Soud nařídil Oraclu dál podporovat Intel Itanium
Celý spor má počátky v loňském 22. březnu, kdy firma Oracle vydala tiskovou zprávu, ve které ohlašuje ukončení vývoje aplikací pro platformy běžící na 64bitových (IA-64) procesorech Intel Itanium. Ve zprávě Oracle zmiňuje, že tak činí po konzultaci s Intelem, jehož management dal Oraclu jasně najevo, že s Itanii hodlá skoncovat.
Zhruba o čtvrt roku později se načuřila firma HP, která má v Itaniích prsty a na jejich základě tvoří a prodává servery, a podala na Oracle žalobu. Ta zmiňuje jistou dohodu mezi HP a Oracle, podle které se druhá jmenovaná firma zavázala tvořit aplikace pro tuto platformu. Soud měl v podstatě rozhodnout, zda je tato smlouva (podle Oraclu svého času vyřčená v rámci tiskové zprávy jako takové to PR „objetí na usmířenou“) platná a pro Oracle závazná.
Podle kalifornského soudu je. Oracle tak musí bez nároku na nějakou finanční kompenzaci ze strany HP tvořit svůj databázový software pro Itania, kterým i přes skutečnost, že jich ještě Intel několik uvede, očividně zvoní umíráček, a to až do doby, než se pro ukončení podpory a tvorby serverů založených na Itaniích rozhodne HP.
Připomeňme, že v plánech Intelu ohledně Itanií figuruje ještě osmijádrový Poulson na 32nm výrobním procesu (momentálně jsou posledními Itanii na trhu čtyřjádrové modely Tukwila), a Kittson, o němž se zatím stále ví jen to, že by měl být nástupcem Poulsona někdy v roce 2014 (a tak nějak se tuší, že ho nakonec Intel vůbec neuvede a Poulson tak bude posledním Itaniem).
Poulson měl podle posledního známého plánu dorazit na trh ve druhém kvartálu tohoto roku, zatím se tak ale nestalo a střízlivé odhady hovoří o tom, že jej Intel uvede na letošním IDF v San Francisku. V podstatě oficiálně potvrzené (nalezitelné v dostupných dokumentech Intelu) jsou modely 9520 (1,73 GHz), 9540 (2,13 GHz), 9550 (2,40 GHz) a 9560 (2,53 GHz). Nejvyšší varianta by měla nést celkem 54 MB různé cache, z toho 32 MB L3.
Poslední dílek do dnešní skládačky, který máme, vzešel opět ze soudního jednání. Pochvaluje si ho zejména Oracle, protože jím soud odhalil, kolik vlastně HP platí Intelu za to, aby udržoval Itania při životě. Podle těchto informací uzavřely firmy HP a Intel v roce 2008 dohodu na období 2008 – 2014, podle níž bude Intel nadále vyrábět Itania. HP za to zaplatí Intelu $440 miliónů (v tom nejsou zahrnuty odebrané procesory Itanium, ty si normálně musí HP platit extra). V roce 2010 pak obě společnosti uzavřely další dohodu, podle které bude Intel podporovat Itania až do roku 2017. HP tato dohoda stála dalších $250 miliónů.
Firma Oracle tvrdila, že HP ušila na své zákazníky boudu, protože jim o této dohodě neřekla. Soudce James Kleinberg s tímto tvrzením nesouhlasil a své tvrzení podpořil právě tím, že detaily o tomto kontraktu nechal zveřejnit. Svým způsobem jsou tak spokojené obě znesvářené strany. HP proto, že Oracle musí nadále dělat své produkty i pro Itania, Oracle proto, že soud zamítl snahu HP skrýt pravdu o konci Itanií před svými partnery, zákazníky i zaměstnanci. V Oracle jsou však spokojeni o něco méně a chystají odvolání.
Časová posloupnost sporu:
- Intel končí s Itanii, říká ve své tiskové zprávě Oracle (24. 3. 2011)
- HP žaluje Oracle za ukončení podpory Itanií (16. 6. 2011)
-
Reakce Oracle na žalobu HP kvůli ukončení podpory Itanií (1. 7. 2011)
(obsahuje velkou část přeložené reakce Oraclu)
Další tématicky související články: