Bude umět Intel Skylake a AMD Zen hyper-threading na druhou?
O co se jedná? Web WCCFTech, který se poslední dobou chlubí svým novým zdrojem, který má informace o nadcházejícím hardwaru Intelu a AMD, přišel s oznámením, že architektura AMD Zen možná bude podporovat velmi zajímavou technologii, kterou přinese i Skylake od Intelu. Dále toto sdělení redakce nerozvedla - s tím, že se k němu brzy vrátí.
Chytly se toho ale jiné weby a velmi rychle si domyslely závěr, že AMD Zen bude podporovat AVX 3.2 (512bit instrukce). Je sice faktem, že právě ty Skylake nově nabídne, lze připustit i možnost, že by je podporovala také Zen (byť nic takového potvrzeno není), ale stále jde o pouhou domněnku vycházející ze spekulace vyřčené na základě informace od anonymního zdroje. Přesto se tato zpráva začal šířit, jakoby šlo o hotovou věc.
WCCFTech, jak slíbil, se k tématu vrátil a přinesl vlastní vysvětlení „tajemné nové technologie“. Připomněl projekt MorphCore Intelu, který se zabývá efektivnějším využitím procesorových prostředků pro jednovláknové i vícevláknové aplikace. Technologií, které se tuto problematiku snaží řešit, existuje celá řada - úspěšných i méně úspěšných, využívaných i „papírových“. Namátkou se efektivitu využití procesoru pro jedno- i vícevláknové aplikace snaží zlepšit třeba hyper-threading od Intelu, turbo režim vícejádrových procesorů, koncept sdílené FPU od AMD u architektury Bulldozer, nebo i HSA od AMD (kombinace prostředků procesorových a grafických jader), asymetrický multiprocesing architektury Cell a mnohé další.
Cíle technologie MorphCore jsou podobné, s minimálními změnami procesorového jádra se snaží dosáhnout toho, aby jádro bylo možné využívat buďto jako jednu out-of-order výpočetní jednotku (maximální výkon pro jednovláknové využití), nebo více in-order výpočetních jednotek pro paralelní zpracování většího počtu méně náročných vláken (úspora energie). Podle dokumentů Intelu může tato technologie přinést až 10 % výkonu navíc a až 22% energetickou úsporu.
Objevilo se dokonce několik názorů, které chápou podstatu MorphCore odlišně. Některé ji vykládají jako další stupeň technologie hyper-threading, jiné předpokládají, že jí Intel implementoval doplněním Larrabee jader do návrhu čipu Skylake. Tato hypotéza ale nemá svojí premiéru - máte-li dobrou paměť, může se vám vybavit, že o možnosti doplnění jader Larrabee do desktopových procesorů, se mluvilo už před vydáním generace Haswell. Nyní už víme, že se tak nestalo (zda Intel záměr v podobě jakéhosi Larrabee-koprocesoru zrušil, odložil, nebo ho nikdy neměl a šlo jen o informační šum, ale známo není).
Přestože je technologie MorphCore reálnou věcí, informace o její podpoře jádrem Skylake zatím nemůžeme považovat víc než za spekulaci. Tím víc pak v případě architektury Zen. I když i AMD v tomto směru má nějaké patenty. V loňském roce například navázala spolupráci se společností SoftMachines, která pracuje na technologii virtuálních jader VISC.
Že je VISC více než jen konceptem na papíře předvedla tehdy na systému s ARM jádrem, na kterém demonstrovala možnost dosažení velmi vysokých hodnot IPC. Opět jde tedy o reálnou technologii jako MorphCore - opět ale nemáme jediný hmatatelný důkaz, že by AMD plánovala VISC použít v rámci architektury Zen.
Pokud tedy narazíte na zmínku o tom, že Zen bude podporovat 512bit instrukce nebo virtuální jádra VISC, případně že Skylake přinese podporu MorphCore nebo integrovaná jádra Larrabee, mějte na paměti, že tyto zprávy nejsou zatím ničím podložené a že valná většina z nich budou... inu, kach-ny :-).