Sigmu zaujal Josef Sudek, nafotila galerii DP3 Merrill v Praze
Specifikacemi DP3 Merrill jsme již zabývali, takže jen v rychlosti shrneme, že jde o krabičku, která obsahuje 15/45MPix snímač Foveon X3. Ten je aktuálně jediným obrazovým senzorem na trhu schopným snímat pro každý pixel všechny tři barevné kanály (pracuje na podobném principu, jako kinofilm). DP3 M se pak od kolegyň DP1 M a DP2 M liší objektivem: Řadu doplnil 75 milimetrový makro/portrétní objektiv, který je za použití 10 členů opticky zkorigovaný až do bezvědomí :-).
Během příprav uvedení, zhruba před dvěma měsíci, padlo rozhodnutí, že se ukázkové snímky nafotí v Praze. Firma k nám vypravila Shinza Fukui, což je člověk více profesí: fotograf (známý jako Gris), umělecký a kreativní ředitel Shinzo Graphica & Associates Inc. a brand director Sigmy. Shinza patrně zaujala práce českého fotografa staré Prahy, Josefa Sudka, jehož práce se ve stylizované podobě dostala i na hlavní produktovou stránku nového aparátu.
Fotogalerie pak zobrazuje přes čtyřicet snímků, z nichž drtivá většina (všechny, u nichž je jako autor uveden Shinzo) pochází právě z českých ulic. I když jsme původně čekali, že galerii zaplaví spousta studiových portrétů a maker, nemůžeme říct, že by nás finálním rozhodnutím Sigma zklamala - právě naopak. Mnohé snímky ukazují, že objektiv je přesně takový, jak jsme čekali - rozlišení v rozích je ještě lepší než v případě DP2 M, což si zasluhuje velkou dávku obdivu. Fotografové a autoři některých recenzí totiž o objektivu DP2 M prohlásili, že jde v rámci ohniska základního objektivu o nejostřejší sklo, se kterým se setkali (MTF křivky pro srovnání najdete zde).
Sigma DP3 Merrill - charakteristiky objektivu
Že je objektiv DP3 M ještě lepší, už z běžných fotek příliš vykoukat nelze - v rovině ostrosti jsou zkrátka na pixel ostré od rohu do rohu. To má i jedno drobné negativum; pokud si chcete toto rozlišení vychutnat, musíte snímky stáhnout v plné velikosti, což při objemu 15-20 MB na každý a pomalém webu Sigmy vyžaduje buďto notnou dávku trpělivost, nebo dobrý download manager :-).
Rozhodně to však stojí za to - nejen pro kvality techniky, ale i z toho důvodu, že si Sigma pro prezentaci toho nejlepšího, co aktuálně má, vybrala právě Českou republiku.
Pozn.: Do článku jsme vybrali pět snímků, které nás nějakým způsobem zaujaly. Dalších několik desítek najdete v oficiální galerii - třeba vás osloví jiné: