Sony dementovala problémy s výrobou Playstation 5 i snížení objemu výroby
Krátce před představením konzolí Sony Playstation 5 přinesl web Bloomberg zprávu, že Sony trápí několik neupřesněných problémů s výrobou konzole. Jedním z nich má být, že výtěžnost SoC dosahuje jen 50 % a Sony kvůli tomu musela snížit objemy výroby, takže k vydání nebude připravený původně zamýšlený počet konzolí.
Faktem nicméně zůstává, že 7nm proces TSMC běží v sériové velkokapacitní výrobě od jara 2018 (tzn. 2,5 roku) a celou tuto dobu se neobjevila jediná stížnost na výtěžnost. Na 7nm procesu již v roce 2018 vznikalo GPU Vega 20 o ploše 331 mm², od začátku letošního se na tomto procesu vyrábí GPU Ampere GA100 o ploše 826 mm² a ani v jednom případě si odběratelé (AMD, Nvidia) nestěžovali na výtěžnost, ani se neobjevovaly zprávy, že dodávky váznou (což by mohlo problém s výtěžností alespoň indikovat. Naopak podle dostupných zpráv vyladila TSMC proces tak, že výtěžností překonává minulé generace. Jádro herní konzole Xbox Series X dosahuje plochy 360 mm² a s ohledem na menší počet grafických bloků CU se očekává, že jádro Playstation 5 bude o něco menší. Tedy nejspíš co do plochy zhruba srovnatelné se zmíněnou Vegou 20 bezproblémově vyráběnou již 2,5 roku.
Zprávy o tragické výtěžnosti tedy vůbec nezapadaly do kontextu reality. Bylo by ještě pochopitelné, pokud by jádro Playstation 5 mělo o něco nižší výtěžnost než jádro Xbox Series X (navzdory očekávané menší ploše) například z důvodu vyšší taktovací frekvence grafického jádra. 50% výtěžnost ale zněla jako nesmysl, problémy by musela být známé již při výrobě vzorků a byly by řešeny (úpravou parametrů, novou revizí ap.).
Nebylo proto překvapivé, když Sony tyto zprávy dementovala: „Přestože nezveřejňujeme detaily z výroby, informace poskytnuté Bloobergem jsou falešné. Objemy výroby Playstation 5 jsme nezměnili od zahájení masové výroby.“
Druhým problémem je, že Sony toto prohlášení vydala krátce před ohlášením samotné konzole, takže v mnoha případech uniklo pozornosti médií (někdy i těch, která publikovala původní zprávu Bloombergu), takže zprávy o „nějakých problémech s výrobou 7nm čipů pro Sony“ stále v diskuzích kolují.
Nakonec, s výrobou čipů si Sony ani teoreticky hlavu lámat nemusí, protože si výrobu čipů u TSMC neobjednává, ale čipy kupuje u AMD. Ta musí sama objednat takové množství waferů u TSMC, aby (s ohledem na výtěžnost zjištěnou na vzorcích) vzniklo přinejmenším tolik funkčních čipů, kolik si Sony u AMD objednala. Výrobní objemy na 7nm procesu TSMC, které má AMD k dispozici, se v této době výrazně navyšují, neboť v červenci TSMC ohlásila zastavení výroby pro Huawei a většinu uvolněných linek získala právě AMD. S ohledem na dobu potřebnou od zahájení výroby do zabalení zapouzdřeného čipu se tato kapacitní injekce projeví na objemech dodávek 7nm čipů v průběhu letošního podzimu.