Specifikace a technologie
Kapitoly článků
Specifikace dle výrobce
- čtení CD-ROM / CD-R: 17-40×
- čtení CD-RW: 17-32×
- zápis: 40×
- přepis: 10× (CLV)
- rozhraní: EIDE / ATAPI (UltraDMA/33 mode 2)
- rozměry čtených i zapisovatelných CD: 12cm, 8cm
- průměrná přístupová doba: 98 ms
- podporované formáty: CD-ROM, CD-ROM XA, CD-Audio, CD-Extra, CD-Text, CD-I, CD-I Ready, CD-Bridge, Photo-CD, Video-CD, Hybrid-CD
- metody zápisu: DAO, SAO, TAO s podporou nulových mezer mezi stopami, Multisession, Variable nebo Fixed Packet writing
- hmotnost: 1.04 kg
- rozměry (Š-V-D): 148,2 × 42 x 198 mm
- výsuvný mechanismus: vysouvací plotna
- montáž: horizontální i vertikální
- technologie: Mount Rainier, JustLink, Active OPC,
- Audio výstup: přední sluchátkový 3,5mm jack Stereo ovládaný potenciometrem / Analogový a digitální Audio výstup na zadním panelu
Výrobce je na některé údaje příliš skoupý. Například jsem se oficiálně nedozvěděl, zda mechanika vypaluje P-CAV nebo Z-CLV. Možná jsem jen hledal špatně, nicméně asi víte, že NEC to s podporou svých koncových zákazníků skutečně nepřehání. Nejen z CD-R serveru tedy ještě doplním další informace:
- Buffer: 2MB
- LED: 1× oranžová
- Údajně CAV zápis (o tom se v této recenzi zmíním podrobněji)
- Automatická volba rychlosti zápisu dle použitého média
- přepis: 10× CLV na High Speed CD-RW média, 4× CLV na starší CD-RW média
- Nejnižší rychlost zápisu: 4×
- chipset: Ricoh RL5E935 2D6 8Q0
Podrobné rychlosti zápisu uvedu dále v recenzi při testech. Jestli tušíte nějakou kulišárnu, tušíte správně. >;-) Já našel hned dvě neobvyklosti.
Co se týče automatické volby rychlosti zápisu, to se také dočtete dále v testu. Ono to s těmi kulišárnami přímo souvisí.
MOUNT RAINIER zápis
Přestože Mount Rainier neboli CD-MRW ještě v tuto chvíli není oficiálně podporován operačními systémy, asi jej není třeba nějak podrobněji představovat. Pro nezasvěcené - v podstatě jde velmi stručně řečeno o vylepšený paketový zápis. Mechanika tento režim podporuje. Více zajímavostí se dozvíte dále v testech.
JustLink
JustLink je jedna z ochran proti podtečení bufferu. Kromě toho se tyto technologie využívají při změně rychlosti vypalování - vypalování se zastaví, zvýší se rychlost a pak pokračuje dál právě za pomoci takovéto technologie.
Mechanika má kromě jiného také technologii automatického výběru rychlosti zápisu podle typu vloženého média. Rozumné vypalovací programy tedy podle vloženého média nabídnou příslušnou maximální rychlost vypalování. Pokud vám program i tak nabídne víc, stejně vám to rychleji pálit nebude. A pomaleji, než 4× také ne.
CAV zápis
CAV neboli Constant Angular Velocity (konstantní úhlová rychlost) je režim zápisu, kdy se CD otáčí stále stejnou rychlostí a rychlost zápisu se tedy od středu ke kraji zvyšuje. Donedávna se zapisovalo na CD výhradně CLV (konstantní lineární rychlost), kdy relativní rychlost mezi vypalovací hlavou a médiem byla stále stejná, takže jak se zapisovalo dále od středu, tak klesaly otáčky média.
O tom, zda je lepší zápis CAV nebo Z-CLV (CLV zápis přerušovaný kvůli změnám rychlosti zápisu) se stále vedou polemiky a zástupci jednotlivých technologií vždy tvrdí, že ta jejich je lepší. CAV vyžaduje plynulou změnu výkonu vypalovacího laseru, CLV zase plynulou změnu otáček (na což jsem zvyklí), Z-CLV potřebuje přerušení pálení mezi změnami rychlosti. Neberu-li v úvahu, že nejlepší je stejně CLV, pak si myslím, že rozdíl v kvalitě zápisu Z-CLV a CAV (popř. P-CAV) je pro obyčejného uživatele naprosto zanedbatelná. V podstatě každý druh zápisu má své pro a proti, otázkou zůstává, která proti jsou jaksi zápornější. Mechaniky jsou dnes již beztak natolik schopné přečíst i hůře vypálené médium, takže výsledek je ten, že co si zapíšete, to si zpravidla bez chyby přečtete - a je jedno, jestli jste to zapsali CLV, Z-CLV, P-CAV nebo CAV. Fajnšmekři se asi stejně budou držet pokud možno CLV, což je dnes možné při rychlosti zápisu max. 20×, zpravidla však jen 16× (jestli se nepletu), výjímečně snad až 24×, to už jsou ale otáčky média zpočátku opravdu hodně vysoké a může dojít k nežádoucím vibracím. Pro pálení CD, které je vzorem pro hromadné lisování, se stále doporučuje používat CLV bez přerušení pálení (výrobci lisovaných CD vědí, o čem mluví).
Diskuse ke článku NEC NR-9100A (40×10×40, IDE)