Panasonic vysvětluje podstatu revoluční masky postavené na difrakci
Přímo navážeme na náš únorový článek a doplníme si dvě zásadní informace. Tehdy totiž nebylo známé, jak přesně bude vypadat matice masky - známá byla pouze podoba jednoho řádku. Ten za použití difrakce odděluje červený kanál a odesílá jej na sousedící pixel. Podoba ostatních řádků snímače ve schématu chyběla. Na ní se můžeme podívat nyní:
Podstata druhého řádku je obdobná - s tím rozdílem, že je (pomocí difrakce) vychylován modrý kanál. Tím vzniká řada pixelů, ve které se střídá žlutá Y (resp. W - B) a přesvětlená modrá (resp. W + B).
Celá matice má pak podobu 2×2 (jako u Bayerovy masky), ale barvy neseparuje odfiltrováním fotonů určitých vlnových délek, ale jejich odkloněním na příslušný pixel. Vzniká tak C + [W+R] + [W+B] + Y matice.
Mimo to Panasonic ukázal, že se mu povedlo vyvinout nový model pro analýzu reflexe (odrazu), refrakce (lomu) a difrakce ve 3D, díky níž může efektivněji pracovat na technologii oddělující jednotlivé vlnové délky. Nový postup je v průměru 325× rychlejší a snižuje paměťové nároky na 1/16. Další schémata a technologické detaily najdete v oficiálním videu: