 objektiv, DP2M 45mm f2,8 a nová DP3M 75mm f2,8. Hned v úvodu musíme přiznat, že nám zprvu specifikace dé pé trojky připadaly lehce šílené, ale ono to nakonec začalo dávat smysl.
![Sigma DP3 Merrill front hero](/sites/default/files/sigma_dp3_merrill_front_hero.png)
Všechny tři kompakty jsou po stránce těla prakticky totožné, takže si jen stručně zopakujeme základní parametry: Snímač Foveon Merrill o rozlišení 46 / 15,4 MPix (záleží, jak rozlišení počítáte - přibližný ekvivalent snímače s bayerovou maskou získáte zprůměrováním obou hodnot), fixní 3” LCD s rozlišením kolem 920k bodů (což pro hrubou orientaci odpovídá asi 640 × 480) a dvojici procesorů True II.
Mnohem podstatnější je objektiv. Fyzicky 50mm f/2,8 odpovídá v tandemu s APS-C snímačem (crop 1,5×) portrétním 75mm f/2,8. Toto ohnisko je poměrně oblíbené i v makro fotografii, čehož Sigma využila a navrhla konstrukci, která umožňuje dosáhnout zvětšení 1:3 (22,6 cm). Přední závit vzrostl na průměr 52 mm, takže k použití firemní achromatické makro-předsádky AML-2, s níž lze jít ještě dál, bude zapotřebí redukce.
Při ostření se fotograf může spolehnout buďto na auto-focus, který nabízí i v tzv. limit mode (tři předvolby pro focení makra / portrétu / krajiny), nebo je možné ostřit ručně kroužkem na objektivu - podobně jako se zrcadlovkou.
Nejzajímavější je asi konstrukce objektivu, která s sebou nese několik pozitiv a jedno negativum. Pro vytvoření objektivu o uvedeném ohnisku a světelnosti stačí teoreticky 3 čočky, tedy klasický Cookeův triplet. Přidáním čtvrtého členu již lze vytvořit objektiv o slušné optické kvalitě - možných kombinací je několik, např. design Tessar optimalizovaný pro rozlišení a nízkou barevnou aberaci nebo Ernostar optimalizovaný pro hladší bokeh. Při 4-5 optických členech je možné získat objektiv o vysokém rozlišení i dobrém bokehu (zároveň). 6-7 členů přidá kvalitní anastigmatickou a APO korekci. Objektiv DP3 Merrill se skládá z 10 členů (použito je i SLD sklo s velmi nízkým rozptylem a asferické povrchy).
![Sigma DP3 Merrill lens elements](/sites/default/files/sigma_dp3_merrill_lens_elements.jpg)
Optika DP 3 Merrill: 10 členů v 8 skupinách
S ohledem na optické kvality objektivu DP2 Merrill a konstrukci novinky se nedá očekávat nic jiného, než bezkonkurenční ostrost, perfektní rozlišení a kvalitní bokeh. Takto složitý objektiv s sebou ponese ale i jednu nevýhodu: Rozměry, respektive délku celého optického bloku, který si při konstrukci podobné nejdražším profesionálním makro-objektivům zkrátka svůj prostor vezme.
![Sigma DP3 Merrill lens](/sites/default/files/sigma_dp3_merrill_lens.png)
Vzorky fotografií ani oficiální cena zatím nejsou k dispozici, ale s ohledem na DP2 Merrill, kterou lze aktuálně pořídit od 23 tisíc Kč včetně daně, si určitou představu udělat můžeme (nepřekvapilo by nás, kdyby šlo o částku mírně vyšší - s ohledem na složitější objektiv a nižší objemy výroby). Novinka zatím byla jen představena - k vydání dojde příští měsíc.