Skylake poslouchá, co říkáte, i po vypnutí počítače
Intel na IDF oficiálně představil technologii procesoru Skylake, která umožňuje spustit počítač hlasovým příkazem. Nejde o nic jiného, než o čem jsme téměř před rokem psali ve spojitosti s Broadwellem. Tentokrát ale Intel technologii uvedl oficiálně, takže už nemluvíme o papírové záležitosti, ale reálném nasazení.
Když se loni objevily první informace o přítomnost audio-DSP v procesoru Broadwell, jehož specialitou je schopnost fungovat LPAL neboli „low-power always listening“, spojila se nám s novým úsporným režimem CS, connected standby, kdy se počítač jeví jako vypnutý, ale ve skutečnosti běží v režimu snížených energetických nároků. V tomto režimu je tedy schopný naslouchat dění v jeho okolí a reagovat na příkazy (např. spuštění). Režim CS podporují už osmičky, ale k jeho plnému využití dochází v kombinaci s desítkami, kdy na příkaz „hey Cortana“ nebo „Cortana, wake up“ systém zareaguje spuštěním.
Jenže režim CS krom permanentně aktivního audio-DSP procesoru obnáší i aktivní síťovou komunikaci, což znamená, že je plně hardwarově vybavený proto, aby mohl monitorovat dění kolem sebe a informace o něm odesílat kamsi do hlubin internetu. Netvrdím, že se to děje nebo neděje, že na tom Microsoft nebo Intel mají nebo nemají zájem, pouze, že je k tomu hardware dostatečně vybavený. Problémem je, že k tomu neexistuje žádná veřejně přístupná dokumentace, procesor v tomto režimu běží na vlastním firmwaru a co dělá, nedělá nebo může dělat, se lze jen domnívat.
Na tuto situaci se hodí parafráze jednoho známého přísloví: Pokud něco lze zneužít, dříve či později to bude zneužito. Dokud uživatel nemá jasnou informaci, jak je nebo není tato technologie využívána, je jediným spolehlivým řešením vypnutí režimu CS (raději i C0) a odpojení mikrofonu, když není třeba. Alespoň tedy pokud tyto kroky učinit lze - existují samozřejmě i zařízení s vestavěným mikrofonem a omezenou možností konfigurace.