Skupina senátorů chce zastavit udělování výjimek na obchodování s Huawei
Již v květnu, ještě než byly známé všechny možné dosahy, které by přinesl americký zákaz spolupráce s Huawei, došlo k vyčíslení škod, které by přímo utrpěli dodavatelé komponent. Ti by v jen v krátkodobém horizontu přišli o $2 miliard jen na ušlém zisku. Prezident Trump necelých šest týdnů poté, u příležitosti G20 v Osace, ohlásil, že americké firmy budou mít nadále možnost s Huawei obchodovat.
Tato slova vešla v praxi prostřednictvím udělování výjimek, které dostalo na starost Commerce Department. Před týdnem byl prodloužen tzv. generální pardon na obchodování s Huawei a v posledních dnech již Commerce Department uděluje jednotlivým firmám výjimky. Ty se vztahují na tzv. non-sensitive equipment, tedy na prvky, které nejsou považovány za citlivé (vzhledem k možnému ohrožení bezpečnosti). V praxi to znamená pokračování dodávek komponent na výrobu telefonů.
Ve společném dopise se však ozvalo 15 senátorů (celkem jich USA má 100), kteří po prezidentu Trumpovi žádaní, aby udělování výjimek okamžitě zastavil. Vyžadují, aby byla stanovena konkrétnější (de facto přísnější) pravidla, na jejichž základě může být výjimka udělena. Další pravidla by v praxi neznamenala nic jiného, než vyšší administrativní zátěž a komplikaci situace pro americké dodavatele. Ti by museli prokazovat či dokazovat, že (nebo proč) je jejich žádost v souladu s těmito pravidly. Jakákoli sporná situace by znamenala přinejmenším zdržení dodávek a tím zvyšovala riziko ztráty zakázek.
Takové výsledky by přineslo ale i prosté přistoupení na žádost senátorů, neboť udělování výjimek by bylo zastaveno až do sepsání a schválení žádaných pravidel. Pokud jde o konkrétní senátory, uvádějí americká média 10 jmen z celkových 15 signatářů: Chuck Schumer, Elizabeth Warren, Cory Booker, Tom Cotton, Rick Scott, Richard Blumenthal, Ben Sasse, John Cornyn, Josh Hawley a Ron Wyden.