Spotřeba
Kapitoly článků
Ke spotřebě je vhodné upřesnit, jak je měřena. Již víte, že jsou to spotřeby celé sestavy bez grafiky, pokud je to možné. V případě nyní testovaných Athlonů a Phenomů to možné nebylo, grafika Radeon HD 4290 byla integrována v čipsetu AMD 890GX, takže svůj podíl spotřeby má, i když spotřeba čipsetů s grafikami a bez grafik se u AMD nějak významně neliší. Bez grafiky byly měřeny všechny procesory Core i7, zatímco Core i5 661 má grafiku také v sobě a vypnout se dá jedině tak, že jej dáte do desky, která ji nepodporuje (což se v našem případě neosvědčilo, protože deska i bez té grafiky způsobovala spotřebu ještě vyšší, než když byl procesor v desce, která jeho grafiku zapřáhla). Core 2 Quad Q9450 při testu grafiku také neměl.
Ono se dá říci, že smysluplná je vždy spotřeba sestavy jako celku, nikoli samotného procesoru (proto jsme také opustili testy odběru na ATX12V větvi, mezi platformami je takové srovnání na nic). Procesor se totiž tak nějak vždy provozuje v nějaké sestavě, takže je dobré vědět, kolik „žere“ sestava jako celek. Bez grafiky to měříme proto, že každý používá grafiku jinou a každý si k takové sestavě sám přičte, co potřebuje.
Rozhodně je vidět, že pokud pasete po nízké spotřebě, není dnes AMD tou nejvhodnější platformou. Poměrně hodně nadupané dvoujádro Core i5 661 s integrovanou grafikou, které si v mnohých testech v klidu poradí s AMD čtyřjádry, dovede být v patřičné desce (zde Intel DH55TC) nejen v klidu, ale i v zátěži hodně úspornou záležitostí, na kterou se nehrabe ani úsporné 45W dvoujádro od AMD. Pochopitelně je tu velký rozdíl mezi integrovanými grafikami, na jejichž výkon se podíváme až v dalším článku, kde Radeon HD 4290 srovnáme s 900MHz Intel HD Graphics v Core i5 661.
Pochopitelně za úsporu energie se prostě platí nemalými penězi, kde už si musíte rozmýšlet, zda se vám úspora na energii po dobu životnosti PC vůbec vyplatí vzhledem k pořizovací ceně sestavy. Rozdíl mezi platformami (procesor + deska) je následující:
|
Dlužno dodat, že ASUS M4A89GTD PRO/USB3 není nejlevnější deskou s čipsetem AMD 890GX, např. s verzí bez USB 3.0 řadiče se dostanete přibližně o 3 stovky níže, některé modely od ASRocku či Gigabyte jsou pak o nějakou tu další stokorunu levnější. Podobně se to dá říci i o sestavách s čipsetem Intel H55, tam se ale dostanete s cenou níže už jen o stovku, maximálně dvě. V tabulce však tyto desky nejsou proto, že jsme neměřili jejich spotřebu, srovnáváme to, co jsme si sami změřili (alternativy pak zmiňujeme proto, že v té spotřebě neočekáváme nějaké zásadní rozdíly).