Srovnání dvoujádrových Xeonů Paxville s Opterony
Spotřeba byla měřena „tradičním způsobem“, což u GamePC znamená měření spotřeby celé sestavy pomocí SeaSonic PowerAngel Watt Monitoru. Od konkurence byly použity dvoujádrové Opterony 280 až 265 (2,4 GHz až 1,8 GHz).
Spotřeba v klidu vypadá velmi podobně, jen jsou všechny stupnice o něco níže. Xeony s 90nm jádry Paxville (které mimochodem program CPU-Z ve verzi 1.30 vidí jako klasická dvoujádrová Pentia Extreme Edition s kódovým jménem Smithfield), jsou údajně snad vůbec nejhladovějšími procesory z celé škály procesorů Intel. Na jejich „obranu“ nutno říci, že se při testech nepodařilo rozchodit EIST (Enhanced Intel Speedstep Technology). Nutno však dodat, že v základní desce Asus PVL-D s čipsetem E7520, kde Xeony běhaly, byly zasunuty DDR2-400 paměťové moduly (CAS 4-4-4), které mají o trochu nižší spotřebu než DDR-400 (CAS 3-3-3), použité v případě Opteronů.
Co se testů týče, ať jsem vybíral jak chtěl, nenašel jsem mezi nimi takový, kde by Xeony nedostaly na frak. Posuďte sami z výběru níže. Připomínám, abyste si dávali pozor na ta malá písmenka pod nadpisy testů. „Lower times mean better performance“ znamená, že čím menší „stupnice“, tím lépe. Naopak „Higher scores mean better performance“ je na tom s významem opačně - čím delší, tím lepší.
Všechny srovnávací testy naleznete přímo na serveru GamePC, opravdu doporučuji.
Intel tedy uvedl dvoujádrové Xeony, ale spíš jen asi proto, aby vyplnil díru, která mu do té doby v nabídce chyběla. Na pořádné dvoujádrové Xeony si budeme muset počkat na příští rok, až Intel restartuje svou hvězdnou dráhu s příchodem nové architektury, kterou bude mezi Xeony zastupovat procesor s kódovým jménem Woodcrest. Aby bylo srovnání ještě o něco lepší, přikládáme tabulku aktuálních velkoobchodních cen procesorů, které se testu zúčastnily.
|